Kulturystyka to moja pierwsza wielka miłość, kontrowersyjna, często niezrozumiała dla otoczenia, ma jednak swoich dozgonnych fanów, dla mnie w wydaniu profesjonalnym to sztuka ….

Tych największych kulturystów na wysokim poziomie w naszym kraju jest naprawdę niewielu, powód jest prosty - waga plus 100kg w formie startowej to wynik wieloletniej pracy i poświęcenia na wielu płaszczyznach życia, reżim który tylko nieliczni są w stanie wytrzymać, konieczny by prezentować wysoki poziom…

Na zawodach od zawsze (na zawsze mam nadzieje) jest grono kibiców, którzy czekają właśnie na kategorie „ciężkich” kulturystów, dla wielu z nas stanowią oni kwintesencję zawodów, dla mnie na pewno… Tym bardziej niezręcznie mi skupiać się na słabych punktach… Tym razem narażę się mocniej fanom…. Jednak obiektywizm i szczerość to moja największa wada i zaleta.

Maciej Kiełtyka… zwycięzca Mistrzostw Śląska kategorii plus 100kg jest przykładem zawodnika, na którego patrzy się z ogromną przyjemnością. Znakomita prezencja, przemyślana prezentacja, przy tym świetna jakość mięśni, dojrzałość, gęstość, głęboka separacja, ogólnie ujmując - świetna forma startowa - potrafią zatuszować pewne mankamenty i braki związane z wielkością - masą mięśni, co się z tym wiąże - niedoskonałymi jeszcze proporcjami - co jest zauważalne przez sędziów. Oceniając pozy przodem: obręcz barkowa bardzo szeroka, dobrze ukształtowana, duże mięśnie naramienne, klatka piersiowa świetnie rozwinięta, wysoka, prążkowana, wąska talia, mięśnie brzucha kompletne grube ze świetną separacją. Czworogłowe ud, a szczególnie mięśnie krawieckie, oddzielone głębokimi bruzdami, warto zwrócić uwagę na to, jak ogromną rolę odgrywa właśnie głęboka separacja, optycznie zwiększając wielkość mięśni, pomimo jeszcze zbyt małej objętości uda prezentują się bardzo dobrze, duże znaczenie ma też ich ustawienie, bardzo rozważnie przemyślane, szczególnie w pozie „mięśnie brzucha i ud” - to najlepsza poza tego zawodnika. Brzuchaty łydki zdecydowanie na minusie… Bokiem „klatka piersiowa” - tu mistrzowsko przedstawiają się, wypełnione na całej długości brzuśca, prążkowane mięśnie klatki piersiowej oraz naramienne, które dominują nad mięśniami ramion (bicepsem i tricepsem). Znakomity widok nad prawym przedramieniem - mięśnie zębate, skośne i proste brzucha, niewielu zawodników potrafi je tak dobrze pokazać w tej pozie. Bokiem widoczny pośladkowy wielki - dolna część, udo prezentuje się dobrze - widoczna głęboka bruzda ścięgna biodrowo-piszczelowego oraz płytsza obszernego bocznego, niewidoczny naprężacz powięzi szerokiej. Nieduże mięśnie dwugłowe uda. W pozach tyłem widzimy szeroką i kompletną obręcz barkową, wypełniona wszystkimi mięśniami, „grube” i „pełne” plecy - można rozróżnić mięśnie najszersze grzbietu, obłe większe i podgrzebieniowe. Widoczny pośladkowy średni. Rozbudowy wymagają mięśnie pośladkowe, szczególnie pośladkowy wielki, a także mięśnie dwugłowe, półbłoniaste i półścięgniste, obecnie tylna część uda wydaje się zbyt gładka, no i … brzuchaty łydki na minusie.

Podsumowując, Maciej to zawodnik, na którego patrzy się z ogromną przyjemnością, prezentacja jest dopracowana - zwłaszcza ustawienie nóg np. w pozie „mięśnie brzucha i ud” - jedna przed drugą, z kolanami zwróconymi na zewnątrz, co uwidacznia separacje ud - szczególnie dobrze widoczny jest mięsień krawiecki. Układ dowolny jest dobrze zaplanowany, pozy odpowiednio dobrane podkreślają najmocniejsze strony tego zawodnika, a obszerne ruchy ramion podkreślają wielkość oraz szerokość jego ciała i ogólnie dużą masę mięśniową.

Sylwetki polskiej sceny kulturystyki i fitness - Maciej Kiełtyka

Źródło: facebook.com

https://www.youtube.com/watch?v=AiP22Rit75I

https://www.youtube.com/watch?v=VY6q3uY7IQY

Komentarze (0)