Zapalenie oskrzeli jest stanem zapalnym lub obrzękiem błony śluzowej oskrzeli. Oskrzela to kanały doprowadzające powietrze do i z płuc. Osoby z zapaleniem oskrzeli doświadczają trudności w oddychaniu. W ich drogach oddechowych zalegają śluz i flegma. Dostępnych jest kilka metod leczenia, w tym wiele domowych środków na łagodzenie zapalenia oskrzeli i jego objawów. 

Domowe sposoby na zapalenie oskrzeli

Istnieją domowe środki zaradcze, które mogą pomóc w łagodzeniu ostrego i przewlekłego zapalenia oskrzeli. Oto one.

kaszel suplementy

N-acetylocysteina (NAC)

NAC to pochodna l-cysteiny, aminokwasu siarkowego, który wchodzi w skład glutationu. Suplementacja NAC może pomóc zmniejszyć zarówno częstotliwość, jak i nasilenie kaszlu. NAC może również rozrzedzić śluz znajdujący się w oskrzelach, umożliwiając jego łatwiejszą eliminację z organizmu.

Wiele badań naukowych wykazało, że osoby z przewlekłym zapaleniem oskrzeli i niedrożnością dróg oddechowych, czerpały korzyści z suplementacji 1200 mg NAC dziennie. Osoby z zapaleniem oskrzeli, bez niedrożności dróg oddechowych, odczuwały korzyści już z przyjmowania dawki 600 mg na dobę.

Witamina D

Wiele badań wskazuje, że osoby o niskim poziomie witaminy D są bardziej podatne na infekcje dróg oddechowych, w tym również na POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc). Inne badania sugerują z kolei, że osoby z wysokim poziomem witaminy D przechodzą infekcje dróg oddechowych szybciej, a objawy są łagodniejsze.

Witamina D jest ważna dla utrzymania dobrego stanu zdrowia, a suplementacja witaminą D może zmniejszyć ryzyko rozwoju infekcji dróg oddechowych, w tym zapalenia oskrzeli.

Ekstrakt z żeń-szenia

żeń szeń na kaszel

Część badań pokazała, że ekstrakt z żeń-szenia zmniejsza liczbę bakterii w płucach osób z przewlekłym zapaleniem oskrzeli. Żeń-szeń ma również właściwości przeciwzapalne, co może pomóc w łagodzeniu stanu zapalnego w oskrzelach (mowa zarówno o żeń-szeniu amerykańskim – panax, jak i azjatyckim).

Korzystanie z nawilżacza powietrza

Utrzymywanie odpowiedniego poziomu wilgoci w domu lub miejscu pracy pomaga rozluźnić śluz w drogach oddechowych i zmniejszyć kaszel oraz duszności. Długotrwałe stosowanie nawilżacza powietrza jest skutecznym sposobem leczenia dla osób z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP) lub zapaleniem oskrzeli. 

Należy pamiętać, aby regularnie czyścić nawilżacz powietrza, zgodnie z wytycznymi producenta, aby zapobiec gromadzeniu się w nim bakterii i innych patogenów, które nasilają objawy.

Picie ciepłych płynów

herbata podczas choroby

Ciepła woda, herbata i inne gorące napoje pomagają rozrzedzić śluz, ułatwiając tym samym oddychanie i zmniejszając kaszel. Badania sugerują, że gorące napoje mogą zapewnić natychmiastową i trwałą ulgę od kataru, kaszlu, kichania, bólu gardła, dreszczy i zmęczenia.

Dodaj do swojej herbaty imbir, a pomoże również w zwalczaniu objawów zapalenia oskrzeli, ponieważ imbir jest naturalnym środkiem przeciwzapalnym.

Zakrywanie twarzy w chłodne dni

Uderzenie nagłym zimnym powietrzem może nasilić kaszel i problemy z oddychaniem. Zakrywanie ust i nosa przed wyjściem na zewnątrz w chłodne dni może pomóc zmniejszyć uporczywe objawy.

Miód

Miód ma zarówno właściwości przeciwwirusowe, jak i przeciwbakteryjne. Badania nad skutecznością miodu w zakażeniach dróg oddechowych wskazują, że może być on pomocnym sposobem domowego leczenia objawów kaszlu i kataru. Pamiętajmy jednak, że wrzątek redukuje część właściwości miodu. Miodu nie powinno podawać się małym dzieciom, gdyż miód może zawierać jad kiełbasiany.

Olejki eteryczne

Niektóre badania sugerują, że zapalenie dróg oddechowych można zmniejszyć stosując olejek eukaliptusowy lub olejek pomarańczowy. Inne olejki eteryczne, które mogą pomóc złagodzić trudności w oddychaniu związane z zapaleniem oskrzeli, to: bazylia, mięta pieprzowa, rozmaryn, drzewo herbaciane, tymianek i oregano.

Kilka kropli olejku można przed snem umieścić na poduszce, dobrym pomysłem są również inhalacje. Wiele olejków ma bardzo silne działanie, nie należy umieszczać ich bezpośrednio na skórze, gdyż mogą ją podrażniać.

Źródła:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26324807

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4574800/

https://link.springer.com/article/10.2165/00044011-200121010-00006

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19145994

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23022867

https://eurjmedres.biomedcentral.com/articles/10.1186/2047-783X-14-S4-205

https://jamanetwork.com/journals/jamapediatrics/fullarticle/571638

Komentarze (1)
anubis84

Jeśli chodzi o walkę z przeziębieniami, warto też dorzucić czosnek, kurkuminę, imbir.

0