Glicyna należy do aminokwasów endogennych, które w organizmie człowieka odpowiadają głównie za funkcję przekaźnika sygnałów nerwowych. Dzięki niej jesteśmy także bardziej skoncentrowani i lepiej zapamiętujemy. Okazuje się też, że glicyna wykazuje skuteczne działanie sprzyjające utrzymaniu kondycji stawów. Co więcej, glicyna przyspiesza gojenie się ran i łagodzi stany zapalne. Hiszpańscy naukowcy przedstawiają wyniki swoich badań, przeprowadzonych w formie in vitro.

Badania

W jednym z eksperymentów naukowcy wykorzystali komórki znajdujące się w chrząstkach stawowych, odpowiedzialne m.in. za wytwarzanie kolagenu typu 2. Okazało się, że dawka około 10 g skutecznie stymuluje syntezę kolagenu typu 2.

W innym badaniu naukowcy ponownie wystawili komórki chrząstek stawów na działanie dwóch innych aminokwasów. Okazało się, że także prolina wykazała skuteczne działanie w tym zakresie. Dalsze miejsce pod względem skuteczności przypisuje się lizynie.

Glicyna jednak, mocno przewyższała działanie lizyny i proliny.

glicyna stawy

Wnioski

Aby zrozumieć, dlaczego glicyna działa tak skutecznie, trzeba wiedzieć, że jest to aminokwas, który jest kluczowy do syntezy kolagenu, dlatego jej występowanie w diecie jest niezbędne.

Jej dodatek będzie odpowiadał nie tylko za regenerację chrząstki stawowej. Jest również ważnym elementem, który będzie wzmacniał układ kostny, jak i przeciwdziałał stanom zapalnym w obrębie układu ruchu.

Osoba o masie około 70 kg potrzebuje ogółem około 10 g glicyny na dobę. Jej ilość będzie rosła wraz z masą ciała osoby trenującej. Okazać się więc może, że trenujący o masie około 100 kg potrzebuje około 15 g glicyny każdego dnia.

Warto inwestować w suplementację, która w swoim składzie będzie posiadała nie tylko dodatki typowo ukierunkowane na wsparcie stawów, ale również aminokwasy, które wpływać będą na syntezę kolagenu. Dodatek glicyny może okazać się tutaj kluczowy.

Skąd czerpać glicynę, gdzie jest najwięcej glicyny?

Rozwiązanie nr 1 może wydawać się zaskakujące: galaretka! Tak, to właśnie galaretka zawiera jej najwięcej. Sięgając po galaretkę wybieraj wersję bez cukru. Solidne ilości glicyny zawiera też białko sojowe. Wygodnym rozwiązaniem będą też suplementy zawierające glicynę.

Amino Acids. 13 lipca 2018 r. Doi: 10.1007 / s00726-018-2611-x.

Komentarze (5)
Marcin44

10 g to strasznie dużo biorąc pod uwagę, że przykładowo NOW ma glicynę po 1000 mg w jednej kapsułce, wtedy wychodziłby po 10 kapsułek dziennie. Nie ma jakiś bardziej skoncentrowanych supli, albo czy mniejsze dawki dadzą, pożądany efekt?

1
Bull

Masz też inne rozwiązania, np galaretka

1
Marcin44

Ale w galaretce to jeszcze mniej jest glicyny za pewnie, w głównej mierze większość to cukier. :)

1
TomQ-MAG

30g odzywki wolowej to okolo 5g glicyny, wiec na czas rekonwalescencji stawow mozna posilkowac sie tego typu rozwiazaniem

1
Bull

Są galaretki bez cukru. 100g galaretki to około 20g glicyny

1