Kurkumina to jedna z popularniejszych przypraw. Charakteryzuje się ona intensywnym żółtym kolorem, który przenosi na produkty, z którymi się styka, oraz dość specyficznym smakiem. Jej zdrowotne właściwości od wieków są wykorzystywane w medycynie m.in. w łagodzeniu bólu miesiączkowego, dolegliwościach żołądkowych, w lepszym gojeniu się ran i blizn. 

Według badań na zwierzętach przeprowadzonych w roku 1999 na Uniwersytecie Emory, kurkumina może przyspieszyć regenerację mięśni!

Ochronne działanie kurkuminy

Ochronne działanie kurkuminy na mięśnie to nie tylko historia wymyślona na potrzeby producentów suplementów na bazie kurkuminy. Owszem, istnieją badania typowo komercyjne, w których sportowcy szybciej się regenerują po treningu, przyjmując suplement z kurkuminą, ale działanie to potwierdzają także naukowcy z Francji i armii amerykańskiej. 

kurkumina

Badanie

Wspomniane wcześniej badanie z 1999 roku przeprowadzone na Uniwersytecie Emory było dość kontrowersyjne. Naukowcy umyślnie spowodowali uraz szczęki i mięśni u myszy, a następnie narażali je na ekstremalne zimno. Następnie zaczęli podawać zwierzętom kurkuminę. 

Naukowcy wstrzykiwali codziennie do ich jelita cienkiego 0,15-0,2 ml płynu z roztworem kurkuminy. Grupie kontrolnej z kolei wstrzyknięto płyn bez żadnych składników mających na celu przyspieszenie regeneracji  mięśni.

Wyniki

Naukowcy zmierzyli stopień uszkodzeń, badając markery regeneracji mięśni. Okazało się, że kurkumina pozwoliła na szybszą regenerację, niż brak jakiegokolwiek wsparcia. Myszy, które otrzymywały optymalną dawkę 20 mikrogramów na kilogram masy ciała dziennie wykazały regenerację mięśni po 4 dniach, a z kolei myszy nieleczone dopiero po 20 dniach. 

Kurkumina jest pierwszym przykładem środka  o silnym wpływie na stymulację mięśni do szybszej regeneracji po urazie. Taka właściwość byłaby przydatna nie tylko w szybszym leczeniu urazów mięśni, ale także szybszej regeneracji po treningu. 

Dlaczego jeszcze sięgać po kurkumę?

Ma ona szereg cennych właściwości i zastosowań m.in.:

  • wspomaga pracę mózgu, zapobiega chorobie Alzheimera
  • ma właściwości antynowotworowe
  • jest dobrym środkiem na dolegliwości trawienne
  • wzmacnia odporność, wspomaga zwalczanie infekcji
  • wspiera narząd wzroku, może wspomóc leczenie chorób oczu
  • obniża poziom cukru oraz cholesterolu we krwi.

Warto też pamiętać, że jak każda przyprawa, każdy suplement, to i kurkumina ma pewne przeciwwskazania do spożywania. Nie powinny jej stosować kobiety w ciąży, gdyż pobudza ona pracę macicy, co może doprowadzić w skrajnych przypadkach nawet do poronienia. Kurkumina wzmaga także działanie leków przeciwzakrzepowych, a u osób z kamicą żółciową zwiększa odczuwanie bólu. Warto o tym pamiętać.

https://journals.physiology.org/doi/full/10.1152/ajpcell.1999.277.2.C320

Komentarze (1)
skorupski

Kurkume obecnie dodaje do sporej ilosci potraw.

0