Na rynku suplementacji istnieje kilka substancji, które mają za zadanie podnieść efekt wazodylatacyjny w naszym ciele, a więc wspomóc efekt tzw. pompy mięśniowej, której zadaniem jest zwiększenie napływu krwi do pracującej tkanki mięśniowej. Tego typu działanie ma znaczenie w kontekście stymulowania hipertrofii sarkoplazmatycznej, co z kolei przekłada się na wsparcie wytrzymałościowe czy też możliwości budowy tkanki mięśniowej.

  1. Substancja czynna
  2. Działanie i rola biologiczna
  3. Opis suplementu
  4. Jak dawkować i z czym łączyć?
  5. Czego możemy oczekiwać od suplementu?

Substancja czynna

Glicyn Propionyl L-karnityny jest to cząsteczka zawierająca połączenie estru l-karnityny (PLC) z glicyną.

Działanie i rola biologiczna

Działanie GPLC zawdzięczamy poprzez dostarczenie poszczególnych składowych do organizmu. Wyróżniamy więc działanie l-karnityny, jej estru, czyli grupy propionylu, jak i glicyny. Dzięki tak skonstruowanej cząsteczce suplement wykazuje szereg działań biologicznych, do których należy m.in. zapobieganie procesom oksydacji.

Połączenie l-karnityny w formie PLC, jak i glicyny, wykazuje silne właściwości antyutleniające, co zapobiega procesom związanym z działaniem wolnych rodników. W badaniach naukowych GPLC znacznie podnosi poziom glutationu i dąży do obniżenia poziomu markerów, które odpowiedzialne są m.in. za utlenianie białek i lipidów w organizmie człowieka.

l-karnityna - trening

Cząsteczka glicyn propionyl l-karnityny znacznie wpływa na poziom ciśnienia tętniczego krwi, jak i parametry pracy całego układu krwionośnego. Stymulowanie syntezy NO powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, co z kolei wpływa na spadek ciśnienia, wywieranego na ściany naczyń, ze względu na rozszerzenie światła przepływu krwi. Działanie wspomagające parametry pracy serca powiązane jest również z działaniem antyoksydacyjnym, które przeciwdziała zwyrodnieniom naczyń krwionośnych.

GPLC wpływa również na podniesienie możliwości gospodarki energetycznej naszego organizmu, jak i na pracę wydolnościową tkanki mięśniowej. Poprzez działanie l-karnityny, która przejmuje grupę acetylową z acetylo-CoA, tworząc bufor, którego celem jest podniesienie efektywności cyklu kwasu cytrynowego, jak i hamowanie syntezy mleczanu, co prowadzi do wydłużenia czasu wysiłku.

Głównym jednak powodem, dla którego osoby trenujące przyjmują suplement bazujący na GPLC, jest jego działanie na syntezę tlenku azotu. To właśnie silne uczucie pompy mięśniowej sprawia, że GPLC zagościło w suplementacji sportowej.

Opis suplementu

Ze względu na to, że niewielka dawka powoduje już działanie biologiczne, suplement zazwyczaj występuje w formie kapsułek o stężeniu około 500 mg.

Jak dawkować i z czym łączyć?

l-karnityna, GPLC

Dawkowanie GPLC rozpoczyna się już od 500 mg na 30 minut przed planowanym treningiem. Docelowo dawki sięgają nawet 1500-2000mg.

Ilość suplementu uzależniona jest głównie od masy ciała osoby trenującej, jak i osobniczej reakcji organizmu na substancję czynną.

Aby podnieść efektywność wsparcia procesu syntezy tlenku azotu, GPLC dodatkowo połączyć można z klasycznymi suplementami wspomagającymi efekt pompy mięśniowej, jak arginina lub cytrulina.

Czego możemy oczekiwać od suplementu?

Wykorzystanie suplementów opartych na GPLC zazwyczaj objawia się poprzez:

  • nasilenie efektu pompy mięśniowej
  • zwiększenie wytrzymałości
Komentarze (0)