Aby z odpowiedzi na to pytanie mogło skorzystać jak najwięcej Czytelników, wpierw muszę zdefiniować pojęcie białka o wolnej kinetyce. Pojęcie nie jest nowe dla każdego pasjonata sportów siłowych, ale co ono tak naprawdę oznacza?

Gdy wyobrazimy sobie pierś z kurczaka, którą mamy za chwilę spożyć, musimy mieć przed oczami jego „zbitą strukturę”. Możemy porównać to w pewien sposób do muru. Gdy chcemy rozebrać mur, a tak dzieje się podczas trawienia naszej piersi z kurczaka (oraz wszystkich innych pokarmów), ten mur musi zostać podzielony na mniejsze kawałki. Nasz układ trawienny jest doskonałym „młotem pneumatycznym”, umiejącym rozbić z pierś z kurczaka na owe małe kawałki. To, co nasz organizm będzie w stanie przyswoić z piersi kurczaka, będziemy nazywać aminokwasami. 

Oczywiście celem zachowania prostotę przekazu dokonałem tutaj wiele skrótów myślowych. To, w jakim tempie nasz “młot pneumatyczny” będzie w stanie rozbijać “mur” piersi z kurczaka, będzie determinowało tempo podawania „cegieł z tego muru” - aminokwasów, do krwiobiegu. Im szybciej będzie się to działo, tym kinetyka białka będzie większa. Analogicznie, im wolniej, tym białko będzie cechowało się wolniejszą kinetyką. Wyobrażając sobie „zbitą strukturę” piersi z kurczaka, w ostateczności zawsze można na nią spojrzeć, wszyscy zdajemy sobie sprawę, że rozbicie na mniejsze kawałki, musi zabrać nieco czasu.

odżywka białkowa w proszku

Białka serwatkowe - najczęstszy wybór osób aktywnych

Analogiczna sytuacja tyczy nie tylko produktów, które spożywamy na co dzień w naszej diecie, ale także odżywek wysokobiałkowych. Jeśli wpadnie Wam przed oczy statystyka sprzedaży dużych sklepów z odżywkami, jestem przekonany, że na jednym z czołowych miejsc, w kategorii białka, znajdziemy odżywki oparte o białka serwatkowe. Z pewnością dzieje się tak dlatego, że jest ich ogromny wybór, prawie wszystkie są dostępne w wielkiej palecie pysznych smaków. Ale dzieje się tak również dlatego, że posiadają zdolność do bardzo wysokiego stymulowania syntezy białek ustrojowych, w tym mięśniowych. A przecież na tym zależy wszystkim sportowcom sportów sylwetkowych, zwłaszcza kulturystów.

Kinetyka białka serwatkowego wynosi około 10 g na godzinę. Jest ono uznawane za jedno z „najszybszych” źródeł pokarmowych białka. Stąd też jego wysoka zdolność do podnoszenia tempa budowania białek. Jednak jeśli przeliczycie sobie porcję spożytego białka np. 30 g, okaże się, że już po około 3 h, to białko przestanie dostarczać aminokwasów do krwiobiegu w dużej ilości. I tutaj pojawia się pewna “wada” białek o szybkiej „kinetyce”. Bardzo szybko podnoszą poziom aminokwasów, ale stosunkowo szybko wyczerpują się, jako ich źródło.

Najlepsza pora na białka serwatkowe

Najlepszym zatem czasem do ich spożycia jest okres, gdy potrzebujemy dostarczyć dużo i szybko aminokwasów. Pierwsze skojarzenie to poranek po poście nocnym oraz okolica treningu np. przed treningiem, w trakcie jego trwania i po jego zakończeniu.  Drugie skojarzenie - uzupełnienie posiłku, który zawierał małą ilość białka/aminokwasów. Wtedy, gdy przewidujemy, że pomiędzy posiłkami będzie dłuższa przerwa/post, lepiej sprawdzą się białka charakteryzujące się wolniejszą kinetyką.

Które odżywki białkowe będą miały wolniejszą kinetykę?

Ze względu na ogrom surowców, które są wykorzystywane przy tworzeniu odżywek wysokobiałkowych, odpowiem dość szeroko. Wszystkie białka, które nie są oparte o znaczny udział białek serwatkowych, będą charakteryzowały się wolniejszą kinetyką niż one, ale to, jak dalece to tempo będzie wolniejsze, zależy między innymi od tego, czy zawierają większą ilość micelarnej kazeiny. Ten rodzaj białka - uwaga, żadna inna kazeina nie posiada tej cechy - będzie „najwolniejszym” białkiem dostępnym w sklepie z odżywkami. Oferta sklepu z suplementami, w dziale odżywki wysokobiałkowe, obejmuje oczywiście dużo więcej rodzajów białka. Możemy założyć, że będą się one mieściły gdzieś pomiędzy białkami serwatkowymi - najszybsze a kazeiną micelarną - najwolniejsza.

Polecamy również: Najlepszy koncentrat białka serwatkowego - jakie WPC wybrać?

Jednak nie tylko źródło pochodzenia białka będzie determinowało jego kinetykę. Również stopień przetworzenia, czyli mówiąc analogią z początku artykułu, stopniem “pocięcia”, będzie miał na to pewien wpływ. Hydrolizaty i izolaty dowolnego białka będą miały z reguły większą kinetykę niż koncentraty - przy założeniu tego samego źródła pokarmowego białka. To, co było zaletą „szybkich” białek serwatkowych, będzie pewnego rodzaju “wadą” „wolniejszych” białek. Ale jednocześnie to, co było “wadą” pierwszych, będzie zaletą tych drugich. Widzimy zatem, że wzajemnie znakomicie się uzupełniają.  Warto o tym pamiętać, decydując się na wybór odżywki wysokobiałkowej.

Ściąga na koniec

Odżywki serwatkowe: 

  • rano, po wstaniu, na czczo
  • przed, na i po treningu
  • do standardowego posiłku

Wszystkie inne odżywki 

  • w ciągu dnia, gdy nie mamy czasu spożyć pełnowartościowego, klasycznego posiłku
  • przed snem

Kazeina micelarna i białko jajeczne

  • im dłuższa przerwa między posiłkami np. post nocny, tym większa korzyść ze stosowania tych dwóch rodzajów białka
Komentarze (0)