Dysproporcje siłowe, pomiędzy mięśniami piersiowymi a grzbietem, mogą być powodem nieprawidłowej pracy braków. Zbyt silne mięśnie piersiowe będą skutkowały wysunięciem barków do przodu oraz przyczynią się do ustawienia ich w rotacji wewnętrznej. Taki stan rzeczy będzie powodował szybsze zużywanie się powierzchni stawowej i przyspieszy proces zwyrodnieniowy. Co więcej, mięśnie mające na celu stabilizacje stawu ramiennego, pracować będą w sposób nieprawidłowy, co z kolei jest przyczyną np. zespołu cieśni podbarkowej, jak i stanów zapalnych w barkach.

Co zrobić? Przede wszystkim zadbać musisz o to, aby Twój trening posiadał odpowiedni balans - ruch wypychania i przyciągania. Jest to podstawa utrzymywania barków w ich centralnej pozycji i optymalnej pracy stawów. Istnieją również ćwiczenia, które mają za zadanie podnieść kondycję barków w kontekście ich funkcjonalności.

Jednym z nich jest cuban press w pozycji leżącej:

https://www.youtube.com/watch?v=d8ns96WZ0as

Odmiana ćwiczenia cuban press, które wykonujemy w pozycji stojąc z hantlami:

https://www.youtube.com/watch?v=uZ-jtK0prxs

Jak widzimy na filmie, cuban press stanowi połączenie podciągania hantli, rotacji zewnętrznej, jak i wyciskania nad głowę. Samo ćwiczenie jest mocno funkcjonalne i wykorzystuje praktycznie kompletne możliwości stawów barkowych.

Wersja leżąc skoncentrowana jest na tylnej części mięśnia naramiennego i grzbiecie. Eliminujemy tutaj ruch podciągania, który może być kłopotliwy dla obolałych barków. Wykorzystuj małe obciążenie, pracuj wyłącznie nad funkcją barków, a nie ich siłą. Ćwiczenie wykorzystuje pracę tylnego aktonu barków, mięśni czworobocznych, jak i mięśnie równoległobocznych. Wykonywanych ruch pozwoli na wypracowanie większej stabilizacji stawów barkowych, jak i pozwala na pozbycie się dolegliwości bólowych, które związane są z decentralizacją stawu.

Ruch rozpoczynamy od wykonania odwiedzenia w pozycji leżąc, po czym przechodzimy do obrotu ciężarków w kierunku twarzy. Trzecim elementem jest wykonanie ruchu wypchnięcia obciążenia nad głowę. Mocno tutaj wykorzystujemy mięśnie do stabilizacji, zwłaszcza tył barków. Kolejno wracamy z ramionami w kierunku klatki piersiowej, wykonujemy rotację wewnętrzną i opuszczamy ramiona. Wykonaj 3-4 serie po 12-15 ruchów przed treningiem klatki i barków.

Komentarze (2)
RPS1990

Bardzo dobry artykuł i przydatny zwłaszcza w dzisiejszych czasach kiedy wiele osób ma mniejsze lub większe dolegliwości z układem narządu ruchu - 5/5.

1
TomQ-MAG

dokladnie tak :)
szyja, barki, biodra i ledzwie - to najczęstsze rejony, gdzie zaczyna sie nasz problem z ruchomoscia, a to dalej przeklada sie globalnie na cale cialo

1