W mediach niekiedy przestrzega się przed łączeniem ze sobą niektórych środków farmaceutycznych i suplementów diety. W przypadku samych suplementów diety zapewniających substancje odżywcze sprawa jednak nie jest aż taka skomplikowana. Właściwie, to niektóre połączenia są wręcz zalecane. Dobrym przykładem pary związków, które mogą ze sobą kooperować, jest połączenie magnezu i witaminy D3.

Oddziaływania magnezu i witaminy D

Jedną z kilkuset funkcji magnezu jest udział w aktywacji witaminy D po jej pojawieniu się w ustroju. Pierwiastek ten bierze udział w prawidłowym wykorzystywaniu przez organizm zarówno witaminy D3, która powstaje podczas ekspozycji skóry na działanie promieni słonecznych, jak i witamin D2 i D3 pochodzących z pożywienia lub suplementów diety.

Dzięki temu działaniu pobudzane są receptory dla witaminy D, które przekładają się na dalsze, korzystne dla zdrowia efekty fizjologiczne. Enzymy regulowane przez magnez zapewniają przemianę omawianej witaminy do jej metabolitu 25(OH)D, którego oznaczenia wykorzystywane są w diagnostyce niedoborów. Co więcej, metabolity witaminy D sprzyjają absorpcji magnezu z przewodu pokarmowego, zatem relacja między tymi substancjami odżywczymi jest obustronna.

witamina d suplementacja

Zadania magnezu w organizmie

Magnez zazwyczaj kojarzy się z elektrolitami oraz pracą mięśni i układu nerwowego. Na wysokości poziomu jego podaży w diecie skupiają się szczególnie osoby borykające się z przemęczeniem fizycznym oraz dystresem psychicznym. Nieco rzadziej mówi się jednak o funkcjach magnezu w obrębie ludzkiego szkieletu, podczas gdy nawet 60% puli tego pierwiastka w organizmie znajduje się właśnie w kościach.

Wpływa na wzrost produkcji osteoklastów (komórek kościotwórczych) oraz hamuje wytwarzanie osteoblastów (komórek kościogubnych). Dbanie o poziom magnezu w organizmie zwiększa gęstość mineralną kości oraz zapobiega ryzyku ich złamań. Najłatwiej dostarczyć go do ustroju poprzez picie wód wysokozmineralizowanych, konsumpcję zielonych warzyw liściastych, a także orzechów, nasion i zbóż czy suplementów zawierających dobrze przyswajalne formy chemiczne magnezu, takie jak cytrynian, glicynian, czy węglan.

Zadania witaminy D w organizmie

Głównym objawem niedoboru witaminy D jest krzywica związana z degeneracją kości, zatem substancja ta znana jest przede wszystkim z udziału w kształtowaniu gęstości mineralnej szkieletu. Tak jak magnez jest ona jednak związkiem o bardzo szerokim spektrum funkcji. Receptory dla witaminy D znajdują się bowiem poza kośćmi również w mózgu czy mięśniach, a ponadto uczestniczy ona w regulacji układów: hormonalnego oraz odpornościowego.

Odsetki osób zamieszkujących kraje rozwinięte i borykających się z deficytami tego związku osiągają niepokojące wartości, zwłaszcza mając w świadomości to, że chroniczny jej niedobór należy do ważnych czynników zwiększających ryzyko przedwczesnego zgonu z przyczyn ogólnych.

Mimo że w miesiącach letnich witamina D wytwarza się po kontakcie skóry z promieniami Słońca, to nie każdy może sobie pozwolić na spędzanie wystarczającej ilości czasu o właściwej porze na dworze. Co więcej, nie każdy przepada za głównymi spożywczymi źródłami spożywczymi tego związku, tj. tłustymi rybami morskimi. Ze względu na oba te czynniki coraz częściej zaleca się całoroczne stosowanie suplementów zawierających witaminę D. Wiedząc, jak ściśle związana jest z magnezem, warto rozważyć włączenie do codziennej diety obu związków.

Komentarze (0)