Kreatyna jest jednym z najsilniej działających, legalnych produktów, jakie dostępne są w sklepach. Jest podstawą suplementacji wspierającej budowę masy mięśniowej, siłę, wytrzymałość, a nawet wydolność mięśniową. Na rynku spotykamy wiele form suplementów kreatynowych, a jedną z ciekawszych form jest chlorowodorek kreatyny.

Czym jest chlorowodorek kreatyny?

Kreatyna HCL, bo tak nazywana jest zazwyczaj, jest bardziej zaawansowaną technologicznie formą niż klasyczny monohydrat. Analizując opinie na temat popularnego monohydratu, ciężko doszukać się u niego wad, a sportowcy nadal chętnie korzystają z tej formy kreatyny, czerpiąc wymierne korzyści. Jednak kreatyna HCL ma pewną przewagę. Jest ona stabilniejsza, charakteryzuje się wysoką rozpuszczalnością oraz dużą koncentracją. Cechy te sprawiają, że nasycenie tkanek suplementem opartym na chlorowodorku kreatyny jest często szybsze. Dużo szybciej koncentruje się w mięśniach. Chlorowodorek wykazuje również przewagę w odporności na pH w przewodzie pokarmowym, więc nie ulega szybkiej konwersji do kreatyniny, dzięki temu skuteczna dawka jest dużo mniejsza.

kreatyna hcl

Chlorowodorek kreatyny to z chemicznego punktu widzenia sól powstała z połączenia cząsteczki kreatyny i kwasu chlorowodorowego. Dzięki takiej budowie chemiczne, forma ta jest jeszcze lepiej rozpuszczalna w kwaśnym środowisku żołądka.

Jakie działanie wykazuje?

W Internecie możemy spotkać się z publikacjami, które wskazują, że chlorowodorek kreatyny jest w stanie przyswajać się efektywniej, niż pozostałe formy kreatyny, starszej generacji.

Jego główne cechy:

  • duża neutralność dla układu pokarmowego
  • nie powoduje wzdęć,
  • niższa konwersja do kreatyniny
  • mniejsza dawka, która wykazuje skuteczne działanie,
  • szybszy wzrost siły i masy mięśniowej.

Poza tym, na forum sportowym spotkać możemy wiele subiektywnych opinii, które wskazują, że działanie chlorowodorku kreatyny jest często silniejsze, niż pozostałych form kreatyny. Osoby stosujące kreatynę HCL piszą o szybkich przyrostach siły mięśniowej, znacznej poprawie regeneracji, jak i wyglądzie sylwetki. Sylwetka daje wrażenie bardziej "podkreślonej", a przy tym bez nadmiernego efektu zatrzymania wody podskórnej. Podobne opinie spotkać możemy dotyczące jabłczanu kreatyny, jednak skuteczna dawka jabłczanu jest dużo większa niż kreatyny HCL.

Dawkowanie

W przypadku cyklicznej suplementacji stosujemy - dwie porcje w dni treningowe, jedna lub dwie porcje w dni wolne od treningu. Ilość kreatyny na porcję w przypadku kreatyny HCL waha się w granicach od 1 do 3 g, co uzależnione jest np. od masy ciała osoby trenującej. Osobiście polecam zacząć od dawki około 2 g dziennie i obserwowania, jak zareaguje nasz organizm. Pierwsze wyraźne efekty powinny być zauważone już po około 2 tygodniach suplementacji. Oznajmiać się będą one wzrostem siły mięśniowej, przyspieszonym tempem regeneracji. Ta forma kreatyny świetnie nadaje się do stałej suplementacji, wtedy dawka dzienna wynosić powinna 1,5-2 g.

Podsumowanie

Wykorzystanie suplementacji chlorowodorkiem kreatyny jest dobrą opcją dla osób mających wyjątkowo wrażliwy układ pokarmowy, gdy klasyczne "mono" powoduje niekiedy rewolucje żołądkowo-jelitowe. Tego problemu unikniemy wybierając formę HCL. Co więcej, kreatyna HCL szybciej nasyci mięśnie. Tego typu działanie z powodzeniem jest wykorzystywane przez osoby, którym zależy na szybkim działaniu suplementów. Spotykamy się też z opiniami, iż uzyskane masa charakteryzuje się lepsza jakością niż w przypadku zastosowania monohydratu kreatyny.

Referencje:

https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/Creatine-hydrochloride#section=ChemIDplus

Komentarze (15)
monkey22

Jakie dawki stosujecie HCL ? Planuje pierwszy raz sobie kupić i zaczac suplementowac jako stałe nasycenie . Sugerowac się tym co w opisie czy na opakowaniu czy śmiało mozna tak samo jak zwykłe mono ? DNT 6g DT 5g przed i po treningu?

0
Bull

można, 3-4 też będzie git, ja stosuje tylko tę formę kretki i bardzo ją sobie chwalę

2
monkey22

Dzięki Wojtku za odpowiedz :) , zamówię jak tylko pojawi się na sklepie bo chwilowo brak :D

0
TomQ-MAG

najlepiej sprobowac jak najmniejsza:-) ja obecnie wrzucam w suplementacji stalej okolotreningowo:-) jako ze reprezentuje osobnikow +100kg wrzucam 3g

2
monkey22

Tomku czyli można śmiało przyjąć 2-3g w DNT i 3g w DT po treningu np .

0
TomQ-MAG

smialo:)

1
goodles

Ja jade mała miarke 5 ml akurat się mieści ok 3g kreatyny, od dłuższego czasu w stałej suplementacji, wg mnie dobra forma kreatyny.

1
anubis84

Tak samo j/w daje przeważnie przed treningiem, już 3 puchy chyba wykorzystałem.

1
szasiu

Coś polecacie jeszcze do kreatyny HCL, czy sama wystarczy ?

0
TomQ-MAG

wszystko bedzie tak naprawde zalezalo od celu i budzetu, dobrze sprawdzi sie chocby dodatek beta-alaniny, ktory wykazuje dzialanie synergistyczne z kreatyna

1
szasiu

Powiedzmy ze ok 400 zł maks na miesiac mogę wydać, cel siła i masa.

0
maciej86opp

To ile w końcu tej kreatyny brać i ile razy dziennie żeby działało? Jestem przyzwyczajony do mono. 4 razy dziennie po 5 g przez 7 dni a potem po 10 g - 2 razy dziennie. Ogólnie mono już na mnie nie działa. Zawsze brałem inkospor.

0
maciej86opp

Dodam jeszcze że waże 86kg... cel masa mięśniowa. Lat 33. Staż treningowy powyżej 10 lat

0
Bull

Weź 3g, będziesz zadowolony

1
anubis84

Ja mono, jabłczan czy hcl, inne formy zawsze daje 5g dziennie, bez znaczenia treningowy czy nie.

1