Wszystkie leki, zarówno te na receptę, jak i bez recepty, mają jakieś skutki uboczne. Czy wiesz, że niektóre tabletki, które zażywasz każdego dnia, mogą utrudnić Ci wykonywanie treningów? Niektóre leki mogą sprawić, że Twoje treningi są trudniejsze i zwiększą ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, takich jak odwodnienie. W dzisiejszym artykule znajdziesz listę leków, które mogą wpływać na jakość Twoich treningów.

  1. Leki na nadciśnienie
  2. Leki na przeziębienie i alergię
  3. Antydepresanty
  4. Statyny
  5. Leki na cukrzycę
  6. Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ)
  7. Podsumowując

Leki na nadciśnienie

Leki na nadciśnienie mogą wpływać na Twoje samopoczucie podczas ćwiczeń. Tabletki kontrolujące ciśnienie krwi, tak zwane beta-blokery, wpływają na spowolnienie tętna i utrudniają osiągnięcie docelowego tętna w trakcie wysiłku fizycznego. Pomiary tętna nie są w tej sytuacji już wiarygodne. Zamiast sugerować się tętnem, użyj skali RPE, aby oszacować, jak ciężko trenujesz. RPE to skrót od angielskiego rating perceived exertion, czyli subiektywnego odczucia wysiłku włożonego w ćwiczenie w skali 1-10, gdzie 1-4 to bardzo niska intensywność, 8 - można wykonać jeszcze 2 powtórzenia, 10 - nie można wykonać więcej powtórzeń.

Beta-blokery utrudniają również diabetykom stwierdzenie, kiedy poziom cukru we krwi jest zbyt niski, ponieważ maskują objawy niskiego poziomu cukru we krwi, takie jak: przyspieszenie akcji serca i lęk. Jeśli jesteś cukrzykiem sprawdź poziom cukru we krwi przed treningiem i po jego zakończeniu.

nadciśnienie

Inna klasa leków na ciśnienie to leki o działaniu moczopędnym. Zwiększają one ryzyko odwodnienia podczas ćwiczeń. Podejmij działania zapobiegawcze! Spożywaj wystarczającą ilość płynów przed, w trakcie i po treningu. Niektóre leki moczopędne zwiększają również utratę elektrolitów, takich jak sód i potas. Może to zwiększyć ryzyko skurczów mięśni. Warto wówczas przy intensywnym treningu uzupełniać nie tylko płyny, ale również elektrolity.

Leki na nadciśnienie obniżają ciśnienie. Obniżone ciśnienie krwi zwiększa ryzyko zawrotów głowy przy szybkiej zmianie pozycji. Możesz doświadczyć zawrotów głowy, jeśli zbyt szybko wstaniesz z maty do ćwiczeń. Pamiętaj, aby rozgrzać się przez przystąpieniem do głównej części treningu i dbać o przerwy między kolejnymi seriami. Ostrożnie zmieniaj pozycje, zwłaszcza po ćwiczeniach, w których leżysz na macie.

Leki na przeziębienie i alergię

Leki antyhistaminowe, podawane przy wszelkiego rodzaju alergiach, mogą powodować senność, gorsze samopoczucie, zmniejszać energię i chęć do ćwiczeń. Jeśli przyjmujesz leki antyhistaminowe, zażywaj je przed snem. Musisz jednak wiedzieć, że częściowo ich działanie może być odczuwalne w ciągu kolejnego dnia.

Jeśli jesteś alergikiem i musisz przyjmować leki antyhistaminowe, poproś lekarza, aby przepisał Ci lek nowej generacji, który nie powoduje tak silnego uczucia zmęczenia i senności.

Druga klasa leków, podawanych w alergii lub przeziębieniu, to leki zmniejszające przekrwienie dróg oddechowych. Przyczyniają się one do zwiększenia częstości akcji serca i ciśnienia krwi. Może to utrudniać wykonywanie ćwiczeń i może być ryzykowne, jeśli chorujesz na nadciśnienie. Leki zmniejszające przekrwienie, zmniejszają również zdolność organizmu do pocenia się, może więc dojść do przegrzania organizmu. Nie zapomnij więc o butelce z wodą i popijaj ją regularnie przez cały czas trwania treningu. Zarówno leki zmniejszające przekrwienie, jak i leki przeciwhistaminowe, mogą powodować suchość w jamie ustnej. To kolejny powód, by dbać o nawodnienie.

