Na podstawie: https://www.evolutamente.it/covid-19-pneumonia-inflammasomes-the-melatonin-connection/

Wielu naukowców zadaje sobie pytanie, dlaczego niemowlęta i dzieci poniżej 9 lat nie cierpią na żadne poważne objawy po zakażeniu COVID-19? Zrozumiałe jest dlaczego starsi pacjenci są bardziej podatni, ale pytanie co oszczędza małe dzieci? Póki co nie odnotowano ofiar śmiertelnych w tej grupie wiekowej, natomiast wskaźnik śmiertelności wzrasta liniowo (wraz z wiekiem). 

Melatonina

Melatonina znana jest ze swoich właściwości regulujących funkcje biologiczne, związane ze rytmem okołodobowym. 

W ciągu ostatnich lat intensywnie badano zdolność melatoniny do regulacji w kontekście procesów antyzapalnych. Procesy zapalne i zapalenie płuc są najczęstszym powodem śmierci osób zarażonych. W modelach ostrego uszkodzenia płuc u gryzoni stwierdzono, że melatonina znacznie zmniejsza uszkodzenie płuc. 

Pacjenci z COVID-19 często wymagają intubacji z wentylacją mechaniczną. Chociaż interwencja ta pomaga w wielu przypadkach, to niekiedy prowadzi do uszkodzenia płuc. W badaniu z 6 marca 2020 roku wykazano, że zwiększenie udziału melatoniny może zapobiegać skutkom uszkodzenia płuc wywołanym przez respirator. Jednocześnie wykazano, że leczenie gryzoni melatoniną i lekiem przeciwwirusowym, znacznie zwiększyło ich przeżywalność w porównaniu z leczeniem samym lekiem przeciwwirusowym. 

Zauważono też, że melatonina hamuje Inflammasomy NLRP3, a to z kolei ma ogromne znaczenie w przypadku zakażonych COVID-19. Oznacza to, że jeśli pacjent (niezależnie od wieku) posiada odpowiedni poziom melatoniny, to ryzyko wystąpienia choroby znacznie maleje i maleją także szanse na jej rozwój. 

Uznaje się, że to melatonina jest przyczyną dla której dzieci w wieku poniżej 9 lat, rzadko wykazują poważne objawy zachorowania nawet jeśli już zostały zarażone. 

Tlenek azotu i kwas askorbinowy także hamują Inflammasomy NLRP3.

W modelach sepsy wykazano, że tlenek azotu hamuje aktywację NLRP3, a kwas askorbinowy (witamina C) wspomaga produkcję tlenku azotu i może działać na wielu poziomach zmniejszając stres oksydacyjny. Tak więc połączenie melatoniny ze zwiększoną dawką witaminy C może okazać się niezwykle skuteczne w leczeniu pacjentów z COVID-19, szczególnie tych z chorobami sercowo-naczyniowymi jak i tych z nadciśnieniem tętniczym. 

Dla poprawy wyników sportowych od lat stosuje się związki zwiększające produkcję azotu. Sięgają po nie chętnie osoby chcące poprawić swoje wyniki sportowe, wielokrotnie też przypisywano im wiele właściwości prozdrowotnych. W kontekście powyższych badań widzimy, że mogą one także uratować życie. Najbardziej popularnymi związkami są arginina i cytrulina, które występują w wielu preparatach przedtreningowych, a także pojedyncze preparaty.

Dawkowanie podczas zakażenia COVID-19 (obowiązkowo należy skonsultować z lekarzem!)

Na podstawie: https://www.evolutamente.it/covid-19-pneumonia-inflammasomes-the-melatonin-connection/

Jeśli podejrzewasz infekcję, natychmiast powiadom odpowiednie władze i swojego lekarza. Jeśli jesteś poddany kwarantannie w domu, obowiązuje następująca dawka:

Melatonina

Dawkowanie: 5 miligramów do 50 miligramów

Dolny zakres jest dla osób z łagodnymi objawami lub bez objawów. Wyższy zakres jest dla osób starszych lub z poważniejszymi objawami. 

W przypadku przyjmowania inhibitorów ACE, chorób serca, nadciśnienia tętniczego, należy skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem dużych dawek melatoniny.

Dawka  powinna być idealnie podzielona na dawki dzień/noc. 

Dzień - 40% całkowitej dziennej dawki podzielonej na małe równe porcje, które należy przyjmować co dwie godziny.  

Noc - 60% całkowitej dziennej dawki podzielonej na dwie porcje po 2-3 godzinach od obiadu. Ostateczna dawka w nocy powinna zostać zakończona do 22:00 (najpóźniej). W przypadku cukrzycy lub insulinooporności

Nie można stosować melatoniny przed godziną 15.00. Melatonina może tłumić insulinę. 

Należy pamiętać, że dawka doustna wyższa niż stężenie fizjologiczne ma zastosowanie tylko podczas infekcji. Suplementacja wysokiej dawki melatoniny musi być wspierana przez kwas askorbinowy. W przypadku braku kwasu askorbinowego możesz nie doświadczyć pełnych korzyści melatoniny. 

Kwas askorbinowy 

Dawkowanie: 1 gram co 15 do 30 minut, w zależności od nasilenia objawów. Zwiększaj do 2 gramów co 15–30 minut, jeśli objawy nie ustąpią w ciągu 12–24 godzin.  

Jeżeli jesteś zarażony, zasadniczo będziesz miał „nieograniczoną” tolerancję dla kwasu askorbinowego. Twoja tolerancja może wzrosnąć. To normalne. Podczas infekcji odpoczywaj, pij dużo oczyszczonej wody. Możesz stracić apetyt. Nie zmuszaj się do jedzenia, jeśli nie jesteś głodny.

 

Komentarze (6)
colin2000

50mg melatoniny??

0
Bull

wydaje się nieprawdopodobne, sam oceń wiarygodność źródła tekstu ( jest link )

0
colin2000

Po co publikować takie artykuły....

0
Gorgor

COVID-19 to nazwa choroby, którą wywołuje wirus SARS-cov-2. W 90% artykułów w internecie jest ten sam błąd. Dzięki temu wiem kto ma pojęcie o tym co pisze.

0
SHHO

Ja po 5 mg melatoniny zasypiam na stojąco.
Witaminy c też dużo. Nie wiem czy takie nadmiary korzystne

0
F1.08

Dałbym sobie rękę uciąć że słyszałem w TV eksperta(nie pamiętam stanowiska, instytucja państwowa) który mówił że Witamina C w żaden sposób nie chroni ani nie pomaga w walce z COVID19. Mimo dobrych intencji autora myślę że pewność do tego co działa a co nie będziemy mieć może pod koniec roku, nie wcześniej.

0