Finasteryd występuje pod nazwami: Propecia, Proscar, Androster, Finahit, Symasteride, Finaran, Finpros itd. W wielu krajach jest rejestrowany pod różnymi nazwami. Często jest stosowany przez osoby mające problem z łysieniem androgenowym lub prostatą. Dlaczego?

Przemiana testosteronu do DHT (poprzez oddziaływanie 5-alfa-reduktazy) może mieć wpływ na łysienie (co jest też uwarunkowane genetycznie itd.) oraz na łagodny przerost prostaty (BPH). Stosowanie inhibitorów 5α-reduktazy przez co najmniej 6-12 miesięcy, prowadzi do zmniejszenia objętości stercza o 20-25% i zmniejszenia stężenia PSA w surowicy o około 50%.

Dostępne są dwa leki będące kompetencyjnymi inhibitorami 5α-reduktazy: finasteryd (hamuje 5α-reduktazę typu 2) oraz dutasteryd (hamuje 5α-reduktazę typu 1 i 2). Obydwa przyczyniają się do nasilenia apoptozy komórek stercza.

Stosowanie finasterydu prowadzi do zmniejszenia stężenia DHT w surowicy i w sterczu o odpowiednio 70 i 85%, zaś w toku leczenia dutasterydem stężenie DHT w surowicy i w sterczu zmniejsza się o 95%.

lysienie

Jak finasteryd działa na stężenie DHT w skórze głowy?

Finasteryd podawany doustnie w dawce od 0,2 do 5 mg na dobę przez 4 do 6 tygodni zmniejszał stężenie DHT w skórze głowy nawet o 65%, czyli wykazywał pożądane działanie w łysieniu typu androgenowego.

Czy finasteryd ma wpływ na łysienie?

Finasteryd, specyficzny inhibitor 5α-reduktazy typu II, obniża poziom dihydrotestosteronu w surowicy i w skórze głowy. James Leyden i in. wykazali, że jest skuteczny u mężczyzn z wypadaniem włosów typu męskiego w najwyższym punkcie głowy (vertex) w odniesieniu do płaszczyzny poziomej uszno-oczodołowej (frankfurckiej).

Wyobraź sobie głowę widzianą z boku - płaszczyzna frankfurcka to linia biegnąca od oczu przez uszy do końca głowy (przechodzi przez górną część otworu słuchowego i dolną część oczodołu). Płaszczyzna ta dzieli głowę i twarz na część górną i dolną.

https://ars.els-cdn.com/content/image/1-s2.0-S0022202X15529369-gr2.gif

Grafika: wyjaśnienie terminów używanych w tekstach naukowych. Vertex to punkt położony najwyżej na czaszce ustawionej w płaszczyźnie frankfurckiej.

Badanie I

Celem badania była ocena skuteczności finasterydu w dawce 1 mg na dobę u mężczyzn z przerzedzeniem włosów w przedniej i środkowej części skóry głowy. Trwało ono rok. Skuteczność oceniano na podstawie liczby włosów (okrągły obszar 1 cm2), oceny stanu włosów przez pacjentów i naukowców oraz ogólnej oceny fotograficznej.

Wyniki: u pacjentów leczonych finasterydem zaobserwowano znaczny wzrost liczby włosów w obszarze przednim skóry głowy. A to znaczy, że finasteryd hamował łysienie w okolicy czołowej. Odnotowano poprawę w ocenie pacjentów, badaczy i w ogólnej ocenie fotograficznej. Skuteczność terapii finasterydem utrzymywała się w kolejnym roku obserwacji. W niektórych przypadkach odnotowywano dalszą poprawę. Finasteryd był ogólnie dobrze tolerowany.

Wniosek: U mężczyzn z wypadaniem włosów w przedniej / środkowej części skóry głowy, finasteryd w dawce 1 mg dziennie spowolnił wypadanie włosów i przyspieszył ich wzrost.

Badanie II

W kolejnym z badań uwzględniono dane z dwóch jednorocznych badań, w których wzięło udział 1553 mężczyzn (w wieku od 18 do 41 lat). Otrzymywali raz na dobę 1 mg finasterydu lub placebo. 1215 mężczyzn kontynuowało leczenie finasterydem przez kolejny rok. Skuteczność terapii oceniano na podstawie liczby włosów na skórze głowy, ocen pacjentów i badaczy oraz przeglądu zdjęć (przed i po interwencji) przez panel ekspertów.

