Każdemu z nas marzą się widoczne mięśnie brzucha, które bez wstydu będziemy mogli pokazać na plaży czy basenie. Niestety działania, które podejmujemy, nie zawsze dają pożądany efekt i szybko zniechęcamy się. Co zatem zrobić, aby nasz brzuch najpierw zrobił się płaski, a następnie imponował tzw. kaloryferem? Poznaj 5 prostych kroków, które należy wykonać w drodze do upragnionego kształtu...

  1. Zacznij od kuchni
  2. Trening brzucha to nie trening cardio
  3. Wystarczą 3 ćwiczenia
  4. Zastosuj suplementację i spalacz tłuszczu
  5. Odpoczywaj

Zacznij od kuchni

Większość osób prace nad brzuchem rozpoczyna wdrażając nadmierną aktywność fizyczną, skoncentrowaną głównie na brzuchu. Niestety, sam wysiłek fizyczny to za mało. Aby uwidocznić mięśnie brzucha ukryte pod warstwą tłuszczu, konieczne będzie dostosowanie jadłospisu tak, aby dostarczać mniej kalorii, niż zużywamy każdego dnia. Tego typu zabieg pozwoli nam sukcesywnie tracić tkankę tłuszczową w okolicy pasa, a nasze mięśnie powinny być bardziej widoczne. Oblicz bilans kaloryczny dnia i odejmij od niego 300-400 kcal, aby organizm zaczął "zjadać" zalegający tłuszcz.

Nigdy nie obniżaj drastycznie kalorii, taki zabieg da odwrotny efekt, a oprócz tego zrujnuje Twoje zdrowie! Jak działają diety skrajnie niskokaloryczne?

Trening brzucha to nie trening cardio

Kolejny element to dobór dodatkowej aktywności. Musimy pamiętać, że trening brzucha jest tym elementem, który ma za zadanie wzmocnić mięśnie brzucha. Jednak, aby stracić tłuszcz z okolicy pasa, może być to ciągle zbyt mało. Wykonaj dodatkowo 2-3 sesje treningu cardio w tygodniu, po 30-40 minut. Może być to bieganie, jazda na rowerze, także szybki marsz w terenie, najlepiej pod górkę. Jeśli jesteś gotowy na solidniejszy wysiłek, wypróbuj bardziej skuteczny trening typu HIIT.

kaloryfer na brzuchu

Wystarczą 3 ćwiczenia

Nie musimy wykonywać miliona brzuszków, aby zobaczyć swoje mięśnie. Nie musimy korzystać ze specjalistycznych schematów treningowy, które będą ukierunkowane na rozwój mięśni brzucha. Wystarczą 3 dobrze dobrane ćwiczenia:

Pierwsze, siłowe na proste brzucha, jak na przykład skłony z obciążeniem czy allaszki.

https://www.youtube.com/watch?v=AAQRVXSHlbs

Drugie ćwiczenie ukierunkowane na mięśnie skośne, jak russian twist czy skłony boczne.

https://www.youtube.com/watch?v=YzmEX_Mvfd0

Trzecie ćwiczenie typowo izometryczne, które będzie wspomagać nie tylko mięśnie brzucha, ale również mięśnie głębokie. Mowa tu o wyborze ćwiczenia - plank.

https://www.youtube.com/watch?v=pSHjTRCQxIw

Zastosuj suplementację i spalacz tłuszczu

Efekt redukcji tkanki tłuszczowej mogą wspomóc produkty, które podnoszą poziom termogenezy, jak i pozwalają na poprawę funkcjonowania metabolizmu. Dobrym pomysłem jest zastosowanie spalaczy tłuszczu, które nie tylko wykazują działanie podnoszące poziom energii, przez co chętniej wykonujemy trening, ale i blokują apetyt na słodycze i nie tylko. Co więcej, wiele z nich dodatkowo podnosi poziom samopoczucia, przez co odchudzanie nie jest dla nas udręką. Warto również zaopatrzyć się w podstawowe witaminy, kwasy tłuszczowe omega 3 oraz dodatkowo witaminę D3 z K2.

Odpoczywaj

Kolejny błąd, jaki popełniają osoby trenujące, to zbyt częste "atakowanie" mięśni brzucha. Niektóre stare systemy treningowe, jak A6W, polecają wykonywać trening brzucha codziennie, co niestety wiąże się ze znacznym obciążeniem nie tylko mięśni, ale również kręgosłupa. Aby mięśnie mogły się rozwijać, a ciało się zmieniać, nie tylko potrzebujemy odpowiednio jeść i trenować. Ważne jest również to, aby odpowiednio odpoczywać. 3 treningi mięśni brzucha w tygodniu wystarczą, aby zmienić jego wygląd, reszta będzie "w rękach diety" i pozostałych aktywności, pomagających Ci się pozbyć tłuszczu z brzucha.

Komentarze (7)
carlitoss

Najważniejsza kuchnia, bo co z tego jak mięśnia będą silne, jak i tak opona wszystko zasłania.

3
TomQ-MAG

zgadza się, niski poziom BF to kluczowy element sylwetki sportowca:-)

3
lipa9

To też nie wszystko takie łatwe, moje mięśnie brzucha nie chcą wcale rosnąć i pomimo zejścia z bf są mało widoczne.

0
TomQ-MAG

a jak do tej pory wygladal ich trening? jakie cwiczenia wykonywales? moze cos podpowiemy.

0
anubis84

Jesli redukujesz, to na redukcji spalisz fat ale mieśni nie zbudujesz.

1
lipa9

Allahy, wznosy nóg, scyzoryki, plank +ćwiczenia wielostawowe. Podchodziłem z różnych stron- więcej powtórzeń mniejszy ciężar, mniej powtórzeń większy ciężar. Uparte są jak łydki :)
@anubis84 to wszystko wiem, trochę w tym temacie siedzę
Podejrzewam że za dużą rolę mogą przejmować zginacze bioder

0
TomQ-MAG

co do zginaczy bioder faktycznie moze tak byc, by trzeba zadzialac nieszablonowo, wykonywac te ruchy, ktore zablokuja mozliwosc udzialu bioder, np
https://www.youtube.com/watch?v=d8UDVAVctyk 

1