Antydepresanty

Leki podawane przy depresji mogą również wpływać na nastrój i motywację do ćwiczeń. Ich wpływ na nastrój i poziom energii różni się w zależności od rodzaju leków. Przyjmowanie niektórych leków przeciwdepresyjnych może faktycznie zwiększyć motywację do ćwiczeń. Z kolei klasa leków zwanych benzodiazepinami powoduje, że ludzie czują się mniej niespokojni, ale leki te mogą powodować senność. Leki te mogą również zakłócać równowagę i koordynację oraz zwiększać ryzyko kontuzji.

Statyny

Lekarze przepisują statyny pacjentom z wysokim ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych, którzy mają również podwyższony poziom cholesterolu. Jednym z efektów ubocznych tych leków jest osłabienie mięśni. Niektóre badania sugerują również, że statyny mogą zmniejszać adaptację do ćwiczeń aerobowych.

Zanim sięgniesz po statyny, zadbaj o swój styl życia, suplementację i odpowiednią dietę. Być może po wprowadzeniu zmian poziom cholesterolu spadnie, a ryzyko chorób sercowo-naczyniowych ulegnie znacznemu obniżeniu, bez konieczności przyjmowania statyn.

Leki na cukrzycę

Jeśli zażywasz leki obniżające poziom cukru we krwi, powinieneś monitorować poziom cukru we krwi przed, w trakcie i po wysiłku. Ryzyko znacznego spadku cukru we krwi jest największe, jeśli wykonujesz intensywny trening. Podejmij środki ostrożności. 

Jeśli poziom cukru we krwi wynosi poniżej 100 ng / dl przed treningiem, zjedz przekąskę zawierającą od 15 do 30 gramów węglowodanów, aby podnieść go na tyle, by ćwiczenia były bezpieczne. Uważaj na objawy niskiego poziomu cukru we krwi, takie jak: niepokój, drżenie rąk, nadmierne pocenie się lub zawroty głowy. Jeśli poziom cukru we krwi spadnie poniżej 70 ng / dl, przerwij trening i spożyj 15 gramów szybko przyswajalnych węglowodanów.

Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ)

Wiele osób nadużywa NLPZ, w tym ibuprofenu. Leki te zmniejszają przepływ krwi do nerek, zwłaszcza gdy nie pijesz wystarczającej ilości płynów. W rzadkich przypadkach może to prowadzić do uszkodzenia nerek. Niektóre badania sugerują również, że przyjmowanie NLPZ spowalnia regenerację mięśni i może zakłócać przyrost mięśni. 

Podsumowując

Zawsze pytaj swojego lekarza o leki, które przyjmujesz, i związane z nimi skutki uboczne. Jak widzisz, spora grupa leków może wpływać na Twoje samopoczucie i utrudnić wykonanie bezpiecznego i efektywnego treningu. 

Komentarze (12)
RPS1990

Bardzo przydatny artykuł.

1
tey

Na 6 wymienionych leków 3 zarzywam...

1
acidm

Co leci mlody?

1
tey

Ssri, przeciwalergiczne i na nadciśnienie

0
acidm

nie myślałeś o odczulaniu?Jedno by ci odpadło.

2
GrzechuPe93

Dodam od siebie ze antybiotyki tez maja na to duży wpływ. Teraz bralem 3 dniowy na ropne zapalenie gardla i na treningach brak mocy, zmulenie, brak apetytu itd. Przeczytałem ulotke co potwierdziła sajdy.

1
anubis84

Moze nie do konca też lek tak wpłynął, w koncu po cos się je stosuje jak organizm sam sobie z chorobą poradzić nie może i choroba i leki pewnie wpływ miały.

1
GrzechuPe93

Obstawiam lek, przed braniem "nic" mi nie było oprocz tej ropy w gardle. Walczylem z tym 2 tyg, bo nie jestem fanem antybiotyków, ale juz mialem dosc. Po wzieciu mialem duzy spadek sil, i ogolnie lipa

1
anubis84

Zdrowie ważniejsze, spadki z siłowni to się odrobi.

1
tey

Myślałem o tym ale długo to trwa i trzeba regularnie chodzić. Dość problematyczne

0
goodles

Może już się przyzwyczaiłeś do tego i nie odczuwasz problemu ?

0
RPS1990

U niektórych osób nawet taki łagodnie działający lek jak Hydroxyzyna może powodować pojawianie się lekkich mroczków przed oczami w trakcie forsowania prędkości przy intensywnym treningu interwałowym.
Co ciekawe wystarczy wtedy zrezygnować z Hydroxyzyny i zastosować suplement "Zioła w tabletkach - Melisa" w dawce 3 x 1 tabletka dziennie i już wtedy nie ma problemu z mroczkami.

0