Wyniki: leczenie finasterydem poprawiło owłosienie skóry głowy po 1 i 2 latach. Odnotowano klinicznie istotne zwiększenie liczby włosów (wartość wyjściowa = 876 włosów), mierzone w okrągłym obszarze o średnicy 1 cala (5,1 cm2) na łysiejącym wierzchołku głowy (odpowiednio pojawiło się 107 i 138 włosów więcej, w porównaniu ze stosowaniem placebo po 1 i 2 latach).  Leczenie placebo spowodowało postępującą utratę włosów. Samoocena pacjentów wykazała, że kuracja finasterydem spowolniła wypadanie włosów, przyspieszyła ich wzrost i poprawiła wygląd włosów. Te obserwacje zostały potwierdzone przez naukowców i dzięki zdjęciom. Działania niepożądane były minimalne.

Wniosek: u mężczyzn z łysieniem typu męskiego finasteryd w dawce 1 mg na dobę spowolnił postęp wypadania włosów i przyspieszył wzrost włosów w ciągu 2 lat.

Badanie III

W  badaniu przeprowadzonym na 1879 mężczyznach wykazano, że doustne podawanie finasterydu w dawce 1 mg dziennie wspomaga wzrost włosów i zapobiega dalszemu wypadaniu włosów u znacznej części mężczyzn z łysieniem typu androgenowego. Dowody wskazują, że poprawa liczby włosów odnotowana po 1 roku utrzymuje się w kolejnych 2 latach leczenia. U mężczyzn z wypadaniem włosów w okolicach wierzchołka głowy wykazano poprawę wzrostu włosów u 48% przyjmujących finasteryd po 1 roku i u 66% po 2 latach, w porównaniu z 7% przyjmujących placebo w każdym z 2 punktów czasowych. Co więcej, 83% biorących finasteryd nie odnotowało dalszej utraty włosów w następnych 2 latach, w porównaniu z 28% mężczyzn biorących placebo.

Badanie IV

W kolejnym z badań finasteryd sprawdził się na poziomie doskonałym lub dobrym u 22 z 37 mężczyzn (59.5% pacjentów).

W jednym z badań 5 mg finasterydu dziennie, w ciągu 3 miesięcy miało następujący wpływ na profil hormonalny 16 mężczyzn:

 • wzrosła ilość testosteronu (nieznacznie),
 • spadła ilość DHT (o 52.3%),
 • spadła ilość kortyzolu (o 10.4%),
 • wzrosła ilość estradiolu (o 35.8%),
 • nieznacznie wzrosła ilość SHBG,
 • spadła ilość CBG,
 • spadła ilość albuminy.

Odnotowano również spadek globuliny wiążącej kortykosteroidy (CBG) – to ta część globulin, z którą testosteron jest słabo związany.

U 40 kobiet po menopauzie, po 6 miesiącach podawania 5 mg finasterydu dziennie:

 • 22 odnotowały zdecydowaną poprawę hamowania łysienia androgenowego,
 • 12 odnotowało średnią poprawę,
 • 6 pań nie odnotowało poprawy.

Finasteryd vs palma sabałowa ( Saw Palmetto)

W kolejnym z badań z 2012 roku porównano finasteryd z palmą sabałową. Wzięło w nim udział 100 pacjentów - mężczyzn ze zdiagnozowanym syndromem AGA (męskie łysienie typu androgenowego). Jedna grupa otrzymywała 320 mg ekstraktu palmy sabałowej dziennie przez 2 lata, druga 1 mg finasterydu dziennie w tym samym okresie. W celu oszacowania skuteczności terapii wykonano zdjęcia na początku oraz na końcu okresu.

Wyniki:

 • u 38% pacjentów z grupy 320 mg palmy stwierdzono zwiększenie przyrostu włosów
 • w grupie finasterydu u 68%.

Finasteryd był skuteczniejszy u ponad 60% mężczyzn (33 z 50; 66%) z poziomem II i III łysienia.

Skutki uboczne terapii finasterydem

Naukowcy przeprowadzili wywiady z 71 zdrowymi mężczyznami w wieku 21–46 lat, którzy cierpieli z powodu zaburzeń seksualnych wskutek terapii finasterydem. Objawy utrzymywały się co najmniej 3 miesiące pomimo odstawienia finasterydu.

