Dzięki odpowiednim suplementom możesz zwiększyć swoją sprawność umysłową. Wśród tych wszystkich trudnych i łatwiejszych nazw, dobranie odpowiedniego suplementu dla siebie może okazać się jednak nie lada wyzwaniem, dlatego dziś postaramy się przybliżyć te najbardziej cenione produkty.

Oto 10 najlepszych suplementów usprawniających pracę mózgu, które możesz wypróbować.

1. L-karnityna

Ten aminokwas doskonale nadaje się do zwiększenia energii psychicznej i fizycznej. Działa, jak silny przeciwutleniacz i prekursor acetylocholiny - neuroprzekaźnika pamięci i uczenia się. Może sprawdzić się, jako szybkodziałający i skuteczny lek przeciwdepresyjny, ponieważ podnosi poziom serotoniny i noradrenaliny - neuroprzekaźników, które przyczyniają się do dobrego samopoczucia i uczucia szczęścia. Dobrze jest również przyjmować acetylo-L-karnitynę w celu poprawy jasności umysłu, nastroju, koncentracji, szybkości przetwarzania danych i usprawnienia pamięci.

2. Żeń-szeń

Żeń- szeń działa, jako adaptogen, poprawiając zdrowie fizyczne i psychiczne, jednocześnie zmniejszając szkodliwe skutki stresu. Jeśli szukasz suplementu na pozbycie się uczucia niepokoju, wybierz amerykański żeń-szeń (Panax quinquefolius) zamiast azjatyckiego żeń-szenia, ponieważ ten pierwszy jest mniej stymulujący. 

3. Bacopa

Bacopa (Bacopa monnieri) to tradycyjny ajurwedyjski lek ziołowy. Jest on stosowany do tonizacji układu nerwowego, a także w celu poprawy pamięci, uczenia się i koncentracji. Jest także adaptogenem, co oznacza, że może zmniejszać stres i zwiększać poziom energii. Jest to świetny wybór, jeśli szukasz naturalnego suplementu pobudzającego pracę mózgu, który jednocześnie łagodzi stres, niepokój lub depresję.

4. Kurkumina

Kurkumina jest głównym składnikiem aktywnym popularnej przyprawy - kurkumy. Przyjmowanie kurkuminy może zwiększyć poziom dopaminy i serotoniny, nazywanej często hormonem szczęścia. 

Ponadto kurkumina jest również korzystna dla osób z zaburzeniem obsesyjno-kompulsywnymi. Ma również silne właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne, które pomagają zmniejszyć stan zapalny mózgu, zmniejszając tym samym ryzyko rozwoju choroby Alzheimera.

praca mózgu suplementy

5. DHA

DHA to organiczny związek z grupy wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, który odgrywa ważną rolę w utrzymaniu zdrowej struktury i funkcji mózgu. Wykazano, że przyjmowanie suplementów zawierających DHA poprawia zdolność myślenia, pamięć i czas reakcji. Pomaga również zapobiegać rozwojowi i poprawia stan pacjentów z chorobą Alzheimera.

6. Ginkgo

Ginkgo (Ginkgo biloba), inaczej miłorząb japoński, to substancja wpływająca na poprawę krążenia i sprawność całego układu krążenia. Za sprawą tych właściwości ginkgo działa na zwiększenie przepływu krwi do mózgu, dzięki czemu poprawia koncentrację i pamięć. Może także zwalczać związany z wiekiem spadek funkcji poznawczych.

7. Lion’s mane mushroom

Lion’s mane („lwia grzywa”, soplówka jeżowata) to jadalny grzyb posiadający wiele zalet prozdrowotnych. Grzyb ten używany był w tradycyjnej chińskiej i japońskiej medycynie od wieków. Oprócz witamin i minerałów, soplówka jeżowata również zawiera szczególne związki, takie jak hericeriny, erinaciny, erinaceolaktony oraz pewne glikoproteiny i polisacharydy. Soplówka jeżowata jest popularną substancją nootropową, która poprawia pamięć, uwagę, koncentrację, motywację i inteligencję. Jednocześnie sprawia, że mózg jest po prostu zdrowszy. Osoby z lękami, chorobą Alzheimera, Parkinsona i depresją również mogą skorzystać z tego suplementu.

8. L-teanina

L-teanina to substancja występująca w czarnej i zielonej herbacie. Jest aminokwasem, który zwiększa poziom dopaminy, serotoniny i GABA. Poprawia pamięć, redukuje stres i poprawia ogólne samopoczucie.

9. Fosfatydyloseryna

Fosfatydyloseryna jest fosfolipidem naturalnie występującym w mózgu. Jest również dobrze znanym suplementem poprawiającym funkcje poznawcze, koncentrację, uczenie się i pamięć. Działa poprzez wspieranie integralności błon komórkowych mózgu, utrzymywanie toksyn i patogenów na dystans. Normalizuje również poziomy kortyzolu, dzięki czemu zmniejsza negatywne skutki stresu.

10. Tryptofan

Podobnie, jak acetylo-L-karnityna, tryptofan jest niezbędnym aminokwasem, który jest prekursorem serotoniny. Przyjmowanie tryptofanu może pomóc osobom cierpiącym na lęki, sezonowe zaburzenia afektywne (SAD), ataki paniki i zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne.

Podsumowując

Na rynku pojawiają się coraz to nowe i efektywniejsze substancje, które poprawiają funkcjonowanie mózgu. Nie zastąpią one prawidłowo zbilansowanej diety, wystarczającej ilości i jakości snu czy odpowiedniego poziomu aktywności fizycznej. O te elementy powinniśmy zadbać w pierwszej kolejności. Jednakże wspomniane dziś suplementy mogą nam pomóc. Działanie tych produktów mogą odczuć szczególnie studenci, pracownicy umysłowi, osoby podatne na depresje, osoby nerwowe, niepotrafiące się skupić, wykonujące kreatywne zajęcia, osoby starsze z początkowymi objawami demencji bądź otępienia, a także osoby żyjące w ciągłym stresie.

Komentarze (2)
Anonim

co dziala z wlasnego doswiadczenia?

0
pavlog89

Ja do tej listy dodałbym jeszcze trenbolon .

0