Kiedy myślisz o budowie mięśni, pierwszą rzeczą, która przychodzi Ci na myśl, jest białko? Nie zrozum nas źle. Faktem jest, że musisz spożywać określoną ilość białka (i kalorii), aby zbudować umięśnioną i szczupłą sylwetkę. Jednak początkujący kulturyści często zapominają o znaczeniu innych czynników, takich jak: mikroelementy, sen i sprawność umysłowa.

 1. Naturalna moc snu
 2. Mikroelementy- Witamina D
 3. Środki nootropowe
 4. Odżywka węglowodanowa - Carbo

W dzisiejszym artykule przedstawiamy 5 najbardziej niedocenianych suplementów, które mogą pomóc Ci zbudować idealną sylwetkę.

Naturalna moc snu

Czy wiesz, że brak snu może powodować utratę masy mięśniowej i przyrost tkanki tłuszczowej?

Wyniki badań potwierdzają, że brak snu może być pośrednio przyczyną utraty masy mięśniowej. Dzieje się tak między innymi dlatego, że brak snu utrudniania regenerację mięśni po uszkodzeniach wywołanych wysiłkiem. W związku z tym można uczciwie powiedzieć, że sen jest jednym z najważniejszych elementów, o które powinien zadbać każdy sportowiec – zarówno profesjonalista, jak i amator.

Jeśli należysz do osób, które mają problem z odpowiedniej jakości snem, rozważ włączenie poniższych suplementów.

mięsnie sen

Naturalne suplementy poprawiające produkcję melatoniny – tart cherry

Wyciąg z kwaśnych wiśni (tart cherry) może być bezpiecznym i skutecznym sposobem leczenia bezsenności i zwiększania ilości snu każdej nocy. Dzieje się tak, ponieważ wiśnie są naturalnie bogate w melatoninę, hormon odpowiedzialny za to, że robimy się senni i dobrze śpimy w nocy. Ponadto, kwaśne wiśnie zawierają dużą ilość tryptofanu i antocyjanów - dwóch związków, które mogą pomóc organizmowi w wytwarzaniu melatoniny i przedłużeniu jej działania.

Co ciekawe, kwaśny sok wiśniowy wydaje się tak samo, jeśli nie bardziej, skuteczny w zmniejszaniu bezsenności, co waleriana i melatonina - dwa najczęściej badane produkty na bezsenność.

Mikroelementy- Witamina D

Jak wspomniałam na początku tego artykułu, osoby trenujące często myślą o kaloriach i makroskładnikach, w tym o białku, dążąc do zdobycia idealnej sylwetki. Zapominają jednak o tym, jak ważne są mikroelementy i nie poświęcają im należytej uwagi.

Układając dietę zwróć uwagę nie tylko na jej kaloryczność i rozkład makroskładników, ale również na jej gęstość odżywczą. Zadbaj, by w menu obecne były owoce i warzywa. Urozmaicaj swoje posiłki, dzięki temu zapewnisz sobie większe spektrum witamin i minerałów.

Mimo dobrze skomponowanej diety jest jednak całkiem prawdopodobne, że nie uda Ci się dostarczyć optymalnej ilości takich witamin, jak witamina D. Tymczasem badania wykazały, że niedobór witaminy D jest wyraźnie szkodliwy dla funkcji mięśni. Ponadto wykazano, że witamina D może zwiększać poziom testosteronu i promować wzrost mięśni. Z tego powodu, szczególnie osoby trenujące powinny przywiązywać większą wagę do spożycia mikroelementów wraz z dietą, jak również przyjmując wysokiej jakości suplement zawierający witaminę D.

Środki nootropowe

Środki nootropowe to substancje, których zażywanie ma prowadzić do poprawy różnych funkcji poznawczych. Ich przyjmowanie wpływa pozytywnie m.in. na pamięć, uwagę i koncentrację. 

W jaki sposób środki nootropowe mogą przynieść korzyść dla kulturystyki?

Ciężki trening na siłowni może być zarówno pracą dla naszego ciała, jak i dla naszego umysłu. Stosowanie środków nootropowych w kulturystyce może pomóc w poprawie koncentracji oraz poprawić połączenie "umysł-mięśnie”.

Do tego typu suplementów możemy zaliczyć:

 • Rhodiola rosea,
 • Ashwagandha,
 • Bakopa monnieri,
 • Kofeina,
 • L-teanina,
 • Gotu kola,
 • Żeń-szeń syberyjski,
 • Żeń-szeń indyjski,
 • Żeń-szeń amerykański.

Odżywka węglowodanowa - Carbo

Nie zaniedbuj znaczenia węglowodanów w diecie. Węglowodany dosłownie napędzają Twoje ciało i mózg. Spożywanie węglowodanów jest szczególnie istotne w trakcie i/lub po długich treningach. Po powrocie z treningu pierwsza rzecz, po którą sięgniesz, to szejk proteinowy? To świetnie! Białko po treningu jest bardzo ważne. Pamiętaj jednak, że błędem jest zapominanie o dodatku węglowodanów po treningu.

Węglowodany mogą również pomóc transportować aminokwasy, witaminy i minerały do mięśni.

Dla osiągnięcia najlepszych efektów połącz białko w proszku z proszkiem węglowodanowym po treningu. W badaniach stwierdzono, że: spożycie białka w połączeniu z węglowodanami w ciągu pierwszych dwóch godzin po wyczerpujących ćwiczeniach, skutkuje lepszym i szybszym powrotem do zdrowia.

Podsumowując, budowanie sylwetki nie jest łatwe, jednak konsekwentna praca oraz odpowiednie suplementy mogą pomóc Ci osiągnąć wyznaczone cele.

https://www.nutraingredients-usa.com/Article/2013/01/08/Melatonin-rich-tart-cherries-may-improve-sleep-quality-RCT

Komentarze (3)
SHHO

Żeń-szeń syberyjski,
Żeń-szeń indyjski,
Żeń-szeń amerykański
Które omijać?

1
anubis84

W jakim sensie się pytasz które omijać, chcesz na jednego żen szenia postawić tylko ?

0
skorupski

Ciekawe jaki procentowy wpływ mają w/w suplementy na wzrost masy.

0