Gdy wyszukujemy informacji dotyczących znaczenia witamin z grupy B dla organizmu człowieka, pierwsze wskazówki jakie znajdziemy, będą dotyczyły układu nerwowego. Nie bez powodu witamina B6 dodawana jest do magnezu, jako element wspomagający jego działanie.

Osoby funkcjonujące w stałym napięciu nerwowym, pracujące na odpowiedzialnych stanowiskach czy też posiadające wyczerpującą pracę umysłową, powinny zadbać o to, aby organizm otrzymywał odpowiednią dawkę witamin z grupy B. Ich odpowiednia ilość jest również bardzo ważna dla sportowców i wszystkich osób aktywnych.

Za co odpowiadają witaminy z grupy B?

m.in. za:

  • wsparcie procesów metabolicznych, w tym za to jak trawione są tłuszcze i węglowodany
  • stymulują procesy trawienne związane z fermentacją
  • zapobiegają nadmiernemu krzepnięciu krwi
  • zapobiegają tworzeniu się kamieni nerkowych
  • chronią wątrobę i wspomagają jej pracę
  • przyspieszają regenerację komórek

Witaminy z grupy B rozpuszczają się w wodzie. Oznacza to, że ich wchłanianie jest dość łatwe, ale i trudniej je przedawkować, gdyż organizm nadmiaru pozbywa się wraz z moczem oraz potem.

Podstawowe zestawy  zawierają 7 witamin z grupy B. Są to: witamina B1, B2, B3, B5, B6, B9 i B12. Na rynku suplementacji wyróżniamy dodatkowo inne witaminy oznaczone grupą B, jak np. witaminę B4 (cholinę), B8 (inozytol) czy B10 i B13, jednak ze względu na swoje działanie znajdują się one w innych grupach suplementacyjnych, niż typowe związki witaminowe. 

Krótka charakterystyka witamin

Witamina B1 (tiamina)

witamina B1 w jedzeniu

Znajdziemy ją w zarodkach zbożowych, mleku, grochu, pieczywie pełnoziarnistym oraz w brązowym ryżu. Jest niezbędnym elementem układu nerwowego, gdyż odpowiada za przesyłanie impulsów nerwowych do mięśni - a więc jest istotna z punktu widzenia sportowców. Co więcej, jest odpowiedzialna za pozyskiwanie energii z węglowodanów - a więc warunkuje procesy energetyczne i regeneracyjne. Jej niedobory mogą objawiać się poprzez drażliwość, bezsenność, utratę apetytu czy problemy z trawieniem. 

Witamina B2 (ryboflawina)

Witaminę tę znajdziemy w takich produktach, jak: mleko, brokuły, migdały, szpinak. Bierze ona udział w metabolizmie białek, węglowodanów i tłuszczy. Odpowiada za tworzenie energii. Pierwsze oznaki niedoborów to: suche i popękane usta, sucha skóra i łamliwe paznokcie. 

Witamina B3 (niacyna)

Niacynę znajdziemy w kurczaku, łososiu, jajach, orzeszkach ziemnych, tuńczyku oraz niektórych owocach, głównie tych zielonych. Odpowiada ona za to, jak metabolizujemy składniki pokarmowe, jak i za transport jonów wodorowych. Jest niezbędna do optymalnego wykorzystania energii i funkcji układu nerwowego. Jest również bardzo ważną witaminą dla skóry. Odpowiada za prawidłową pigmentację  i tworzenie kolagenu. Niedobory objawiają się brakiem apetytu, zaburzeniami trawienia, utratą masy ciała, obniżonym nastrojem i zawrotami głowy. 

Witamina B5 (kwas pantotenowy)

witamina b5 w pożywieniu

Występuje naturalnie w kurczaku, batatach, awokado, czy też ORAZ grzybach. Wspomaga działanie witaminy E, wpływa na kurczliwość mięśni, chroni błony śluzowe, odpowiada za powstawanie przeciwciał w górnych drogach oddechowych. Główną właściwością jest dbanie o odpowiednie tempo gojenia się ran. Bierze także udział w syntezie hormonów. Jej niedobory objawiają się bólami mięśni i stawów, kurczami mięśniowymi, wypadaniem włosów czy też suchością błon śluzowych. 

B9 (kwas foliowy)

Kwas foliowy znajdziemy w zielonych warzywach, wołowinie, wątróbce drobiowej i fasoli. Jego  zadaniem jest budowa tkanek, jest również  niezbędny w okresie ciąży i rozwoju płodu. Pomaga w krzepnięciu krwi, co wpływa na tempo gojenia się ran. Wspomaga również tworzenie się białych krwinek będących podstawą układu odpornościowego. 

B12 (kobalamina)

witamina B12 w pożywieniu

Źródłami kobalaminy jest mięso drobiowe, wołowina, jaja i mleko. Odpowiada za produkcję czerwonych krwinek, jak i syntezę białek. Jest niezbędna do prawidłowego wzrostu organizmu. Jej niedobory występują zazwyczaj u osób, które nie spożywają produktów mięsnych, i objawiają się poprzez chroniczne zmęczenie, uczucie niepokoju, drętwienie kończyn, zaburzenia osobowości i pamięci.  

Co warto zapamiętać?

Witaminy z grupy B są niezbędnym elementem diety. Ich rola w organizmie jest tak szeroka, że z powodzeniem można napisać, że odpowiadają one za to, jak funkcjonuje nasz organizm na co dzień. Ważne są nie tylko dla sportowców, ale również dla osób pracujących umysłowo, gdzie optymalne funkcjonowanie układu nerwowego jest podstawą wydajnej pracy.

Zauważyć można, że oprócz działania związanego z funkcjonowaniem układu nerwowego, witaminy z grupy B dbają również o to, jak funkcjonuje metabolizm. Bez ich udziału tworzenie energii, jak i optymalne wykorzystanie białek, węglowodanów i tłuszczy byłoby niemożliwe. 

Komentarze (0)