Refluks, inaczej choroba refluksowa przełyku, przypadłość która polega na cofaniu się treści żołądkowej do przełyku. Wraz z pokarmem do przełyku wraca również wytwarzany w żołądku kwas solny i enzymy trawienne, co powoduje jego podrażnienie, pieczenie - zgagę.

Często towarzyszą temu uszkodzenia błony śluzowej przełyku, które oznajmiają się nadżerkami. Wśród czynników, które powodują refluks, wyróżniamy:

 • nieprawidłową czynność dolnego zwieracza przełyku
 • zaburzenia opróżniania żołądka
 • otyłość
 • ciążę.

Witaminy w chorobie refluksowej

Poniżej zamieściliśmy listę witamin, które wg publikacji naukowych posiadają udowodnione działanie poprawiające funkcjonowanie osób dotkniętych refluksem.

refluks

Witaminy z grupy B

W chorobie refluksowej, witaminy z grupy B odgrywają bardzo ważną rolę. Jedno z badań, które zostało opublikowane w 2006 r., sugeruje że mieszanka witamin z grupy B wraz z innymi suplementami może skutecznie ograniczać objawy refluksu.

Naukowcy w grupie A badanych osób zastosowali kombinację takich suplementów, jak:

 • witamina B-6
 • witamina B12
 • witamina B9 
 • l-tryptofan
 • metionina
 • betaina
 • melatonina.

Grupa B przyjmowała natomiast lek Omeprazol. 

Osoby badane po 40. dniach eksperymentu miały za zadanie zrelacjonować to, jak się czują. Okazało się, że grupa A w 100% wykazała ulgę podczas przyjmowania suplementacji. W grupie B z kolei 65% badanych  wykazało poprawę.

Witaminy A, C i E

W badaniu z 2012 r. naukowcy ocenili wpływ witamin: A, C i E na chorobę refluksową. Badania wykazały, że kombinacja witamin A, C, E w postaci owoców, warzyw, jak i suplementów diety, także może zapobiegać negatywnym następstwom choroby refluksowej.

O czym należy pamiętać?

Jeżeli bazujesz jedynie na produktach żywnościowych, mało prawdopodobne jest, że do organizmu dostarczasz odpowiedniej ilości witamin. Z drugiej strony zbyt wysokie dawki witamin również mogą być szkodliwe.  Suplementację warto  skonsultować z lekarzem prowadzącym lub dietetykiem.

Inne sposoby leczenia

Oprócz włączenia odpowiedniej suplementacji musimy pamiętać, że na refluks mają wpływ takie czynniki, jak nadwaga (która nadwyręża dolny zwieracz przełyku) czy spożywanie niskiej jakości żywności, która jest mocno przetworzona. Smażone, pikantne i tłuste potrawy wpływają rozluźniająco na dolny zwieracz przełyku i zwiększają wydostawanie się kwasu żołądkowego. 

Ważne jest, aby wykorzystać w diecie świeże owoce i warzywa, które wspomagają walkę z refluksem. Ich zastosowanie będzie regulować masę ciała, zmniejszać ryzyko zgagi, jak i dostarczać wielu witamin, minerałów i przeciwutleniaczy, które wspomagają leczenie.

Co jeszcze możemy zrobić:

 • w pozycji leżącej zadbaj, aby górna część ciała była nieco wyżej
 • unikaj obfitych posiłków przed snem
 • redukuj stres
 • uprawiaj sport
 • ubieraj luźną odzież.

Jeżeli doświadczasz refluksu okresowo, zmiana styl użycia powinna przynieść znaczącą ulgę. Doraźnie skorzystać można z popularnych leków na zgagę. Jednak nie powinny być one stosowane długotrwale, gdyż mogą w przyszłości nasilić objawy refluksu - rozleniwiać zwieracz przełyku.  

Co warto wiedzieć i jak tę wiedzę wykorzystać?

Refluks jest chorobą przewlekłą, która polega na wydostawaniu się treści żołądkowej do przełyku. Chorobie towarzyszy uczucie zgagi, czyli pieczenia i palenia w przełyku, które jest nieprzyjemne i uciążliwe. Odpowiednia dieta jest podstawą leczenia choroby.

Zastosowanie środków farmakologicznych nie pozostaje obojętne dla innych parametrów naszego organizmu.

Warto w pierwszej kolejności zmienić styl życia, wprowadzić odpowiednie zmiany w sposobie żywienia, jak i zastosować odpowiednią suplementację, która, jak widzimy powyżej, przynosi całkiem niezłe rezultaty. 

Komentarze (1)
Anonim

Tutaj warto nadmienić, że w pewnych przypadkach konieczna jest ingerencja chirurgiczna. Na Zachodzie powszechnie stosuje się dosyć proste laparaskopowe wprowadzenie obręczy elastycznej, który to pierścień elastycznie reguluje ciasnotę kanału przez który wydostaje się treść pokarmowa. U nas wciąż mamy do czynienia z bardziej inwazyjną metodą zszywania ścian żołądka. Przykra sprawa, i do tego mocno kontrowersyjna, ze względu na liczne powikłania - zapalenia, przykry zapach z ust, bóle, nieskuteczność w zapobieganiu refluksowi. Podstawą jest jednak radykalna zmiana diety - odżywianie się produktami pokrywającymi zapotrzebowanie, nieprzetworzonymi, z wysoka zawartością białka, w trybie często - a mało.

1