Odżywka białkowa jest elementem diety, który jest typowo przeznaczony dla osób trenujących, aby uzupełnić niedobory protein w diecie. Osoby, które nie trenują, nie potrzebują takiej podaży białka, jak osoby, które regularnie trenują, stąd zazwyczaj to osoby aktywne korzystają z tego typu preparatów.

  1. Najpopularniejsza odżywka białkowa
  2. Wysoka jakość białka
  3. Wsparcie dla masy mięśniowej
  4. Lekkostrawność
  5. Wygoda
  6. Smak
  7. Cena

Najpopularniejsza odżywka białkowa

Rynek oferuje nam szeroką ofertę odżywek białkowych. Najczęściej wybierany jest koncentrat białek serwatkowych WPC. Jest to optymalny wybór pod względem jakości białka, rozpuszczalności oraz smaku w konfrontacji z ceną produktu. 

Osoby, które uprawiają sport, bardzo chętnie stosują tego typu produkt. Jest on stałym elementem w ich kuchni. Powiązane jest to właśnie z tym, że osoby aktywnie żyjące potrzebują większej ilości białka w diecie, a czasami zjadanie po raz enty kawałków mięsa staje się męczące. Wtedy na ratunek przychodzi szejk proteinowy, który można podać z ulubionymi owocami, jako forma posiłku potreningowego. Jakie są inne powody stosowania odżywki białkowej?

Wysoka jakość białka

Na rynku polskim pojawia się coraz więcej firm oferujących coraz to lepsze produkty proteinowe. Chcąc czy nie chcąc, producenci muszą dorównywać innym z jakością produktów, dlatego obecnie każda odżywka białkowa znanej marki, jaka zostanie zakupiona, będzie całkowicie zgodna z tym, co jest napisane na etykiecie.

Tego typu produkty bogate są w aminokwasy z grupy EAA, te natomiast zawierają w sobie BCAA obfitujące w leucynę. To wszystko sprawia, że odżywka białkowa charakteryzuje się dużą wartością biologiczną. Do tego dochodzi jeszcze fakt, że nie posiada w sobie dużej ilości węglowodanów i tłuszczy, co sprawia, że z powodzeniem wykorzystać można również odżywkę tego typu na redukcji.

Wsparcie dla masy mięśniowej

Niestety w Internecie spotkać się możemy z przesadzonymi nieco opiniami o działaniu odżywki białkowej, co sprawia, że jej rola jest wypaczona. Można usłyszeć, że regularne picie białka spowoduje, że nasza masa mięśniowa znacznie wzrośnie albo że odżywka białkowa to swego rodzaju katalizator, który przybliży nas do wymarzonej sylwetki. Niestety informacje te są nieco nadinterpretowane, jednak w każdej plotce jest ziarnko prawdy. Także i w tym przypadku.

kobieta i szejk białkowy

Może i białko samo w sobie, jako produkt, nie buduje mięśni w jakimś większym stopniu, ale na pewno wspomaga ten proces. Dzieje się tak ze względu na wcześniej wspomnianą leucynę, która jest najbardziej anabolicznym aminokwasem. 30 gramów odżywki białkowej wystarczy w zupełności, aby w organizmie rozpoczęły się procesy anaboliczne. Suplement białkowy nie raz porównywany jest jakościowo z mięsem, a to oznacza, że przy dodatku węglowodanów oraz tłuszczy możemy otrzymać pełnowartościowy posiłek.

Lekkostrawność

Jest to bardzo dobra cecha tego produktu. Dzięki temu można wypić szejka proteinowego, nie obciążając nadmiernie układu pokarmowego. Również świetnie się nada jako posiłek potreningowy. Dzięki bogatej ilości aminokwasów regeneracja oraz odbudowa mięśni po wysiłku będą o wiele lepsza.

Wygoda

Niekiedy takie produkty ratują z opresji. Kiedy wiecie, że wasz dzień jest pełen pracy i nie macie czasu zjeść porządnego posiłku, zawsze możecie wypić taką odżywkę np.: z dodatkiem banana. Świetnie uzupełni to waszą energię na resztę dnia. Suplement białkowy jest również dobrym rozwiązaniem, jeżeli brakuje wam dużej ilości białka do zamknięcia bilansu, a na kurczaka nie możecie już patrzeć. Wtedy można zmiksować kaszę jaglaną z odżywką, co da nam znakomity substytut posiłku.

Smak

odżywka białkowa - WHEY PROTEIN

Ta cecha powinna znaleźć się tak naprawdę jako druga w kolejności od razu za jakością białka. Oczywistością jest, że jeżeli coś nam smakuje, to zjadamy to chętniej. Gdzie nie spojrzeć, tam producenci odżywek białkowych prześcigają się ze smakami. Dla każdego coś dobrego.

Dodatkowym plusem jest to, że są one bardzo słodkie, dlatego tak chętnie stosowane są podczas redukcji, kiedy to pragniemy słodyczy. Po wypiciu takiego szejka zaspokoimy swoją chęć na słodkie i dostarczymy cennego białka do organizmu.

Cena

Ceny odżywek białkowych są różne, jednak nie przewyższają one cen mięsa. To jest właśnie jeden z powodów stosowania tego typu produktów. Mimo wszystko należy pamiętać, aby białko z suplementu nie stało się naszym głównym składnikiem diety. Należy korzystać z różnych form białka diecie i ich źródeł z pokarmów konwencjonalnych, które prezentują wysoką wartość odżywczą.

Komentarze (0)