Guarana znana jest od wielu lat plemionom Ameryki Południowej, gdzie nazywana jest zamiennie paulinią lub też ciernioplątem. Jest to gatunek pnącza, który oferuje wiele korzyści prozdrowotnych. W suplementacji sportowej wykorzystywane są głównie nasiona guarany, którym to przypisuje się najwięcej właściwości. To one są źródłem kofeiny, którą chętnie stosują osoby trenujące. Co ciekawe, nasiona guarany zawierają więcej kofeiny niż nasiona kawy.

Guarana zawiera od 4 do 6% kofeiny, kawa natomiast około 2,8% kofeiny. W Ameryce Łacińskiej guarana stosowana była jako roślina działająca stymulująco, pobudzająco, przeciwbólowo i rozgrzewająco. Często miała za zadanie m.in. wspomagać walkę z przeziębieniem. W Polsce znana jest jako dodatek do energetyków, suplementów diety promujących odchudzanie, jak i jako dodatek do leków przeciwbólowych.

W jakim celu stosujemy guaranę?

Jak wspomniałam na wstępie, guarana wykorzystywana jest głównie ze względu na swoje właściwości pobudzające. Dość często spotykamy ją w suplementach diety w wersji kapsułkowanej, gdzie dodatkowo jej działanie wsparte jest w zależności od potrzeb i celu - czystą kofeiną, żeń-szeniem, a nawet ashwagandhą.

guarana

Guarana posiada właściwości stymulujące układ nerwowy, jak i wspomagający termogenezę (uczucie ciepła, jakie towarzyszy wysiłkowi). Oznacza to, że jako dodatek do spalaczy tłuszczu będzie wspomagała odchudzanie, oraz podniesie możliwości wysiłkowe. Guarana pozwoli nam na wykonanie bardziej intensywnego treningu, co dodatkowo przełoży się na ilość spalanych kalorii.

Guarana stosowana jest nie tylko w celu odchudzania. Dzięki temu, że pobudza, może być użyta zamiast kawy, jako element rozbudza w ciągu dnia np. w pracy. Kofeina z guarany jest uwalniana powoli, przez co jej działanie czujemy przez dłuższy czas. Tego typu efekt jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które muszą większość dnia skupić się na pracy czy nauce.

Czy guarana jest szkodliwa?

Guarana swoją popularność zyskała dzięki napojom energetycznym, które zawierały jej dodatek. Niekiedy niesłusznie uważana jest za substancję szkodliwą właśnie z tego powodu, że oferowano ją w formie napoju energetycznego. Powszechnie uważa się, że energetyki nie są zdrowe. Wszystko za sprawą wysokiej zawartości cukru, jak i dodatków smakowych i konserwantów.

Przyglądając się jednak samej guaranie, dowiemy się, że jest ona produktem naturalnym, który stosowany zgodnie z przeznaczeniem jest całkowicie bezpieczny. Nie ma więc dowodów na to, że guarana, jak i kofeina zawarta w roślinie wykazują działanie szkodliwe. Znacznie zdrowszym rozwiązaniem jest więc przyjęcie kapsułki z guaraną niż picie energetyków.

Dawkowanie

Stosowanie suplementu zależne będzie od dawki aktywnej w kapsułce. Przeważnie na rynku dostępne są suplementy o zawartości około 200 mg guarany w składzie, które standaryzowane są na ilość kofeiny. Wystarczy 1-2 kapsułki na 30-40 minut przed wysiłkiem lub pracą umysłową.

Komentarze (0)