N-acetylocysteina (NAC) to niezwykle ciekawy suplement, który może mieć duży zakres zastosowań w szeroko pojętym kontekście zdrowia. NAC może pomóc w leczeniu zaburzeń psychicznych, przewlekłych chorób płuc, jak również w poprawie wyników sportowych.

  1. Jakie są korzyści wynikające z suplementacji NAC?
  2. Środki ostrożności
  3. Podsumowanie

NAC to pochodna l-cysteiny, aminokwasu siarkowego, który wchodzi w skład glutationu. NAC może stymulować jego syntezę. Glutation to związek, który pomaga zwalczać wolne rodniki, których nadmiar może powodować stany zapalne i uszkodzenia. Innymi słowy, NAC jest przeciwutleniaczem o silnym działaniu antyoksydacyjnym.

Jakie są korzyści wynikające z suplementacji NAC?

Leczenie chorób płuc i redukcja nadmiaru śluzu

Niektórzy lekarze zalecają suplementację NAC osobom z przewlekłymi chorobami płuc, podczas zapalenia oskrzeli lub mukowiscydozy. NAC może rozrzedzać śluz odkładający się w oskrzelach, umożliwiając tym samym jego łatwiejszą eliminację z organizmu.

Analiza 13 badań wykazała, że osoby z przewlekłym zapaleniem oskrzeli i niedrożnością dróg oddechowych, czerpały korzyści z suplementacji 1200 mg NAC dziennie. Osoby z zapaleniem oskrzeli, bez niedrożności dróg oddechowych, odczuwały korzyści już z przyjmowania dawki 600 mg na dobę. Suplementacja NAC może mieć szczególne znaczenie w obecnej sytuacji.

NAC

Łagodzenie zaburzeń psychicznych

Zwiększenie ilości NAC w organizmie może podnieść poziom istotnych neuroprzekaźników, a to z kolei może poprawić funkcje psychiczne. Jak pokazały badania, NAC może pomóc złagodzić objawy różnych chorób psychicznych, w tym:

  • zaburzeń afektywnych dwubiegunowych
  • zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych
  • schizofrenii

Poprawa wrażliwości na insulinę u osób z PCOS

Jak pokazują badania, przyjmowanie NAC może przynieść korzyści osobom z zespołem policystycznych jajników (PCOS). Zespół ten może prowadzić do insulinooporności i wzrostu poziomu cukru we krwi. NAC może pomóc obniżyć wysoki poziom cukru we krwi u kobiet z PCOS. 

Zmniejszenie ryzyka przedwczesnego porodu

Suplementy NAC mogą pomóc zmniejszyć ryzyko przedwczesnego porodu. Zakażenia, takie jak bakteryjne zapalenie pochwy, mogą zwiększać ryzyko przedwczesnego porodu, a reakcja zapalna organizmu może dodatkowo pogłębiać to ryzyko. Suplementacja NAC zwalcza stany zapalne, dzięki czemu może pomóc w zmniejszeniu tego ryzyka.

Leczenie przedawkowania acetaminofenu i skutków nadużywania leków

Lekarze mogą stosować NAC w leczeniu przedawkowania acetaminofenu. Acetaminofen jest środkiem przeciwbólowym, który może łagodzić bóle i gorączkę. Jeśli dana osoba doświadczy przedawkowania tego leku, podanie NAC w ciągu 10 godzin może pomóc zmniejszyć ryzyko związanego z tym uszkodzenia wątroby.

Inne potencjalne korzyści

NAC - kapsułki

Niektóre małe badania wskazują, że NAC może pomóc również w leczeniu uzależnień od nikotyny, marihuany, kokainy, hazardu, patologicznego obgryzania paznokci.

Środki ostrożności

NAC jest dobrze tolerowanym i bezpiecznym suplementem. Skutki uboczne suplementacji NAC są zwykle rzadkie i bardzo łagodne. Mogą obejmować: biegunkę, podrażnienie oczu, zmęczenie, nudności, wysypkę skórną, wymioty. 

Osoby przyjmujące nitroglicerynę w postaci tabletek, plastrów lub kremów, nie powinny przyjmować NAC, ponieważ to połączenie może powodować bóle głowy i dodatkowo obniżać ciśnienie krwi.

Polecamy również: NAC co to jest i jak działa? N-acetylocysteina, a korzyści zdrowotne

Podsumowanie

NAC jest przeciwutleniaczem, który może zmniejszać stany zapalne w organizmie. Przyjmowanie go jako suplementu, może pomóc złagodzić objawy wielu schorzeń. Na szczególną uwagę zasługuje wsparcie dróg oddechowych, pozwala rozrzedzić śluz oraz zmniejszyć częstotliwość i siłę kaszlu. 

Źródła:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3044191/

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0149763415001190

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK537183/

https://dailymed.nlm.nih.gov/dailymed/drugInfo.cfm?setid=a203f7a0-316d-4831-b2f5-902b05eaf028

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5241507/

https://www.mskcc.org/cancer-care/integrative-medicine/herbs/n-acetylcysteine

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3036554/

Komentarze (0)