Ktoś mógłby powiedzieć, że suplementacja przedtreningowa to tylko chwyt marketingowy, żerujący na fitnessowej modzie. Oczywiście, że firmy wymyślają różne produkty by zwiększyć swoje zyski, ale nie bądźmy tak surowi. Wielu sportowców, czy to zawodowych czy rekreacyjnych, ceni sobie suplementy, które dodają energii i sprawiają, że możemy trenować ciężej. Dodatkowo jest tutaj aspekt motywacji. Skoro jest przedtreningówka, to na pewno trening będzie dobry i z takim nastawieniem idziemy na siłownię, rower czy trasę biegową. No i pompaaaa.... kulturystyczny "orgazm"

  1. Cała prawda o przedtreningówkach...
  2. Kofeina dla energii
  3. BCAA dla syntezy białka
  4. Beta-alanina na wytrzymałość
  5. Monohydrat kreatyny dla zwiększenia siły
  6. Podsumowanie

Jedyny minus jest taki, że na rynku mamy tak duży wybór różnych środków, że można się w tym pogubić. Jeżeli nie masz jeszcze swojej ulubionej, sprawdzonej przedtreningówki, to właśnie ten artykuł może pomóc Ci w wyborze. Poniżej opis czterech kluczowych składników przedtreningówek, dzięki którym łatwiej będzie Ci osiągnąć swoje cele treningowe.

Cała prawda o przedtreningówkach...

Czy znasz to niesamowite uczucie "rozrywania" skóry, pulsowania mięśni, tzw. pompę mięśniową? Jeśli wykonałeś dobry trening siłowy, to z pewnością miałeś okazję to poczuć. To samo można uzyskać łatwiej, przy pomocy suplementów. Łyknięcie pastylki czy proszku nie sprawi, że pompa pojawi się sam, chodzi o to, że osiągniesz ją szybciej.

Suplementy przedtreningowe mają za zadanie zwiększyć Twoją koncentrację na treningu, sprawić, że będziesz czuł przypływ energii. Wzrośnie Twoja wydajność, uczucie zmęczenia nadejdzie znacznie później.

Ty nadal wykonujesz swoją ciężką pracę, ale czujesz, że idzie to łatwiej. Odczuwasz większą motywację, by dać z siebie jeszcze więcej, nakręcasz się jeszcze mocniej - nagle okazuje się, że zrobiłeś turbo trening w pełnym skupieniu i zaangażowaniu, trening swojego życia!

Suplementów przedtreningowych jest bardzo dużo, dlatego przed zakupem warto poczytać, jaki mają skład i wybrać to, co rzeczywiście jest godne uwagi. Poniżej kilka wybranych składników, które powinny się znaleźć w Twojej przedtreningówce.

Kofeina dla energii

Zalecana dawka: 1,5 do 2,5 mg na kg masy ciała

Ludzkość od stuleci jest zakochana w stymulującym działaniu kofeiny. Ciężko nawet powiedzieć, kiedy ludzie zaczęli pić napoje z kofeiną - wydawałoby się, że od zawsze. W starożytności napój ten był nawet nazywany eliksirem życia. Kofeina działa na ośrodkowy układ nerwowy, zwiększając pobudliwość rdzenia kręgowego i zaangażowanie włókien mięśniowych do pracy, jednocześnie zmniejszając odczuwanie zmęczenia i bólu mięśniowego. W ten sposób kofeina może znacznie poprawić wydolność fizyczną i opóźnić zmęczenie psychiczne i fizyczne.

BCAA dla syntezy białka

Zalecana dawka: 5 g przed treningiem, do 20 g dziennie

Najczęściej BCAA (aminokwasy rozgałęzione) występują w stosunku 2:1:1 w odniesieniu do "wielkiego trio"- leucyny, izoleucyny i waliny. Te trzy składniki są kluczowymi aminokwasami regulacji metabolizmu białek, więc zwiększenie ich ilości w organizmie pomoże poprawić syntezę białka i zmniejszyć jego rozpad.

