Antyoksydanty opóźniają starzenie się naszych komórek. Istnieje sporo produktów, które są bogate w przeciwutleniacze. Biolodzy z Clemson University w Stanach Zjednoczonych odkryli, że ekstrakt z żurawiny ma niezwykle silne działanie przedłużające życie. Badanie było przeprowadzone głównie na zwierzętach i okazało się, że u bardzo małych istot, wręcz mikroskopijnych, takich jak np. nicień, żurawina może przedłużyć życie nawet dwukrotnie.

Przedłużanie życia dzięki żurawinie

Nicień, czyli caenorhabditis elegans jest ulubionym "materiałem" naukowców, którzy szukają substancji przedłużających życie. Jednym z głównych powodów jest długość życia tego mikroskopijnego zwierzęcia. Stworzenia te żyją  zaledwie parę dni i badania zwykle nie trwają zbyt długo, a to daje spore możliwości nauce.

żurawina

Naukowcy rozpoczęli niedawno badania, aby sprawdzić, które naturalne substancje mogą przedłużać życie. Testowali różne ekstrakty naturalne, m.in. z borówki czarnej, kurkumy czy miłorzębu japońskiego. Z racji, że żurawina zawiera wiele różnych ciekawych związków, skoncentrowano się własnie nie niej.

Nicienie były poddawane ekstraktowi z żurawiny na różnych etapach swojego życia. Część z nich otrzymała go zaraz po pojawieniu się na świecie, inne dopiero w późniejszym etapie życia. W obu grupach część ze stworzeń otrzymywała ekstrakt przez całe swoje życie, część do osiągnięcia wieku średniego, a część jedynie do momentu wejścia w życie dorosłe.

Jakie były wyniki badania?

Badania wykazały, że stworzenia, którym podawano ekstrakt z żurawiny, żyły dłużej. Im wcześniej rozpoczęto suplementację i im dłużej ona trwała, tym lepsze miała działanie na przedłużenie życia.

Okazało się, że zwierzęta, które otrzymywały ekstrakt z żurawiny żyły o ok. 80% dłużej od tych, które jej nie otrzymywały. To bardzo imponujący wynik.

W innym badaniu stworzenia  te były wystawione na działanie bakterii wywołującej cholerę (Vibrio Cholera). Szansę na przeżycie miały te osobniki, które otrzymywały ekstrakt z żurawiny od bardzo wczesnego okresu życia. Szanse te były wyższe nawet o kilkadziesiąt procent.

Podsumowanie

Jeśli chodzi o nicienie, żurawina ma właściwości przedłużające im życie. Aktualnie najlepiej przebadaną grupą są własnie te mikroskopijne istoty. Z pewnością przyjdzie i czas na większe zwierzęta, a w końcu na ludzi.

Niemniej jednak żurawina jest bardzo zdrową rośliną, którą warto od czasu do czasu uwzględnić w swojej diecie. Zawiera ona mnóstwo witaminy A, E i C, a także witaminy z grupy B. Oprócz witamin żurawina zawiera też dużo minerałów, m.in.: potas, magnez, jod, żelazo i sód. Jest świetnym remedium na problemy z układem moczowym.

https://www.mdpi.com/2072-6643/6/2/911

Komentarze (0)