Zastosowanie suplementacji magnezem (utrzymywanie jego optymalnej ilości w diecie) jest obowiązkiem każdego sportowca, który na poważnie myśli o swoim zdrowiu fizycznym, funkcjonowaniu układu nerwowego, wspomaganiu regeneracji i funkcji mięśni. Okazuje się, że magnez może być również antykatabolikiem, jednak należy dobrać odpowiednio wysoką dawkę w stosunku do obciążenia treningowego.

Badanie

Hiszpańscy biochemicy z Uniwersytetu w Valladolid przeprowadzili 21-dniowy eksperyment na grupie 18 profesjonalnych kolarzy, którzy zostali podzieleni na dwa zespoły. Grupa pierwsza rozpoczęła suplementację magnezem dzień przed zawodami, przyjmując 400 mg tlenku magnezu do pierwszego posiłku. Grupa druga stanowiła grupę kontrolną i nie przyjmowała ona dodatkowego magnezu.

magnez antykatabolik

Obie grupy stosowały również podstawową suplementacje:

  • 10 mg kwasu foliowego,
  • 1000 mg witaminy C,
  • 1000 mcg witaminy B12,
  • 3600 mg leucyny,
  • 900 mg izoleucyny,
  • 900 mg waliny,
  • 1000 mg glutaminy.

Wyniki

Podczas wielodniowego wyścigu kolarskiego, ilość czerwonych krwinek uległa obniżeniu, jednak w grupie stosującej magnez, spadek był nieco mniejszy. Nie odnotowano istotnych różnic pomiędzy poziomem kreatyniny czy kinazy kreatynowej. Naukowcy przyjrzeli się również poziomowi mioglobiny, który miał świadczyć o poziomie uszkodzenia mięśni. Naukowcy zauważyli, że grupa stosująca magnez odnotowała mniejszy jej poziom we krwi.

Wnioski

Zwiększona ilość magnezu w diecie może ograniczyć rozpad tkanki mięśniowej. Odpowiednio duża ilość magnezu będzie sprzyjać utrzymaniu wyższego poziomu erytrocytów, co z pewnością przełoży się na możliwości regeneracyjne organizmu w przypadku długotrwałych wysiłków.

Źródło

Nutrients. 16 sierpnia 2019; 11 (8). pii: E1927.

Komentarze (0)