Przedramiona dość często pomijane są w planach treningowych z tego względu, że uważa się je za grupę, która pracuje podczas wszystkich ćwiczeń wykonywanych na górną część ciała. To prawda, rola chwytna naszych dłoni, jak i konieczność utrzymywania obciążenia jest wymagająca dla mięśni przedramion. Jednak, czy stymulacja tego typu jest optymalna? Czy wykorzystanie tylko chwytnej roli naszych rąk odpowiednio rozbudowuje przedramiona? Niestety nie zawsze.

Przedramiona podobnie, jak mięśnie łydek, są predysponowane do rozwoju lub też nie. Spotykamy wiele osób, których podudzia są stosunkowo małe, w porównaniu do mięśni ud. Podobnie, jak są osoby, których przedramiona nie rosną od wykorzystywania ich podczas standardowego wysiłku. Dlatego też konieczne jest zastosowanie 4 poniższych zasad, które pozwolą Waszym przedramionom rosnąć.

Zasada 1

Przestań korzystać z pasków

Na siłowniach można zauważyć rosnącą tendencję do tego, aby wykorzystywać paski treningowe. Praktycznie do każdego ćwiczenia, które wymaga mocnego chwytu, osoby trenujące wykorzystują taśmy. Nic więc dziwnego, że lwią część pracy, jakie by musiały wykonać mięśnie przedramion, przejmują paski, a mięśnie są mocno rozleniwione.

Odrzucenie taśm treningowych pozwoli nam na mocniejsze obciążenie treningowe przedramion. Praca polegająca na utrzymaniu obciążenia w dłoni będzie musiała być o wiele cięższa, stąd też pierwszym krokiem do odpowiedniej stymulacji przedramion do wzrostu powinno być porzucenie pasków treningowych.

Zasada 2

Wykorzystaj większe zakresy powtórzeń

Jak zostało wspomniane wyżej, mięśnie przedramion wykorzystywane są, jako element chwytny obciążenia. Domyślać się zatem można, że ich charakter pracy będzie bardziej nastawiony na wytrzymałość mięśniową. Dlatego też planując wykonywanie ćwiczeń siłowych ukierunkowanych na rozwój przedramion, powinniśmy je trenować w zakresie powtórzeń, które przebiegać będą w granicy od 15 do 25 w serii.

Zasada 3

Wykorzystuj wyciągi

https://www.youtube.com/watch?v=rjEThzptUuI

Oprócz samej funkcji chwytnej naszych rąk, która związana będzie ze znacznym obciążeniem, ważne również jest to, aby wykorzystywać bardziej izolowane ruchy, które jednocześnie pozwolą na stałe napięcie mięśni. Tego typu możliwości daje nam wyciąg dolny. Różnica w wykorzystaniu klasycznych uginań ze sztangą czy hantlami, a uginań z użyciem wyciągu, zawarta jest w napięciu mięśniowym, które jest stałe przez cały zakres ruchu. Wykorzystanie hantli sprawia, że docieramy do momentu, gdzie siła jest mniejsza ze względu na to, że obciążenie ustawia się prostopadle na działającą dźwignię stawu.

Zasada 4

Wypróbuj spacer farmera

https://www.youtube.com/watch?v=Tgi5SNDbBZQ

Pomimo tego, że spacer farmera nie jest ćwiczeniem stricte ukierunkowanym na przedramiona, to doskonale nadaje się, aby właśnie je odpowiednio zaangażować siłowo. Jedyne czego potrzebujesz to para ciężkich hantli, która to pozwoli Ci na wykonanie ćwiczenia. Pod żadnym pozorem nie korzystaj z pasków treningowych, gdyż ćwiczenie zostanie pozbawione całego sensu, a chodzi właśnie o to, by docelowo to dłonie i przedramiona walczyły z obciążeniem.

Komentarze (1)
RPS1990

Co do spaceru farmera, to w jednym z artykułów na stronie magazynu MH pisało tak:

Spacer farmera
Dlaczego to takie ważne? Ponieważ potrzebujesz dobrego pasa transmisyjnego, który przełoży siłę z ramion na gryf i nie zerwie się, gdy plecy będą jeszcze miały siły do pracy.

Technika: Weź do rąk ciężkie (naprawdę ciężkie) hantle. Pospaceruj z nimi. Ciężar powinien być na tyle duży, byś nie był w stanie wybrać się na spacer dłuższy niż 60 s. Przespaceruj się tak 3 lub 4 razy, odpoczywając między nimi jakieś 60 s.

0