Kreatyna jest jednym z najpopularniejszych środków/suplementów na rynku, nie tylko pomaga budować siłę, wytrzymałość i masę mięśniową, ale również ma wpływ, chociażby na układ nerwowy. I o tych właśnie zastosowaniach parę słów.

Kreatyna, a depresja

Badania populacyjne wykazały związek między spożyciem kreatyny w diecie a ryzykiem depresji u dorosłych. Autorzy wykorzystali badanie National Health and Nutrition Examination, aby wykazać istotny negatywny związek między kreatyną w diecie a depresją.

Bezpośrednie badania interwencyjne z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego wykazały, że niskie stężenia kreatyny w korze przedczołowej są związane z pogorszeniem nastroju, a nawet nasiloną depresją. Jeszcze przed zarejestrowaniem podobnych obserwacji wiele różnych grup podjęło próby suplementacji kreatyną zarówno u zwierząt, jak i u ludzi, w leczeniu depresji.

zły nastrój depresja

Wyniki badań na zwierzętach sugerują, że może istnieć związek zależny od płci dotyczący kreatyny i depresji. Kreatyna w diecie wydaje się działać skuteczniej u samic szczurów w porównaniu z samcami. Stosowanie kreatyny oceniano również w innych modelach klinicznych, w których depresja jest często obserwowana jako wtórna konsekwencja choroby lub jest wynikiem leczenia. Na przykład w mysim modelu padaczki dietetyczne leczenie kreatyną nie tylko łagodziło nasilenie napadów, ale także zmniejszało zachowania podobne do depresji.

Wykazano również, że kreatyna ma działanie przeciwdepresyjne u myszy, którym podawano amyloid, co wywołuje depresję związaną z chorobą Alzheimera. Przewlekłe leczenie kortykosteronem wiąże się również z efektami morfologicznymi i behawioralnymi, które prowadzą do depresji. W jednym z badań wykazano, że pojedyncza dawka kreatyny może wywołać zmiany, które przyczyniają się do zmniejszenia depresji wywołanej przewlekłym podawaniem kortykosteronu. Naukowcy spekulują, że wynika to z aktywacji szlaku mTOR, wiązanego również ze wzrostem mięśni.

Kreatyna, a urazowe uszkodzenie mózgu

Obecnie badania kliniczne oceniające skuteczność suplementacji kreatyną u ludzi ograniczają się do badania pilotażowego, w którym wykazano korzystne efekty u dzieci i młodzieży (1-18 lat) z ciężkim urazowym uszkodzenie mózgu. Autorzy wykorzystali otwarty, randomizowany projekt i stwierdzili, że suplementacja kreatyną (0,4 g na kg dziennie w zawiesinie doustnej podawanej przez sondę nosowo-żołądkową lub łyżką) wiązała się ze skróceniem czasu trwania amnezji pourazowej, intubacji i pobytu w szpitalu oraz uzyskaną poprawę w aspektach neurofizycznych, poznawczych, osobowości/zachowania i społecznych w ciągu 3 miesięcy, a dodatkowo poprawiła samoopiekę po 6 miesiącach w porównaniu z grupą kontrolną.

W kolejnych publikacjach z tej samej grupy pacjentów doniesiono, że suplementacja kreatyną zniwelowała nasilenie pourazowych bólów głowy, zawrotów głowy i zmęczenia, a także dyzartrii i problemów językowych. Chociaż badania kliniczne są ograniczone, istnieją pewne badania przedkliniczne oceniające skuteczność suplementacji kreatyną w leczeniu urazowego uszkodzenia mózgu.

Suplementacja kreatyną może odgrywać rolę ochronną, gdy jest spożywana profilaktycznie. Sullivan i in. stwierdzili, że myszy, którym wstrzyknięto kreatynę (3 mg na g masy ciała dziennie) przez 3 lub 5 dni przed kontrolowanym stłuczeniem korowym, wykazywały od 21% (3 dni suplementacji) lub 36% (5 dni suplementacji) mniejsze uszkodzenia kory mózgu.

Podsumowanie

Nie należy traktować kreatyny jedynie jako środka zwiększającego siłę i ułatwiającego zdobywanie „masy”, gdyż ciągle pojawiają się dla niej nowe zastosowania. Wiele wskazuje, iż stanie się jednym z najważniejszych środków w terapii przeciwdziałania starzeniu.

Referencje:

Forbes S.C. i in. Effects of Creatine Supplementation on Brain Function and Health https://www.mdpi.com/2072-6643/14/5/921/htm

Komentarze (1)
_GANGSTA_

Badania naukowe, badaniami naukowymi.Jak cos stosuje to w pierwszej kolejnosci sugeruje sie jak mój organizm reaguje na dany produkt.Widze ze tutaj caly czas zachwala sie o wlasciwosci kreatyny w czasach gdy zaczyna gwaltownie rosnac cena tego srodka hmmm??.Nie neguje badan ale na wlasnym przykladzie uwazam ze srodek dziala bynajmniej na mnie przez jakis czas pozniej nie odczuwam jakis profitow tego srodka,wiec nie uzywam go caly rok,ale rowniez dlatego ze podnosi mi "sztucznie" parametry kreatyniny z nerek.Poza tym uwazam ze jezeli chodzi o mase miesniowa to srodek sprawdza sie swietnie dla poczatkujacych i ew. sredniozawansowanych.Wole uzywac bialka witamin ew przedtreningowek suplementow ktore czuje faktycznie ze dzialaja,a w wypadku kreatyny czuke jakos korzysc przez pewien czas potem mam wrazenie nic sie nie dzieje,wiec w moim wypadku ja nie rozumiem do konca fenomenu tego suplementu,ale to moje skromne zdanie.

0