Istnieje kilka związków chemicznych, których stosowanie w kontekście wspomagania kondycji sportowej pozostaje kontrowersyjne. Wyniki badań naukowych w tej materii nie są bowiem jednoznaczne. Jednym z dobrych na to przykładów jest suplementowanie diety beta-hydroksy-beta-metylomaślanem, czyli popularnym HMB. Nie wykazano korzyści ze stosowania HMB w przypadku osób dostarczających zbyt niski bodziec treningowy. Z pewnością suplement ten nie może na równi stanąć w szranki ze skutecznością kreatyny czy beta alaniny. Swoje stanowisko na ten temat przedstawił zespół naukowców ISSN (International Society of Sports Nutrition) pod przewodnictwem Jacoba Wilsona. 

Mechanizm działania HMB

Do odkrycia HMB doszło za pośrednictwem badań aminokwasu niezbędnego, jakim jest leucyna. Aminokwas ten znany jest ze swojego silnego potencjału w kierunku pobudzania syntezy białek mięśniowych, a także zabezpieczania tkanek przed rozpadem białek (proteolizą), do którego może dojść przy ciężkich treningach. Beta-hydroksy-beta-metylomaślan jest związkiem, który powstaje w organizmie na skutek metabolizmu leucyny. Około 5% tego aminokwasu po spożyciu przetwarzane jest właśnie do HMB. Według obserwacji naukowych mechanizmem świadczącym o sportowym potencjale tego związku jest wpływ na oszczędność białek ustrojowych w sytuacjach bardzo wysokiego obciążenia mięśni, czy też deficytu kalorycznego.

hmb

Bezpieczeństwo HMB

Nie ma przesłanek świadczących o tym, że HMB mogłoby w jakiś sposób zaszkodzić. Bezpieczeństwo HMB dowiedziono zarówno na modelach zwierzęcych, jak i w badaniach z udziałem ludzi. W następstwie zwiększenia podaży beta-hydroksy-beta-metylomaślanu nie dochodzi do negatywnych zmian ani w obrębie narządów wewnętrznych, ani we wskaźnikach hematologicznych (oznaczanych z krwi).

Ergogeniczne działanie HMB

Sposób, w jaki HMB potencjalnie mogłoby poprawić kondycję jest raczej pośredni, aniżeli bezpośredni. Otóż postuluje się, że HMB korzystnie może wpływać na rozpad białek mięśniowych wywołanych ciężkimi treningami, co pożądane jest m.in. z punktu widzenia częstotliwości i intensywności wykonywanych ćwiczeń. 

HMB – ostateczne ustalenia ISSN

  • Główne zalecenia: Najczęściej HMB stosuje się do wsparcia regeneracji powysiłkowej i hamowania rozpadu białek mięśniowych.
  • Korzyści: Powstrzymywanie organizmu przed korzystaniem z białek mięśniowych jako źródła energii może przyspieszyć dochodzenie do siebie po ciężkich jednostkach treningowych.
  • Bezpieczeństwo: Brak jest na ten moment jakichkolwiek ostrzeżeń przed stosowaniem HMB przez osoby zdrowe i aktywne fizycznie.
  • Dawkowanie: W badaniach naukowych z udziałem sportowców najczęściej stosowano dawki rzędu 3 g HMB dziennie pod postacią soli wapniowej HMB; zaleca się, aby stosować ten preparat na około 60 minut przed treningiem.
  • Długość trwania suplementacji: Od rozpoczęcia suplementacji HMB do pierwszych potencjalnych efektów jego działania z reguły czeka się około 2 tygodni.

Przyszłe badania HMB

Mimo że dotychczas opublikowano wiele prac naukowych dotyczących HMB, to cały czas potrzebnych jest więcej badań, aby określić efektywność stosowania tego związku w kontekście zarówno sportowym, jak i prozdrowotnym. Bardziej dokładnie muszą jeszcze zostać przebadane potencjalne interakcje nadmiaru HMB z układem hormonalnym, a dokładniej z gospodarką glukozowo-insulinową.

Komentarze (2)
lordknaga

bardzo niedoceniany suplement. jest taka legenda, ze jeden z ambasadorow sfd, kiedys zrobil 17kg masy miesniowej na HMB w 3 tygodnie...

0
Bull

Konkurencja była lepsza - oni robili w tym samym czasie 300% masy więcej i 200% tłuszczu mniej.

1