Trening siłowy, mocne obciążenie dla mięśni grzbietu, czy całego torsu sprawia, że nie tylko rosną docelowo trenowane grupy mięśniowe, ale też mięśnie odpowiedzialne za stabilizację naszego kręgosłupa, co jest naturalnym wynikiem adaptacji. Do jednej z grup tego typu należą mięśnie brzucha, które odpowiadają za to, jak kształtuje się talia.

Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego. Jednak, gdy jesteś osobą startującą w zawodach, której zależy na symetrycznym wyglądzie, tego typu efekt może znacznie popsuć wygląd sylwetki.

Aby zobrazować problem przedstawimy go na przykładzie zawodniczki bikini fitness, która od pięciu do sześciu dni wykonuje wszelkiego rodzaju podskoki, korzysta ze skakanki, wchodzi z obciążeniem na podwyższenie, robi przysiady, planki klasyczne, boczne i inne ćwiczenia obciążające mięśnie brzucha. Sprawi to, że talia zawodniczki w wyniku naturalnego procesu adaptacji, gdzie wykorzystujemy zmienną płaszczyznę ustawienia całego tułowia będzie wrastać tym bardziej, gdy wykorzystywać będziemy mięśnie skośne brzucha.

talia

Czy ma pozbyć się wymienionych ćwiczeń?

Na szczęście wieści są dość dobre i wszelkie odmiany przysiadów, martwych ciągów nie aktywują w takim stopniu mięśni skośnych, aby martwić się ich działaniem poszerzającym talię zwłaszcza, gdy wykonywane są w prawidłowej technice, a ciężar użyty do treningu pozwala na wykonanie od 12 do 15/20 powtórzeń w serii. Oczywiście ciągi siłowe, czy przysiady bazujące na technice poniżej 5 powtórzeń w serii to nieco odmienna historia.

Najmocniej aktywują mięśnie brzucha (skosy i prosty brzucha) ćwiczenia stabilizacji środka - core. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego, gdyż tego typu ćwiczenia są dedykowane treningowi mięśni głębokich, stabilizacyjnych, co wiąże się w tym, że mięśnie brzucha również otrzymują solidną dawkę pracy.

Jeżeli natomiast Twoja talia nie wygląda już najlepiej, powinnaś/powinieneś zrezygnować ze wszelkich ćwiczeń stricte dedykowanych mięśniom skośnym. Ćwiczenia siłowe wykonywane jednonóż, czy też jednorącz również będą tutaj mocno wymagające dla skosów i stabilizatorów, więc w sytuacji, gdy talia genetycznie podatna jest na wzrost lub jej wygląd od początku jest już szeroki, powinniśmy wyczulić się na tego typu informację konstruując plan treningowy.

Gdy zależy Ci na rozbudowie mięśni brzucha, skoncentruj swoje działania na ćwiczeniach głównie izometrycznych obciążających równomiernie cały brzuch, stymulując mięsień prosty. Tego typu ćwiczenia również budują mięśnie skośne, jednak synergia pracy poszczególnych partii gorsetu mięśniowego sprawiać będzie, że nie będzie on stricte stymulowany do znacznej rozbudowy skosów, a cała siła potrzebna w ruchu rozkładać się będzie na poszczególne rejony mięśni brzucha.

Przeczytaj także: Pasy Adonisa, czyli sposób na V na brzuchu

Komentarze (0)