To zagadnienie można rozpatrywać dwutorowo. Pierwszy jest ogólny i zakłada przerwę w siłowni spowodowaną niesprzyjającymi okolicznościami, np. dłuższym wyjazdem, okresowym nadmiarem obowiązków, etc. Drugi jako przyczynę przerwy w treningach na siłowni wskazuje występowanie kontuzji/urazu.

W związku z tym, że przypadek drugi będzie po części zawierał się w pierwszym - zacznę od niego. Jeśli przerwa w treningu wynikała z występowania kontuzji, z pewnością przyjmowane również były suplementy wspierające zdrowie aparatu ruchu.

powrót na siłownie

Stosowane mogły być zatem suplementy zawierające np.:

  • hydrolizowany kolagen
  • glukozaminę
  • MSM
  • prolinę
  • chondroitynę
  • ekstrakty działające przeciwzapalnie m.in. z kurkumy, kadzidłowca - Boswellia serrata, cynamonu, imbiru itd.

Białko - dobrym pomysłem będzie zatem stosowanie ich również w okresie powrotu do treningów po siłowni tak, aby dalej zapewnić optimum wsparcia dla aparatu ruchu i zapobiegać nawrotowi kontuzji. Z pewnością również w tym czasie wykorzystywana była odpowiednia, być może zwiększona, dawka białka w codziennej diecie. Ponownie polecam nie odchodzić od tej praktyki i dalej spożywać nieco większe ilości białka, oczywiście uwzględniając wszystko to, co zjadamy w ramach tradycyjnej diety, ale również wykorzystując ew. celową suplementację odżywkami wysokobiałkowymi.

Energia - każda przerwa od treningu siłowego, jeśli tylko nie była bardzo krótka, może powodować zmniejszenie wielkości tkanki mięśniowej. A przecież celem treningów siłowych jest albo sama rozbudowa wielkości mięśni, albo poprawa ich pracy (często wliczając w to również przyrost) tak, aby lepiej prezentować się w dyscyplinie sportu, która jest uprawiana przez zawodnika. W związku z tym warto pomyśleć o, chociaż niewielkim naddatku kalorycznym, wynikającym ze zwiększenia kaloryczności tradycyjnej diety oraz ewentualnego celowego stosowania odżywek typu carbo lub/i gainera.

Kreatyna - to suplement polecany praktycznie dla każdej osoby aktywnej oraz dbającej o zdrowie - coraz więcej badań pokazuje zastosowania stricte wspierające nasz organizm pod tym kątem. Pamiętajmy, że nie potrzeba przesadnie dużych dawek - wystarczy codzienna porcja 3-5 g dziennie. 

Polecamy również: Kreatyny ranking - najlepsza kreatyna

Witaminy i minerały. Wznowienie treningów siłowych wiąże się ze zwiększeniem obciążeń nakładanych na nasz organizm. W związku z tym w górę mogą pójść wymagania dotyczące spożycia mikroskładników. Stosując monotonną i mało urozmaiconą dietę, może dojść do powstawania niedoborów pokarmowych określonych mikroelementów. Oczywiście najlepiej wykorzystać, celem sprawdzenia, czego ew. może nam brakować, specjalistyczne badania laboratoryjne i wtedy po konsultacji z lekarzem, stosować suplementację pojedynczymi składnikami. Gdy jednak podejrzewamy, że ew. niedobory są niewielkie, być może pomocne będą gotowe preparaty zawierające pakiet witamin i minerałów. 

Beta alanina oraz arginina i cytrulina (rozpatrywane tutaj łącznie), mogą wspierać bardziej efektywne treningi za pomocą różnych/oddzielnych mechanizmów. Jeśli zatem zależy nam na optymalizacji treningów w okresie powrotu na siłownię, warto również pomyśleć o włączeniu tych suplementów do swojego grafiku. 

Komentarze (4)
Kefear

Z 3 i 5 się zgodzę, reszta niepotrzebna

0
basmann

Ciekawi mnie Twoje spojrzenie na fakt dlaczego uważasz że suplementacja witamin i minerałów jest niepotrzebna? Obserwując koszyki polaczków w marketach, ze świecą tam szukać produktów które dostarczą witamin i minerałów, piwo i parówki się nie liczą.

1
Kefear

Skrót myślowy. Nie potrzeba dodawać więcej, bo witaminy akurat powinno cały czas lecieć patrzàc na jakość żywności. A reszte można z jedzenia, nie potrzeba białka i gainera

1
rarytas1

ashwagandha dla mnie nr 2 po kreatynie.

1