Osoby początkujące, często wchodząc w świat treningu siłowego, chcą rozpocząć również stosowanie suplementów diety, upatrując się w tym okazji na to, aby stosunkowo szybko zwiększyć swoje obwody. Jednak zanim wprowadzą wsparcie stricte treningowe, najpierw muszą nabrać trochę doświadczenia, które pozwoli im na to, aby odpowiednio skorzystać z suplementacji.

  1. Kreatyna, dlaczego nie od początku?
  2. W jakie witaminy warto się zaopatrzyć?
  3. Może HMB?
  4. Podsumowanie

Kreatyna, dlaczego nie od początku?

Wykorzystanie suplementów na bazie kreatyny wymaga pewnego poznania możliwości naszego organizmu. Oznacza to, że zazwyczaj osoby początkujące nie dysponują odpowiednim zapleczem umiejętności, które im pozwolą na rozwój mięśni. Pisząc wprost, najpierw musimy poznać funkcje mięśni, aby móc je odpowiednio stymulować treningiem, zanim zaczną się rozwijać. Wykorzystanie więc kreatyny w tym okresie będzie mijało się z celem, gdyż zazwyczaj na samym początku osoby rozpoczynające treningi rosną od samego patrzenia na sztangę z obciążeniem.

W jakie witaminy warto się zaopatrzyć?

witaminy i minerały

Multiwitamina

Produkt zawierający szereg podstawowych witamin w swoim składzie, powinien być pierwszą opcją do wyboru. Warto pamiętać, że wraz z rozpoczęciem treningów, wasze organizmy zwiększają zapotrzebowanie na podstawowe witaminy znajdujące się w pożywieniu, a więc suplement będzie miał za zadanie kompensować niedobory.

Magnez

Wykorzystanie magnezu ma na celu wsparcie układu nerwowego, który będzie dążył do szybszej regeneracji, a także do wzmocnienia układu kostnego. Wybór magnezu powinien paść na formę chelatowaną lub też cytrynian, co pozwoli na skuteczniejsze wykorzystanie suplementu przez organizm.

Witamina D3

Obecnie bez witaminy D3 nie warto wychodzić nawet z domu. Suplement diety w postaci cholekalcyferolu ma na celu wspomagać szereg działań metabolicznych naszego ciała. Jednak odpowiada głównie za to, jak kształtuje się układ kostny, wspomaga procesy syntezy testosteronu, co przyczynia się do utrzymania kondycji sportowej, jak i zdrowotnej. Witamina D3 obowiązkowo powinna znaleźć się w arsenale osoby początkującej.

Witamina K2

Dodatek witaminy K2 do diety zależeć głównie będzie od tego, jakie ilości witaminy D3 stosujemy. Jeżeli dawka D3 jest większa niż 2000 iu na dobę, warto dodać od 100mcg do 250mcg K2, w zależności od dawki samego cholekalcyferolu. Jej dodatek ma na celu wspomaganie wykorzystania wapnia w naszym ciele, tak aby trafiał on tam, gdzie powinien, a więc do układu kostnego, a nie krwionośnego, gdzie może powodować sztywność arterii.

Witamina C

Jest kolejnym związkiem, jakiego na ogół brakuje osobom trenującym. Odpowiada ona m.in. za syntezę kolagenu, a więc białka, jakie ma za zadanie utrzymywać w nienagannej kondycji układ ruchu. Co do ilości przyjmowanej witaminy C, tutaj dość często podawane są zawyżone wartości, które nie do końca mają podparcie w literaturze naukowej. Ilość, jaką powinniście wykorzystać w formie suplementu, to około 500-1000 mg na dobę.

Może HMB?

hmb

Pewnie większość trenujących osób, które przeczytają nagłówek tego akapitu, potraktuje go z dystansem, dodatkowo racząc swoim uśmiechem. Jednak okazuje się, że HMB na osoby początkujące ma znaczny wpływ, przyczyniając się do poprawy ich kompozycji ciała, poprzez stymulowanie masy mięśniowej do wzrostu. Jest to produkt, który nadaje się na start idealnie.

Podsumowanie

Suplementacja dla osób początkujących jak najbardziej jest uzasadniona, pod warunkiem, że będzie oparta o realne potrzeby osoby trenującej, uwzględniając obecny staż, jak i rozwój sylwetki, głównie związany z jej poziomem otłuszczenia i odżywienia. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby od początku włączyć podstawowe witaminy, jak i minerały, których celem będzie wsparcie jadłospisu.

Komentarze (1)
AlicjaK62

Jak witamina C to najlepiej z efektem retard - powolne uwalnianie do organizmu - bo nasze ciała nie są w stanie przyjmować dużej dawki wit. cjednorazowo.
A jeśli chodzi o dobrą multiwitaminę dla aktywnych fizycznie - polecam Multicomplex Sport z koenzymem Q10, tauryną, witaminą C i wszystkimi ważnymi solami mineralnymi (chlorki, sód, magnez i potas) które tracimy z potem w trakcie ćwiczeń. Takiego składu jeszcze nie znalazłam w innych produktach!

0