Kreatyna jest związkiem zbudowanym z fragmentów 3 aminokwasów. Występuje naturalnie w organizmie, w mięśniach szybkokurczliwych. Można ją też podawać w postaci suplementów diety (np. kreatyna w kapsułkach, w proszku itd.). W ciągu doby z moczem tracimy ok. 2 g kreatyny.

Zasoby kreatyny odtwarzane są dwiema drogami. Mniej więcej połowę kreatyny utraconej w ciągu doby, odzyskujemy dzięki spożyciu zawierających ją pokarmów (np. w 1 kg surowego mięsa wołowego lub łososia znajduje się około 4,4 g kreatyny). W normalnych warunkach brakującą ilość kreatyny organizm syntetyzuje z 3 aminokwasów: glicyny, argininy i metioniny w nerkach i wątrobie. W organizmie 70 kg mężczyzny jest przechowywanych ok. 120 g kreatyny, w tym 95% w mięśniach szkieletowych. Ilość ta może ulec zwiększeniu do ok. 160 g np. wskutek podawania suplementu diety, np. monohydratu czy też jabłczanu kreatyny.

kreatyna nerki

Naukowcy sprawdzali, czy podawanie 10 g kreatyny dziennie wpłynie na funkcję nerek. Ponieważ w trakcie przyjmowania kreatyny rośnie ilość katabolicznego produktu rozpadu fosforanu kreatyny (kreatynininy), nie jest to najszczęśliwsza metoda pomiarowa. Kreatynina jest całkowicie wydalana przez nerki, dlatego jej ilość jest wprost proporcjonalna do GFR, czyli przesączania kłębuszkowego. Klirens kreatyniny jest miarą GFR.

Co można zrobić, by ocenić funkcję nerek w trakcie brania kreatyny? Można zbadać stężenie cystatyny C. Cystatyna C jest białkiem osocza swobodnie przesączanym w kłębuszku i niemal całkowicie reabsorbowanym oraz katabolizowanym przez komórki cewek nerkowych. Wiele badań sugeruje, iż ten pomiar może być dokładniejszy, niż GFR.

Okazało się, iż dawka 10 g kreatyny dziennie poprawiła funkcjonowanie nerek, gdyż spadła ilość cystatyny C. Sam trening (w grupie placebo) również korzystnie wpłynął na stężenie cystatyny C.

Czy to badanie jest ostatecznym dowodem?

Badanie  było wykonane na małej grupie dość młodych osób, jednak tysiące innych badań nie potwierdzają, by kreatyna była groźna dla nerek czy wątroby. W ogóle nie wydaje się ona toksyczna, nawet stosowana dużych dawkach. Jednak warto pamiętać, iż nerki mają duże rezerwy czynnościowe i można mieć naprawdę spore uszkodzenia tego narządu, a nie będzie on tego w żaden sposób manifestować (przynajmniej tak twierdzą autorzy najnowszego wydania klasycznej książki o toksykologii).

Referencje:

Gualano B1, Ugrinowitsch C, Novaes RB, Artioli GG, Shimizu MH, Seguro AC, Harris RC, Lancha AH Jr. „Effects of creatine supplementation on renal function: a randomized, double-blind, placebo-controlled clinical trial.”

„Powody i strategie wczesnego rozpoznawania i leczenia cukrzycowej choroby nerek” https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/011/188/original/Strony_od_MpD_2010_04-9.pdf?1467892232

Komentarze (0)