Sporty walki to przede wszystkim wytrzymałość mięśniowa połączona z wysokimi umiejętnościami motorycznymi. Zgadza się — w zależności od kategorii wagowej, fighter dysponuje również masą mięśniową, która powinna być jak najbardziej wydolna. Nierzadko również zawodnicy sportów walki mają dużo więcej jednostek treningowych niż osoby trenujące na siłowni, co wiąże się z koniecznością poprawy regeneracji. Mając to na uwadze, proponujemy kompleksowy zestaw suplementów dla fightera, który będzie wspierał jego organizm na kilku płaszczyznach funkcjonalności.

  1. Siła i wytrzymałość 
  2. Zabezpiecz stawy i tkanki łączne
  3. Poprawa regeneracji
  4. Koncentracja, pobudzenie i układ nerwowy
  5. O czym warto pamiętać?

Siła i wytrzymałość 

Przede wszystkim wybór powinien paść na suplementy, które pozwolą na odpowiednie przygotowanie mięśni do wysiłku. Tutaj bez wątpienia liderami są beta-alanina wraz z kreatyną. Połączenie kreatyny i beta-alaniny daje nam skuteczne wsparcie wytrzymałości mięśniowej, wydolności, siły i pomoże nam zbudować mięśnie, gdy istnieje taka potrzeba.

Beta-alanina jest związkiem, który odpowiada m.in. za ilość karnozyny w mięśniach, co przekłada się na ich dłuższe działanie. Suplementacja skutecznie ogranicza występowanie kwasu mlekowego, a więc jesteśmy w stanie dłużej pracować bez uczucia palenia mięśni. Ponadto transport energii przebiega dużo sprawniej, co pozwala nam szybciej wrócić do pełni sił. Jest to szczególnie ważne, gdy mamy kilkadziesiąt sekund na odpoczynek między rundami walki.

fighter siła wytrzymałość

Dawkowanie beta-alaniny i kreatyny to około 5 gramów obu związków dziennie.

Zabezpiecz stawy i tkanki łączne

Jak wiemy, trenując sporty walk, często uderzamy kończynami w przeciwnika. Jest to również spore wyzwanie dla stawów, które muszą amortyzować uderzenia. W zależności od stylu walki mamy też styczność z częstymi kontuzjami, takimi jak krwiaki, siniaki, uszkodzenia okostnej i wszelkiego rodzaju tkanek zbudowanych z kolagenu. Jest to doskonały powód do tego, aby do suplementacji włączyć preparat wieloskładnikowy na stawy, który nie tylko podtrzyma dobrą kondycję aparatu ruchu, ale będzie przyspieszał regenerację tkanek miękkich.

Co więcej, uderzanie powoduje mikropęknięcia powierzchni stawowych oraz tkanek kości. Odpowiednio dobrana suplementacja będzie przyspieszać regenerację i chronić przed poważnymi uszkodzeniami jak np. złamania kompresyjne.

Co warto wybrać? Kolagen, MSM, witamina D3, witamina C powinny znaleźć swoje miejsce w Twojej suplementacji.

Poprawa regeneracji

Kolejna grupa produktów ma na celu utrzymanie optymalnego tempa regeneracji. Znajdziemy tutaj przede wszystkim produkty intra workout jak aminokwasy EAA oraz carbo. Zastosowanie napoju izotonicznego z dodatkiem aminokwasów EAA przyczyni się do utrzymania wysokiej aktywności mięśniowej, jak i zadba o procesy regeneracyjne.

10-15 g EAA wraz z 50 g carbo na 1 litr wody to optymalna mieszanka, zapewniająca szybkie przenikanie wody przez błony komórkowe i efektywne nawadnianie. Nie zapominajmy również o magnezie. Możemy zastosować go z dodatkiem ashwagandhy przed snem, co przełoży się na dużo lepszą jakość snu i w konsekwencji lepszą regenerację. 300 mg magnezu oraz 30 mg witanolidów z ashwagandhy będzie dawką wystarczającą.

Koncentracja, pobudzenie i układ nerwowy

Ostatnia grupa suplementów to wsparcie dla układu nerwowego. Stymulanty i nootropiki to bardzo dobry wybór dla osób trenujących sporty walki.

Kofeina w dawce 300 mg przed treningiem z dodatkiem 1000 mg l-tyrozyny postawi Cię na nogi, da kopa motywacyjnego, wspomoże funkcje poznawcze i zapewni lepszą wytrzymałość mięśni.

Innymi dodatkami, które mogą realnie poprawić zdolności fightera, są: soplówka jeżowata, różeniec górski, ginkgo biloba, cholina, maca i cytryniec chiński. W zależności od potrzeb możemy wybrać dwa spośród ww. dodatków i stworzyć własny suplement nootropowy, który poprawi Twoje funkcje mózgowe podczas treningu.

Sporty walki charakteryzują się tym, że należy zachować zimną krew, trzeba myśleć rozsądnie, aby podjąć odpowiednią strategię do walki z przeciwnikiem. Suplementacja nootropowa jest więc znakomitym sposobem na to, aby zachować jasność umysłu. Połączenie kofeiny, soplówki jeżowatej, l-tyrozyny i choliny da nam niesamowity efekt skupienia, który będzie towarzyszyć nam przez cały okres treningu.

O czym warto pamiętać?

  • Sporty walki wymagają znacznej funkcjonalności organizmu.
  • Suplementacja powinna wspomagać wytrzymałość i wydolność mięśniową.
  • Duża ilość jednostek motorycznych wymaga zastosowania suplementacji przyspieszającej regenerację.
Komentarze (0)