Trenujący systematycznie na siłowniach często zwracają uwagę na problemy z postawą ciała. Zazwyczaj dysfunkcja dotyczy faktu, że ich mięśnie piersiowe, jak i cały przód ciała jest nieproporcjonalnie silny do tyłu, czyli grzbietu. Sprawia to, że kręgosłup nieco nabiera pozycji kifotycznej w rozumieniu pogłębienia naturalnego stanu.

  1. Kilka słów od fizjoterapeuty
  2. Kiedy jeszcze wykorzystać możemy pull z gumą?
  3. Podsumowanie

Kilka słów od fizjoterapeuty

Jeżeli jesteś osobą dysfunkcyjną, posiadającą wady postawy, czy przebyte kontuzje w obrębie górnej części tułowia, stosunek przyciągania do wyciskań powinien wynosić około 2:1 w całym planie treningowym. Osoba, która posiada za sobą poważne urazy w obrębie barków czy grzbietu powinna zwiększyć stosunek nawet do 3:1. Wszelkie ograniczenia ruchowe dodatkowo będą predysponować do pogłębiania się, jeżeli stosunek nie będzie zachowany.

trening pleców

Jeżeli zależy nam na poprawie sylwetki, jak i zwiększeniu ilości ćwiczeń typu PULL, wykorzystać możemy wszelkie ćwiczenia typu "pull face" z gumą. Oznacza to, że powinno to stanowić uzupełnienie, które wykonywać można pomiędzy seriami ćwiczeń.

https://www.youtube.com/watch?v=LH6Mn2Y8MGw

Wykonując ćwiczenie, jak na filmie (odwodzenie w opadzie tułowia) dodajemy w serii łączonej pull face z gumą treningową, które wykonujemy w ilości około 15 ruchów. Nie zdziwcie się, jak po pierwszym razie wykonania takiego połączenia Wasze barki będą mocno napompowane krwią, jak i objętość treningowa może nieco zmaleć z tego powodu. Jednak niech Was to nie odstrasza.

Kiedy jeszcze wykorzystać możemy pull z gumą?

Jako element dynamicznej rozgrzewki, ćwiczenia typu pull face z gumą mogą przyczynić się do poprawy naszych możliwości treningowych. Ich wykorzystanie może np. przełożyć się na poprawę samej jakości podciągnięć na drążku, poprawiając tor ruchu, jak i siłę mięśniową. Przydadzą się również jako element rozgrzewki przed martwymi ciągami, gdzie ciężar sztangi ma tendencje do wyciągania naszych ramion z panewki.

Podsumowanie

Jeżeli Twoim celem treningowym jest nie tylko siła, ale i sprawność, stosunek ćwiczeń, gdzie występuje ruch przyciągania, powinien być dwa razy większy od pchania. Będzie to doskonała metoda dbania o postawę ciała, aby balans mięśniowy pomiędzy przodem a tyłem ciała był w równowadze. Tego typu założenie będzie utrzymywało stawy barkowe w swojej pozycji, zapobiegając ich rotowaniu i wypychaniu ku przodowi.

Komentarze (0)