Wykorzystanie w diecie suplementów prozdrowotnych jest obecnie praktyką dość częstą wśród kulturystów. Zazwyczaj osoby trenujące korzystają z takich dodatków, aby wspomóc efekty treningowe poprzez uruchomienie naturalnych procesów ciała, dążących do zoptymalizowania pracy gospodarki hormonalnej.

Jednym z tego typu produktów jest resweratrol, który osobom niezwiązanym ze sportem zazwyczaj kojarzy się z winem i jego dobroczynnym działaniem wydłużającym życie, jak i wspomagającym pracę serca. Jednak pamiętać musimy, że nadmiar wypijanego alkoholu będzie nosił odwrotny skutek do zamierzonego.

Nie ulega wątpliwości, że wpływ resweratrolu na funkcję serca, naczyń krwionośnych, stawów, insuliny i estrogenu jest udokumentowany licznymi publikacjami naukowymi. Jego silne właściwości antyoksydacyjne wspomagają walkę z nowotworami jak i uszkodzeniami DNA. Jednak włoscy badacze wykazali, że resweratrol wpływa pozytywnie nie tylko na zdrowie, ale wspiera również budowę mięśni.

Resweratrol

Na czym polega mechanizm wspomagający budowę mięśni?

Naukowcy wiedząc o tym, że resweratrol stymuluje do odnowy organizm osób starszych, chcieli również sprawdzić jak substancja czynna wpływa na komórki mięśniowe osób młodych. Jak się okazało, poddane działaniu resweratrolu mięśnie stały się dłuższe oraz pogrubione, jak w przypadku hipertrofii.

Uzasadnieniem naukowców był fakt, że resweratrol pobudza komórki mięśniowe, a także wpływa na czynniki, które regulują poziom syntezy białek. Dodatkowo, resweratrol wpływa na kilka enzymów regulujących poziom IGF-1, indukując zmiany morfologiczne mięśni. Badacze mając powyższe dane, zasugerowali, że wykorzystanie resweratrolu może mieć wpływ na proliferację, stymulując proces miogenezy. Naukowcy w tego typu działaniu widzą wsparcie dla osób, które posiadają problem zanurzeniowy w budowie mięśni, jak i ich czynności.

Czy tego typu działanie przyda się kulturyście?

Potencjalne wykorzystanie resweratrolu jako wsparcia przy budowie masy mięśniowej znajdzie swoje uzasadnienie. Fakt, że suplement został rozpropagowany jako wsparcie prozdrowotne sprawił, że mało kto upatruje w nim anabolicznych korzyści. Może jednak kolejny cykl masowy jaki rozpoczniecie powinien uwzględniać dodatek tego typu?

Dawka i pora przyjęcia

Najlepszą opcją na wykorzystanie resweratrolu jest jego forma trans. Zazwyczaj wykorzystuje się dawkę od 200-600 mg, suplementacja zdecydowanie oddalona czasowo od sesji treningowej.

Komentarze (2)
RPS1990

"Najlepszą opcją na wykorzystanie resweratrolu jest jego forma trans. Zazwyczaj wykorzystuje się dawkę od 200-600 mg, suplementacja zdecydowanie oddalona czasowo od sesji treningowej."


Czyli jeśli trenuję o 17, to wziąć rano ?

0
Żubroń

Ja biorę na noc.

0