Resweratrol to naturalny polifenol spotykany w większych ilościach w orzeszkach ziemnych, skórkach winogron i czerwonym winie. Wspomniane związki polifenolowe, w tym flawonoidy, mogą zmniejszać agregację płytek krwi (działać przeciwzakrzepowo). Resweratrol wchodzi w skład rozmaitych suplementów, które mają za zadanie utrzymać organizm w homeostazie lub ją przywracać. 

  1. Czy warto zainteresować się resweratrolem?
  2. Mechanizmy starzenia się
  3. Czy resweratrol może opóźniać starzenie się?
  4. Co jeszcze daje resweratrol?
  5. Podsumowując

Czy warto zainteresować się resweratrolem?

Moim zdaniem jest on niedoceniany, mimo iż został dobrze zbadany i szczegółowo opisany po licznych przeprowadzonych w ostatnich latach badaniach klinicznych. Resweratrol został po raz pierwszy wyizolowany w 1940 roku z korzeni ciemiężycy lub ciemiernika (Veratrum grandiflorum O. Loes). Występuje również w różnych roślinach, takich jak m.in. winogrona, kakao, truskawki, pomidory, orzeszki ziemne, chmiel, żurawina, trzcina cukrowa.

Mechanizmy starzenia się

Starzenie się jest procesem biologicznym definiowanym jako spadek funkcji komórek organizmu, następujący wraz z wiekiem, co prowadzi również do pojawienia się różnych zaburzeń metabolicznych, w tym cukrzycy typu 2 (T2DM), raka oraz chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Parkinsona (PD) i choroba Alzheimera (AD).

Cechami charakterystycznymi starzenia się są niestabilność genomu, skracanie telomerów, zmiany epigenetyczne, utrata proteostazy (równowagi białek), rozregulowane wykrywanie składników odżywczych, dysfunkcja mitochondriów, starzenie się komórek, wyczerpanie zasobów komórek macierzystych (spadek potencjału regeneracyjnego ustroju) i zmieniona komunikacja międzykomórkowa. Często starzenie się ma wpływ na funkcjonowanie nerek (spadek przesączania kłębuszkowego), pogorszenie funkcjonowania wątroby, wzroku, żołądka, jelit, trzustki czy dwunastnicy.

Telomer to końcowy region powtarzających się sekwencji DNA na każdym końcu chromosomu, który chroni go przed degradacją i zapobiega fuzji z sąsiednimi chromosomami. Utrata telomerów jest głównym biomarkerem starzenia się komórek, a skracanie telomerów może zaostrzać przebieg chorób związanych z wiekiem.

Czy resweratrol może opóźniać starzenie się?

resweratrol

Wiele na to wskazuje. W przypadku wielu gatunków zwierząt wykazano, iż resweratrol wpływa na długość życia. U ryb resweratrol miał wpływ na wydłużenie żywotności nawet o 59%. U ludzi, ze względu na ograniczenia w dawkowaniu i kwestie etyczne, chwilowo nie udowodniono wpływu resweratrolu na wydłużenie życia, co nie znaczy, że takiego nie ma.

Naukowcy sugerują, że resweratrol jest silnym aktywatorem SIRT1 i regulatorem AMPK, dlatego zwiększa długość życia organizmów. W badaniach podawanie resweratrolu wpływało na spadek masy ciała i wzrost ekspresji genów odpowiedzialnych za wydłużenie długości życia (longevity genes), zwłaszcza SIRT1 i FoxOs.

Badania przeprowadzone na zwierzętach, zwłaszcza na gryzoniach, wykazały, że resweratrol jest skutecznym środkiem mającym wpływ na otyłość i cukrzycę typu 2, reguluje metabolizm glukozy, profil lipidowy, powoduje utratę masy ciała i poprawia funkcjonowanie ustroju (wydajność metaboliczną).

Co jeszcze daje resweratrol?

Wykazano, iż resweratrol wpływa na ekspresję AMPK, na dodatek reguluje transport glukozy, poprzez wpływ na przeniesienie transportera glukozy typu 4, przez co wykazuje działanie antycukrzycowe. Resweratrol wpływa na mitochondria („piece energetyczne komórek”), a poprzez wpływ na gen SIRT1 prowadzi do działania przeciwzapalnego i przeciwnowotworowego.

Podsumowując

Resweratrol może spowolnić proces starzenia i wspomagać leczenie wielu chorób, takich jak: otyłość, cukrzyca typu 2, rak, choroby sercowo-naczyniowe i choroby neurodegeneracyjne; działa również jako regulator układu odpornościowego. Potrzeba więcej badań dotyczących wpływu resweratrolu na długość życia człowieka, ale na chwilę obecną można każdemu zalecić suplementację. Środek jest dobrze tolerowany, nawet w dużych dawkach, co nie znaczy, że podawanie standardowej dawki, czyli 125-250 mg dziennie będzie nieskuteczne.

Referencje:

  • In Soo Pyo i in. Mechanisms of Aging and the Preventive Effects of Resveratrol on Age-Related Diseases https://www.mdpi.com/1420-3049/25/20/4649
  • Władysław Sinkiewicz Czerwone wino, procyjanidy, resweratrol i długowieczność https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/009/214/original/95-98.pdf?1469793431
Komentarze (4)
kraska22

zamówiłam dla ojca, naprawdę dobry suplement

0
Bull

Jeszcze berberynę polecałbym dodać do tego i pamiętać o wyższej ilości białka oraz witaminy D3 w diecie seniora. To wszystko może przedłużyć życie i poprawić jego jakość.

1
gokuson

Dokładnie. Dodatkowo, nadchodzi więcej słonecznych dni, często z racji wieku i samopoczucia seniorzy jednak słońca unikają, zapominając o suplementacji witaminy D nawet wiosną / latem.

0
Bull

Problem polega też na tym, że słusznie zakrywa się ciało i używa kremów z filtrem by chronić się przed rakiem, jednak wtedy też ograniczamy sobie dopływ promieni słonecznych i nie dochodzi to tak skutecznej syntezy witaminy d3. I nie jest to bujda, bo jak pokazują badania nawet Hiszpanie z tego powodu mają niedobory D3.

2