Witamina D tak naprawdę jest hormonem mającym wpływ na cały organizm.  Ostatnio okazuje się, że mega dawki mogą znacząco wpływać na infekcję koronawirusem.

Brak odpowiedniego stężenia witaminy D ma wpływ na:

 • ryzyko nowotworów,
 • stan zapalny,
 • depresję,
 • ryzyko sercowo-naczyniowe,
 • zmiany neurodegeneracyjne,
 • wrażliwość insulinową,
 • osłabienie mięśni poprzez stres oksydacyjny, zaburzenie funkcji mitochondrialnych, zmniejszoną, atrofię tkanki mięśniowej itd.
 • obniżenie stężenia testosteronu,

covid koronawirus

Witamina D i Covid-19

Uważa się, że korekta niedoboru witaminy D hamuje CD26, cząstkę która ułatwia inwazję koronawirusowi. Witamina D może również osłabiać reakcje zapalne wywołane przez interferon gamma (IFNγ) i interleukinę-6 (IL-6), które bardzo źle wróżą krytycznie chorym, wentylowanym pacjentów, w tym z Covid-19.

Najnowsze badanie 

Ostatnio okazało się, że:

 • z 50 pacjentów którym podawano leki i duże dawki metabolitu witaminy D (0.532 mg w dniu przyjęcia, później 0.266 mg w trzecim i siódmym dniu) tylko jeden (2%) wymagał przyjęcia na intensywną terapię!
 • z 26 pacjentów którzy otrzymywali terapię standardowymi lekami (ale bez metabolitu witaminy D), aż 50% wymagało przyjęcia na oddział intensywnej terapii (OIT); spadek z 50% do 2% wskutek podawania metabolitu witaminy D nie wymaga żadnego komentarza!
 • w grupie pacjentów leczonych metabolitem witaminy D żaden nie zmarł, a wszyscy zostali wypisani ze szpitala bez powikłań.
 • w grupie pacjentów którzy nie otrzymali metabolitu witaminy D, 13 wypisano ze szpitala. Jednak spośród 13 pacjentów z tej grupy przyjętych na OIT dwóch zmarło, a 11 wypisano,

Wniosek

Podanie dużej dawki kalcyfediolu lub 25-hydroksywitaminy D, głównego metabolitu układu hormonalnego witaminy D, znacznie zmniejszyło potrzebę intensywnego leczenia pacjentów wymagających hospitalizacji oraz miało wpływ na ich śmiertelność.

Komentarz 

Około 0.500 mg metabolitu witaminy D to tak jakby przyjąć ponad 20 000 IU w pierwszym dniu, z kolei w trzecim i siódmym dniu podawano odpowiednik ~10650 IU metabolitu witaminy D. Nie polecam nikomu takich kosmicznych dawek witaminy D, badanie dotyczy ludzi których życie jest zagrożone. Większości populacji wystarczy 2000-4000 IU dziennie.

Niemniej cytowane badanie sugeruje, że witamina D ma kolosalny wpływ na szanse przetrwania i rokowanie po trafieniu na oddział intensywnej terapii po infekcji koronawirusem SARS-2.

Referencje:

MartaEntrenas Castillo “Effect of calcifediol treatment and best available therapy versus best available therapy on intensive care unit admission and mortality among patients hospitalized for COVID-19: A pilot randomized clinical study” https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0960076020302764

Komentarze (1)
OTTO

A co ze byt wysokim poziomem D3 w organiźmie przez taką suplementację ?
Wczoraj dyskutowałem z pewnym kolegą, który pracuje w medycynie, lamentował że tylu zakażonych na Covid, a ja mu na to że koledzy w pracy mieli a ja nie, bo biorę dziennie 4000 j D3. (SFD)
Powiedzieł że niszczę sobie wątrobę, bo ona to musi przetworzyć, a poza tym zimą ok ale teraz wystarczy 20 min na słońcu w krótkim rękawku i D sam się wytworzy.
Nie chciałem się wykłucać do jakie poziomu ją nasz organizm jest w stanie wytworzyć, ale postanowiłem zrobić sobie badanie tak gdzieś w grudniu, zobaczymy jaki poziom będę miał po 3 niesiącach z dawką 4000 ?

0