Leucyna to taki "król aminokwasów" budujących mięśnie. Wykazuje ona niezwykły wpływ na wzrost mięśni, poprzez zwiększanie syntezy białek, i hamując katabolizm. Izoleucyna przyspiesza regenerację mięśni, reguluje poziom cukru we krwi, a walina zapobiega gromadzeniu się tryptofanu (związku, który przekształca się w serotoninę w mózgu), co skutkuje wyższym poziomem energii i lepszą wytrzymałością. Kupując BCAA wybieraj te, które mają stosunek tych aminokwasów w proporcji 2:1:1 i który pozwoli Ci wziąć taką dawkę BCAA, w której będą 3 g leucyny w porcji.

przedtreningówki skład

Beta-alanina na wytrzymałość

Zalecana dawka: 1,5 - 5 g

Beta-Alanina naukowo znana, jako kwas 3-aminopropionowy, jest naturalnie występującą substancją, która szybko znalazła się na szczycie listy najpopularniejszych suplementów wśród kulturystów. I to nie bez powodu! Jest to związek, dzięki któremu poczujesz większy przypływ mocy i będziesz w stanie wydłużyć czas trwania treningu na dość wysokim poziomie intensywności. A jak już wiesz, większa objętość plus większa intensywność treningu, to mięśnie, których nie powstydziłby się żaden sportowiec!

Fajne jest to, że w przypadku beta-alaniny nie musisz pamiętać o tym, by przyjmować ją bezpośrednio przed treningiem. Ważne jest, by była w Twojej suplementacji regularnie, a i tak uzyskasz wzrost wydajności podczas treningów.

Ciekawostką jest to, że wiele osób odczuwa mrowienie na ciele po zażyciu beta-alaniny. Jest to całkiem normalne i nie musisz się tym martwić.

Monohydrat kreatyny dla zwiększenia siły

Zalecana dawka: 5 g przed treningiem, maks. 20 g łącznie na dobę

Kreatyna to jeden z najpopularniejszych suplementów. Słynie z tego, że pomaga budować mięśnie, zwiększa pompę potreningową i gromadzi wodę podskórną, sprawiając, że ciało wydaje się po prostu większe. Jest to jeden z niewielu suplementów, który został zbadany na wiele różnych sposobów.

Kreatyna jest azotowym kwasem organicznym wytwarzanym w wątrobie, a jej głównym zadaniem jest dostarczanie energii do komórek w całym ciele, zwłaszcza komórek mięśniowych.

Dla wielu kulturystów jest to suplement nr 1, który pomaga im w ćwiczeniach o mniejszej liczbie powtórzeń (czyli typowo siłowych), ponieważ działa poprzez nasycenie mięśni energią potrzebną do wytworzenia dużej dawki energii dla tych kilku ciężkich powtórzeń z dużym obciążeniem.

W skrócie, kreatyna pozwoli ci zwiększyć rozmiar mięśni, poprawić regenerację, wygenerować więcej siły, a nawet poprawić funkcjonowanie mózgu. Wypróbuj koniecznie kreatynę w formie HCL.

Podsumowanie

Stosowanie suplementów przedtreningowych może znacznie pomóc w osiągnięciu lepszych efektów treningowych, zwiększeniu motywacji i satysfakcji. Pamiętać jednak trzeba, że nie wykonają za nas całej pracy.... Tyczy się to także dawki. Czasami wpadamy w błędne koło i wydaje nam się, że gdy weźmiemy czegoś więcej, to efekty będą jeszcze lepsze. A to niewłaściwe myślenie, bo nic w nadmiarze nie jest dla nas dobre. Po to są określone dawki, by się ich trzymać. Czytaj etykiety, patrz na skład, kieruj się zalecanymi dawkami preparatu.

Wyżej wymienione składniki są dość popularne w świecie fitness i kulturystyki. Być może dlatego, że wykonano wiele badań i ich działanie jest potwierdzone. Nie oznacza to oczywiście, że nie ma innych lub że inne są złe. Jeśli jednak zaczynasz swoją przygodę z tego typu suplementacją, to takie zestawienie z pewnością pomoże Ci w wyborze pierwszej przedtreningówki.

Komentarze (8)
MaziarczykKrystian

A nie lepiej zamiast beta-alaniny brać cytrulinę. Beta-alanina jest przecież pochodną cytrulina i daje dobrą pompę mięśniową bez mrowienia

0
TomQ-MAG

Można i dać opcje z cytru. Ja osobiście daje bete i cytru

2
carlitoss

Solo brałem beta alanine i pompy nie poczułem, a przy cytrulinie czy aakg to już tak.

0
anubis84

Tak samo mam, nigdy po BA żadnej pomy nie miałem, to ze coś jest czegoś pochodną nie oznacza że tak samo musi działać.

0
FighterX

Zamiast BCAA zastosował bym EAA

0
anubis84

W badaniach naukowych solaros zrobił obszerny art że BCAA przed treningiem, a EAA lepiej stosowac po treningu.

0
Roman84

jak dla mnie kluczowe są kofeina , cytrulina, agmatyna, sól , gliceryna

0
anubis84

Jedni lepiej czują cytrulinę inni argininę, ale zestaw ok, z gliceryny też byłem zadowolony tylko tolerancja szybko wzrasta.

0