L-Teanina jest aminokwasem występującym głównie w herbacie. I chociaż L-teanina nie jest aminokwasem niezbędnym, jak wiele innych aminokwasów, niemniej pozostaje składnikiem pokarmowym niezwykle pożytecznym dla zdrowia, a szczególnie dla zdrowia psychicznego. I wprawdzie wykorzystywana jest przez sportowców głównie właśnie z uwagi na jej unikalny wpływ na psyche, to jednak dosyć niespodziewanie badania wykazały, że może być ona przynajmniej równie pożyteczna dla mięśni.

Uderza do głowy

Po spożyciu L-teanina dociera bardzo szybko do mózgu. W ciągu godziny jej poziom wzrasta tutaj wysoko a podwyższone stężenie utrzymuje się do 5 godzin. Po tym okresie zachodzi jej stopniowa eliminacja, niepozostawiająca ostatecznie żadnych śladów po 24 godzinach od spożycia.

wsparcie mózgu l teanina

Sposób oddziaływania L-teaniny na mózg jest oryginalny i unikalny. Z jednej strony znosi bowiem lęk i stres, z drugiej zwiększa natomiast czujność i skupienie uwagi. Te unikalne właściwości L-teaniny spowodowały, że okrzyknięto ją „inteligentną kofeiną”. W niektórych kierunkach działania L-teanina wykazuje synergizm, a w niektórych antagonizm z kofeiną. Te kierunki aktywności L-teaniny są niezwykle atrakcyjne m.in. dla sportowców, a szczególnie w połączeniu z kofeiną. Kofeina zwiększa bowiem co prawda wydajność pracy fizycznej, ale jednocześnie może potęgować stres związany ze startem w zawodach. Natomiast połączenie kofeiny z L-teaniną wydaje się tutaj wręcz idealne i jako takie bywa często jest polecane sportowcom.

W eksperymentach badających wpływ połączenia kofeiny z L-teaniną na ludzi wykazano, że łączna suplementacja obu tych składników przeciwdziała zmęczeniu, a jednocześnie poprawia skupienie i ciągłość uwagi oraz parametry dokładności wykonywania zadań (Owen, 2008; Giesbrecht, 2010).    

Pompuje muskuły

pompa mięsniowa

Wspomniane na wstępie, niespodziewane doniesienia na temat promięśniowego kierunku działania L-teaniny nie nadeszły z ośrodków badawczych, pracujących na potrzeby wychowania fizycznego, ale na potrzeby gospodarki hodowlanej. Zanim nie wprowadzono bowiem w trosce o zdrowie konsumentów odpowiednich regulacji prawnych, w tuczu zwierząt rzeźnych stosowano rozmaite leki anaboliczne, zatrzymujące białko w mięśniach, takie jak sterydy czy adrenomimetyki. A odkąd podobne praktyki zostały zakazane, naukowcy zaczęli poszukiwać środków zdrowych i naturalnych, przyspieszających przyrost masy mięsnej zwierząt. I właśnie niedawno jeden z zespołów badawczych postanowił przetestować pod tym kątem L-teaninę (Saeed, 2018).

Autorzy badania podzielili brojlery na 4 grupy po 20 kurcząt każda. Jedną grupę ptaków żywili przez 6 tygodni standardową karmą. Była to grupa kontrolna. Pozostałe grupy otrzymywały identyczną paszę, jednakże wzbogaconą już o L-teaninę. Codzienne porcje L-teaniny odpowiadały tu dawce 1000, 2000 lub 3000 mg po przeliczeniu na ludzi.

Eksperymentalny tucz zwierząt zakończono oczywiście tradycyjnie ich ubojem. Działanie L-teaniny było szczególnie dobrze widoczne w obszarze masy mięsnej ptaków. Niezwykle skuteczne okazały się dawki już na poziomie 1000-2000 mg. Tu masa mięsna tuszy była o 20% wyższa w porównaniu z grupą kontrolną. Spektakularnemu przyrostowi masy towarzyszyła też poprawa jakości umięśnienia; przekrój poprzeczny poszczególnych włókien mięśniowych powiększył się bowiem średnio o ok. 2%.   

No i chyba właśnie te dane powinny być zachętą dla sportowców do częstszego korzystania z dobrodziejstw L-teaniny, a szczególnie w dyscyplinach siłowych i sylwetkowych.

Komentarze (4)
hcp

Zakupilem ostatni 4 opakowania ze swanssona i i rzeczywiscie jest porawa skupienia lub tez latwosc i szybkosc w przejsciu ze stanu rozluznienia w skupienie,dobrze tez brac przed snem ze wzgledu na "stresobojczosc"srodka,szybciej sie zasypia ,sen jest tez odrobine glebszy,ogolnie fajny zabaweczka.

1
pawel39

Ale to w końcu w dzień czy przed snem? Tabletka sobie wybiera jak będzie działała w zależności do tego w jakiej porze się ją weźmie?

0
hcp

W dzien z kawa jak w artykule lub przed snem.

0
ambroziak

Dobrze jest też wziąć na dzień (może być oczywiście z kawą), jak przewidujemy jakąś nerwową sytuację. Ani trochę nie zmula, ale idealnie znosi stress. Ktoś może cię wkurzać, a ty masz to w nosie. Dlatego jest też dobra na długie trasy samochodem. Piszę z własnego doświadczenia.

0