Wykorzystanie suplementacji, która niesie za sobą wsparcie w pracy umysłowej jest jeszcze raczkujące w naszym kraju. Mało osób korzysta z podstawowych preparatów, jak kwasy tłuszczowe omega 3 czy np. magnez, nie wspominając o suplementach bardziej zaawansowanych, które by znacznie poprawiły osiągane wyniki. Jednak na rynku jest dostępnych kilka ciekawych substancji, które w toku naszego cyklu artykułów postaram się przybliżyć.

Substancja czynna

Dwuwinian choliny jest substancją, która należy do grupy estrów kwasu winowego i choliny, co nadaje jej charakterystyczny, kwaśny posmak. Jest to składnik naszej diety, który odgrywa ważną rolę w tym, jak funkcjonuje nasz układ nerwowy.

Działanie i rola biologiczna

W organizmie człowieka cholina bierze głównie udział jako prekursor dla takich neuroprzekaźników, jak:

  • acetylocholina
  • fosfatydylocholina.

Wykazuje działanie również na fosfolipidy, które wpływają na budowę błon komórkowych, zwłaszcza tych otaczających komórkę nerwową, tworzących osłonkę mielinową, mającą kluczowe znaczenie w przewodnictwie nerwowym. Oznacza to, że suplementacja choliną będzie wykazywała znaczące działanie na procesy poznawcze, a nawet wsparcie w leczeniu chorób o działaniu neurodegeneracyjnym.

Co więcej, cholina wykorzystywana jest również jako donor dla grup metylowych ważnych związków, które odpowiadają m.in. za funkcję odżywczą układu nerwowego. Suplementacja tym związkiem jest szczególnie ważna w okresie rozwoju płodowego, odpowiada za rozwój cewki nerwowej, biorąc udział w procesie jej zamykania. Niedobór związku wiąże się ze zmianami w hipokampie, które w późniejszym okresie mogą wpływać na zaburzenia procesów pamięciowych.

Warto dodatkowo wspomnieć, że cholina i jej odpowiednia podaż w diecie dba również o prawidłową funkcję nerek czy też wątroby, wpływając na parametry pracy obu narządów.

Opis suplementu

Dwuwinian choliny zazwyczaj występuje w formie białego proszku, który można kupić w opakowaniach na gramy. Smak substancji jest lekko kwaśny, bezbarwny, bez wyraźnego zapachu.

Dostępne są również preparaty w formie kapsułek, których zawartość substancji aktywnej zaczyna się od 100mg do około 300mg w jednej kapsułce, co z pewnością ułatwia dawkowanie.

Cholina stanowi również dodatek wielu mieszanek o działaniu neurostymulującym, jak i wspomagającym procesy pamięciowe. Można znaleźć ją dodatkowo w spalaczach tłuszczu, przedtreningówkach czy suplementach mających za zadanie chronić układ pokarmowy.

Jak dawkować i z czym łączyć?

Dawkowanie dwuwinianu choliny zaczyna się do 300mg na dobę. Jednak w miarę potrzeby dawkę można z powodzeniem podnosić, osiągając nawet ilość 1500 mg w ciągu dnia. Produkt w większej ilości należy wykorzystać stosując kilka porcji w ciągu dnia, np. 2-3 na dobę.

Suplement z powodzeniem można łączyć z innymi preparatami podnoszącymi aktywność układu nerwowego, jak: kofeina, DMAE, noopept, tyrozyna.

Z powodzeniem włączyć można również adaptogeny jak: ashwagandha, gotu kola, bacopa monnieri czy różeniec górski.

Kwestia ewentualnego połączenia substancji aktywnych, będzie uzależniona od celu.

Czego możemy oczekiwać od suplementu?

Wykorzystując suplementację choliną zazwyczaj zauważyć można takie działanie, jak:

  • poprawa koncentracji
  • szybsza nauka i zapamiętywanie
  • lepsze skupienie na zadaniu
  • działanie tonizujące, relaksujące, pozwalające działać
  • poprawa funkcjonowania nerek i wątroby.
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)