Badani mężczyźni zgłosili:

 • 94% niskie libido,
 • 92% zaburzenia erekcji,
 • 92% zmniejszenie pobudzenia,
 • 69% miało problemy z orgazmem.

Średnia liczba stosunków spadła, a całkowity wynik dysfunkcji seksualnych wzrósł przed i po zastosowaniu finasterydu zgodnie z Arizona Sexual Experience Scale. Średni czas stosowania finasterydu wyniósł 28 miesięcy, a średni czas trwania uporczywych skutków ubocznych seksualnych nawet 40 miesięcy od momentu zaprzestania stosowania finasterydu do dnia przeprowadzenia wywiadu.

Co zapamiętać?

Finasteryd może powodować rozliczne skutki uboczne, więc jego stosowanie należy skonsultować z lekarzem. Odradzam terapię środkami hormonalnymi na własną rękę. Ze względu na wzrost stężenia estradiolu finasteryd może hamować łysienie typu androgenowego, ale wywoływać inne skutki uboczne (dobrze znane sięgającym po aromatyzujące środki dopingujące). Bezpieczną alternatywą dla finasterydu może być stosowanie palmy sabałowej, która nie wpływa negatywnie na libido.

Referencje:

James Leyden MD i in. „Finasteride in the treatment of men with frontal male pattern hair loss” https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0190962299700812

Michael S.Irwig i in. „Persistent Sexual Side Effects of Finasteride for Male Pattern Hair Loss” https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1743609515335566

Keith D. Kaufman i in. „Finasteride in the treatment of men with androgenetic alopecia” https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0190962298700076

Karen J. McClellan  i in. „Finasteride. A Review of its Use in Male Pattern Hair Loss” https://link.springer.com/article/10.2165/00003495-199957010-00014

Int J Immunopathol Pharmacol. 2012 Oct-Dec;25(4):1167-73. Comparitive effectiveness of finasteride vs Serenoa repens in male androgenetic alopecia: a two-year study. Rossi A, Mari E, Scarno M, Garelli V, Maxia C, Scali E, Iorio A, Carlesimo M. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23298508

Efficacy of finasteride for treating patients with androgenetic alopecia who are pileous in other areas: A pilot study in Japan http://www.e-ijd.org/article.asp?issn=0019-5154;year=2014;volume=59;issue=2;spage=163;epage=165;aulast=Inadomi

Rita Upreti, Katherine A. Hughes, Dawn E. W. Livingstone, Calum D. Gray, Fiona C. Minns, David P. Macfarlane, Ian Marshall, Laurence H. Stewart, Brian R. Walker, and Ruth Andrew “5α-Reductase Type 1 Modulates Insulin Sensitivity in Men”  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4207930/

Oliveira-Soares R1, E Silva JM, Correia MP, André MC. “Finasteride 5 mg/day Treatment of Patterned Hair Loss in Normo-androgenetic Postmenopausal Women.” Int J Trichology. 2013 Jan;5(1):22-5. doi: 10.4103/0974-7753.114709. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23960392

Komentarze (7)
Anonim

Ciekawy art. To ja już wole być łysy, niż mieć takie problemy jak opisane ....

0
Bull

Możesz wybrać Saw Palmetto.

0
Entreri

Ale przeciez Saw Palmetto tez ma skutki uboczne. Mniejsze niz finasteryd - fakt - ale dzialajace rowniez na poziom testa, DHT i estro. Ogolnie mieszanie we wlasne poziomy DHT zawsze bedzie mialo negatywne konsekwencje dla dzwigajacych. Niestety tak to juz jest, ze niektorzy moga miec i wysoki poziom DHT i bujne wlosy, a inni maja wrazliwe na DHT cebulki wlosowe i sa w dupie.

3
Anonim

Nie są w dupie, tylko noszą treskę. :)

0
RPS1990

Stosowanie standaryzowanego wyciągu z palmy sabałowej akurat wśród dźwigających, którzy wspomagają się farmakologicznie, a chcą zmniejszyć nieco utratę włosów wydaje się sensowną alternatywą dla finasterydu, który ma poważne skutki uboczne.

0
Entreri

Nie mowimy tutaj TYLKO I WYLACZNIE o dopingowcach.

0
TomQ-MAG

ogolnie kwestia mocno indywidualna i sporo geny maja tutaj do pwoiedzenia w kwestii wlosow

0