Sportowcy wytrzymałościowi korzystają z okresowych ładowań węglowodanami, aby wspomóc osiągane wyniki. Naukowcy z Uniwersytetu w Alabamie postanowili sprawdzić, jak w kwestiach odżywczych sprawdzi się zastosowanie koktajlu z nasion chia i czy wpłynie to na możliwości treningowe sportowców wyczynowych.

Nie ulega wątpliwości, że nasiona chia są znacznie zdrowszą opcją w naszej diecie, niż cukry proste znajdujące się w popularnych napojach dla sportowców, co będzie niosło za sobą dodatkowe korzyści prozdrowotne. Mimo ze sam pomysł jest trochę zaskakujący to z drugiej strony całkiem ciekawy.

Badanie

Badacze zaprosili do eksperymentu wytrenowanych sportowców wytrzymałościowych, którzy wykonywali bieg na bieżni z obciążeniem 65% VO2 max przez godzinę. Kolejno mieli za zadanie pokonać dystans 10 kilometrów na torze w możliwie jak najkrótszym czasie. W sumie sportowcy wykonywali próbę dwa razy. 

Pierwsza próba wykonywana była z użyciem węglowodanów prostych. Dwa dni przed testem sportowcy trenowali krótko i intensywnie w porze porannej. Po treningu spożywali węglowodany proste w ilości 6 g na 1 kg masy ciała wraz z regularnie prowadzoną dietą.

Druga próba polegała na zastosowaniu kalorii z nasion chia w ilości odpowiadającej kalorii z połowy węglowodanów prostych zastosowanych podczas ładowania. Czyli zastosowano 3 g węglowodanów prostych na 1 kg masy ciała, a resztę bilansu energetycznego uzupełniono koktajlem z nasion chia. Naukowcy postawili hipotezę, która zakładała, że kwasy tłuszczowe z omega 3 i ich utlenianie mają przyczynić się do zwiększenia poziomu energii i sportowcy mają w ten sposób osiągnąć równie dobre rezultaty.

nasiona chia

Wyniki

Okazało się, że naukowcy mieli rację i przypuszczenia się potwierdziły. Sportowcy ukończyli 10-kilometrowy bieg praktycznie w tym samym czasie. 

Wnioski

Zastosowanie dodatkowych kalorii z chia w przypadku sportowców wytrzymałościowych, których wysiłek trwa dłużej niż 90 minut, jest opcją tak samo skuteczną, jak ładowanie węglowodanami prostymi. Takie rozwiązanie pozwala na to, aby zredukować ilość dostarczanych cukrów do organizmu, co dodatkowo podniesie wartość odżywczą diety i będzie po prostu zdrowsze. Nie dość, że ograniczymy sam cukier, to dodatkowo organizm otrzyma korzyści wynikające ze spożycia dodatkowych kwasów omega 3

Źródło: 

J Strength Cond Res. 2011 styczeń; 25 (1): 61-5.

Komentarze (0)