Melatonina jest hormonem, który w suplementacji stosowany jest do walki z bezsennością  i innymi zaburzeniami, które wpływają na jakość snu. Znajduje ona swoje zastosowanie u osób w wieku starszym, jak i u osób młodych, które mają problemy ze snem ze względu np. na stres czy zmianę stref czasowych podczas podróży.

Melatonina posiada jeszcze wiele ciekawych właściwości, które wpływają na kilka  aspektów zdrowotnych naszego ciała, a jednym z nich jest wsparcie redukcji tłuszczu. 

Ilość melatoniny w organizmie  wzrasta, gdy zbliża się pora wieczorowa, a najwięcej produkujemy jej przy braku dostępności światła. Oznacza to, że gdy robi się ciemno, organizm zaczyna produkować melatoninę w większych ilościach, gdyż otrzymuje sygnał o tym, że pora spać. Co ciekawe, światło imitowane przez monitor, smartfon czy telewizor mogą skutecznie utrudniać produkcję melatoniny, co przekłada się na trudności z zasypianiem. Ważne jest więc, aby minimum 1 godzinę przed snem unikać źródeł światła niebieskiego (które imitują ekrany). 

Jednak  pozostawmy kwestie wpływu melatoniny na sen, a zajmijmy się najnowszymi doniesieniami naukowców, odnoszącymi się do jej wpływu na kompozycję sylwetki. 

melatonina wzór chemiczny

Czy melatonina może stać się nowym spalaczem tłuszczu?

Badania wykazały, że melatonina może wydłużać żywotność myszy laboratoryjnych poprzez spowolnienie starzenia się komórek mózgu, jak i zmniejszenie ilości nagromadzonego tłuszczu. Niestety do tej pory nie prowadzono badań na ludziach, aby potwierdzić tego typu doniesienia. 

Badanie na ludziach 

Nowe badanie duńskich naukowców przeprowadzono w Szpitalu Uniwersyteckim Aarhus w Danii. Udowodniono, że długotrwałe stosowanie melatoniny w niskich dawkach, pomaga zmniejszyć zapasy tłuszczu w organizmie, jak i zwiększyć ilość beztłuszczowej masy ciała.

Naukowcy podzielili 81 kobiet w wieku od 56 do 73 lat, z wczesnymi objawami osteoporozy, na trzy grupy:

  • pierwsza przyjmowała placebo,
  • druga grupa otrzymywała 1 mg melatoniny,
  • trzecia grupa otrzymywała 3 mg melatoniny.

Melatonina była stosowana przed pójściem spać, każdego wieczoru przez rok. Ponieważ wszystkie kobiety cierpiały na osteoporozę, w celu łagodzenia jej objawów dodatkowo spożywały one 800 mg wapnia  i 20 mcg witaminy D3. Naukowcy mieli nadzieję, że dodatek melatoniny dodatkowo wesprze efekt terapeutyczny leczenia osteoporozy. 

Wyniki

Pod koniec badania analizowano kompozycji masy ciała i stwierdzono, że grupy przyjmujące melatoninę straciły 5% tkanki tłuszczowej oraz zyskały po 3% masy mięśniowej. W tym samym czasie kobiety z grupy placebo zwiększyły masę ciała gromadząc więcej tłuszczu. Ponadto zbadano wrażliwość insulinową, która wzrosła u kobiet przyjmujących melatoninę, co powiązano ze zwiększonym wydzielaniem adiponektyny przez komórki tłuszczowe. Wzrost beztłuszczowej masy ciała mógł być również spowodowany zwiększoną gęstością kości, jednak naukowcy nie rozróżniali tego typu parametrów w badaniu. 

„Wykazaliśmy, że małe dawki melatoniny (1 i 3 mg / dziennie) mają korzystny wpływ na skład ciała w zakresie zmniejszenia procentowej zawartości tłuszczu, jak i zwiększenia ilości beztłuszczowej masy ciała kobiet po menopauzie”. 

Naukowcy poinformowali, że tego typu doniesienia mogą być dobrym rozwiązaniem w profilaktyce leczenia osteoporozy w okresie menopauzy u kobiet. Co więcej, nie jest to powiązane z uzupełnieniem estrogenów. Naukowcy nie do końca jeszcze wiedzą, w jaki sposób melatonina reguluje poziom tkanki tłuszczowej, jednak działanie to może być złożone. Sugeruje się, że melatonina skutecznie hamuje wzrost tłuszczu w ciele poprzez hamowanie aktywności receptora tłuszczowego, działaniem wspomagającym wrażliwość insulinową tkanek, jak i regulację poziomu glukozy we krwi. 

Tak czy inaczej, odkrycie to daje nam nowe możliwości we wsparciu walki z osteoporozą, jak i otyłością. Przyszłe badania być może dostarczą bardziej szczegółowych informacji dotyczących mechanizmu działania melatoniny na kontrolę masy ciała.

Co warto zapamiętać?

Melatonina jest niezbędnym hormonem, który odpowiada za rytm dobowy organizmu. Jej produkcja w organizmie wpływać będzie na uczucie senności, jak i samą jakość snu. Jednakże melatonina odpowiadać będzie również za inne funkcje organizmu. Okazuje się, że może posłużyć, jako element profilaktyczny walki z osteoporozą oraz  wspomagać redukcję tłuszczu. Jej działanie wpływa na zmianę kompozycji sylwetki, pomaga pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej i wspomaga budowanie masy mięśniowej.

Źródło: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26352863

Komentarze (0)