Kolagen to białko w organizmie człowieka odpowiedzialne za strukturę skóry, kości, ścięgien i więzadeł. Można go również znaleźć w zębach, rogówkach lub naczyniach krwionośnych. Jest głównym składnikiem strukturalnym tkanki łącznej, stanowiąc około jednej trzeciej białka w ludzkim organizmie.

Bez kolagenu nasze ciała nie byłyby w stanie prawidłowo funkcjonować. Niestety wraz z wiekiem nasz organizm produkuje mniejsze ilości kolagenu, a jego jakość się pogarsza. Na ratunek przychodzą suplementy z kolagenem.

Kolagen najczęściej jest kojarzony z suplementami dedykowanymi dla kobiet. Wynika to z tego, że często producenci podkreślają, że stosowanie go zapewni promienną skórę, mocne paznokcie, lśniące włosy i młodzieńczą cerę, czyli to, czego na każdym kroku poszukują właśnie kobiety. Warto zmienić to przekonanie, ponieważ daje on wiele korzyści obu płciom.

Poprawa zdrowia skóry

Kolagen poprawia kondycję skóry, utrzymując ją nawilżoną i dobrze odżywioną. Chociaż proces starzenia jest nieunikniony, istnieje kilka sposobów, dzięki którym można go naprawdę spowolnić. Jednym z nich jest suplementacja kolagenu. Przyjmowanie suplementów kolagenowych pomaga zredukować zmarszczki, zminimalizować suchość skóry, zwiększyć jej elastyczność i ostatecznie spowolnić proces starzenia.

Zdrowsze paznokcie, włosy i zęby

Kolagen wpływa na strukturę paznokci i zębów oraz porost włosów. W związku z tym regularna suplementacja może przynieść niezwykle pożądane rezultaty u osób, które nie są zadowolone z ich stanu.

kolagen a włosy i skóra

Pomaga w utrzymaniu zdrowia kości

Budowanie zdrowej masy kostnej jest niezwykle ważne. Niestety spadek produkcji kolagenu, który następuje po około 30. roku życia, ma także wpływ na zmniejszenie ogólnej masy kostnej (w kontekście funkcjonowania całego układu). Jeśli masa kostna nie będzie wystarczająca, wówczas ryzykujesz osłabienie kości, które w późniejszych latach będą bardziej podatne na osteoporozę. Jest to połączone z ogólną kondycją stawów i ścięgien.

Wspomaga zdrowie stawów

Dzięki stawom możemy się poruszać, wykonywać codzienne czynności. Często nie zdajemy sobie nawet sprawy, jak bardzo są nam one potrzebne. Wraz z procesem starzenia mogą pojawić się bóle stawowe. Dzieje się tak, ponieważ wraz z wiekiem spada produkcja kolagenu, o czym już wspominaliśmy. Jak widać, ma on znaczenie nie tylko dla kości, włosów, skóry, ale także dla innych tkanek w naszym organizmie. Kompleksowe suplementy kolagenowe ułatwiają płynne ruchy stawów, łagodzą bóle i pomagają utrzymać je w dobrej kondycji.

Polecamy również: Ranking ochrona stawów - najlepsze suplementy na stawy

Sprzyja utrzymaniu masy mięśniowej

Kolagen zawiera glicynę - aminokwas, który przyczynia się do tworzenia tkanki mięśniowej. W młodości zwykle czujemy się sprawniejsi pod każdym względem, a wraz z wiekiem dostrzegamy, że niektóre elementy naszego organizmu zaczynają szwankować. W przypadku mięśni wiek także jest nieubłagany. Spadek kolagenu sprawia, że coraz ciężej jest nam je budować. Regularne przyjmowanie suplementów z kolagenem stymuluje wzrost mięśni po treningu.

Zwiększa metabolizm i pomaga w utrzymaniu wagi

Wspomniana glicyna wspiera centralny układ nerwowy człowieka, co wpływa na poziom energii. Oprócz glicyny kolagen zawiera również inne aminokwasy, które promują zdrową masę mięśniową i wspomagają metabolizm. Suplementacja kolagenu może przyspieszyć procesy metaboliczne, a dzięki obecności wspomnianych aminokwasów wspomóc wzrost i regenerację mięśni.

Poprawia zdrowie jelit

Istnieją spekulacje, że suplementacja kolagenu może być stosowana w leczeniu zespołu nieszczelnego jelita - stanu, który jest szkodliwy dla przepuszczalności jelit. Dzieje się tak, ponieważ kolagen jest znany jako „klej” ludzkiego ciała. Może również zmniejszać stan zapalny, na przykład zapalenie błony śluzowej jelita. Jest to jednak temat, który wymaga większej ilości badań.

Może pomóc w walce z wypadaniem włosów

Wypadanie włosów to duży problem zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. Wpływ na wypadanie włosów może mieć genetyka, zła dieta, stany zapalne, stres itp. Zasadniczo jest to normalny proces, bo każdy traci włosy i to każdego dnia. Problem zaczyna się pojawiać wtedy, kiedy zauważymy, że wypadanie włosów jest nasilone. Kolagen może wzmocnić i uelastycznić mieszki włosowe, dlatego warto uwzględnić jego suplementację, jeśli chcemy zadbać o włosy.

Podsumowanie

Jak widać, kolagen to istotne białko, które ma wiele zalet zdrowotnych. Znany jest głównie ze swoich właściwości upiększających skórę. Pomaga również w utrzymaniu zdrowia stawów, jelit i serca oraz wspomaga przyspieszone procesy metaboliczne.

Mimo że kolagen można pozyskać w sposób naturalny z wielu produktów spożywczych, najwygodniejszym sposobem jego wchłonięcia jest suplementacja. Suplementy kolagenowe są bezpieczne i łatwe w użyciu. W zależności od sprzedawcy mogą być również dostarczane z dodatkowym zestawem witamin. Upewnij się, że kupujesz produkty wysokiej jakości z renomowanego źródła. 

Komentarze (5)
OTTO

A jak to jest z wchłanialnością z jelit.
Są zarzuty że kolagen nie zdąży się wchłonąć z jelit i trafić np. do stawów, że to naciąganie klientów.
Ja mogę ze swej strony powiedzieć że brałem przez 3 miesiące kolagen z ryb z wit C, w saszetkach dobrej firmy i żadnych efektów, kolana nadal strzelały i bolały.

1
TomQ-MAG

Tak to prawda, dlatego trzeba celować w hydrolizat kolagenu, aby więcej zostało wykorzystane podczas przebywania w jelitach. Kolejnym utrudnieniem jest również słabe unaczynienie stawów, tkanek budujących chrząstki. Dlatego też suplementacja powinna być mocno rozciągnięta w czasie. 3-6 miesięcy to w mojej opinii minimum.

3
Bull

Odpowiedz znajdziesz tutaj: https://zapytaj.sfd.pl/wchlanianie-kolagenu-w-jelitach-a-stawy-q1712 

1
OTTO

Skusił mnie skład i opinie, od jutra zaczynam suplementację.
Dam znać o efektach ;)

0
RPS1990

Gdybym mógł odpowiedzieć jednym zdaniem, to powiedziałbym, że: Białka kolagenowe są NIEOCENIONE w budowaniu mięśni, dzięki nim unika się wszelkich kontuzji.

0