Tematyka stawów jest mi szczególnie bliska z tego względu, że moje wykształcenie związane jest z  funkcjonowaniem aparatu ruchu człowieka. Na szczęście nie doświadczyłem na sobie długotrwałych problemów ze stawami. Jednak, jako fizjoterapeuta spotykam się z osobami, które doznały  uszkodzeń stawów w wyniku ostrych kontuzji oraz stanów przewlekłego bólu związanego ze zwyrodnieniami i zmianami zapalnym.

Sytuacja ta sprawiła, że miałem okazję na bieżąco przyglądać się procesowi leczenia, rehabilitacji i tempa, w jakim pacjenci wracali do pełnej sprawności.

Jako, że jestem jednocześnie pasjonatem sportów siłowych, a moim "konikiem" jest suplementacja sportowa, mocno interesowałem się tym, co stosują poszczególni pacjenci, jako element wspomagający proces leczenia w postaci suplementacji. Nikogo nie zdziwi fakt, że zazwyczaj to grupa sportowców wspomagała swój organizm suplementami, a większość z nich bazowała na kolagenie, MSM czy glukozaminie. Co więcej, sportowcy stosujący rozbudowaną suplementację ukierunkowaną na stawy, szybciej wracali do sprawności fizycznej, co wymaga szczególnego zainteresowania.

kolagen na stawy

W związku z powyższym dostałem możliwość, aby wraz z marką ALLNUTRITION zaprojektować suplement na stawy, który będzie charakteryzował się przemyślanym składem i bezkompromisowym działaniem:

  • przeciwbólowym,
  • przeciwzapalnym,
  • przyspieszającym regenerację stawów,
  • odżywczym na stawy,
  • ochronnym stawów.

O jakim produkcie mowa?

ALLNUTRITION COLLAGEN PRO

Produkt został zaprojektowany z myślą o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym, co skutecznie wyróżnia suplement na tle innych preparatów tego typu.

W składzie znajdziemy 17 składników aktywnych, takich jak:

Hydrolizowany kolagen - jest to najlepsza, wysoko przyswajalna forma kolagenu, który jest bardzo ważnym składnikiem naszego ciała. Jako składnik stawów, tkanek miękkich otaczających stawy, odpowiada za ich prawidłową funkcję i jakość odbudowy po okresie kontuzji. Brak odpowiedniej ilości kolagenu w diecie będzie powodować, że odbudowa tkanek będzie niekompletna. Wyobraźcie sobie sytuację, w której budujecie dom i brakuje odpowiedniej ilości zaprawy murarskiej. Zaczynacie układać cegły jedną na drugiej, jednak nie są one niczym spojone. Tak samo będzie w przypadku braku odpowiedniej ilości kolagenu w diecie. Regeneracja tkanek i ich odbudowa będzie niekompletna, przez co stawy będą bardziej narażone w przyszłości na kontuzję.

MSM - nazywany siarką organiczną, posiada silne działanie przeciwzapalne. Wykorzystywany jest w suplementacji w celu przeciwdziałania dolegliwościom bólowym pochodzenia zapalnego, jak i zwyrodnieniowego stawów. Co więcej, MSM posiada działanie przeciwobrzękowe, co jest szczególnie ważne z punktu poprawy funkcjonalności stawów. Dzięki temu, że bierze udział w syntezie metioniny i cysteiny, jego działanie wspomaga produkcję glutationu - bardzo ważnego peptydu o właściwościach regenerujących i antyoksydacyjnych.

Siarczan glukozaminy - pomimo, że siarczan glukozaminy w suplementacji sportowej nie cieszy się powodzeniem, to zazwyczaj opinie takie dotyczą przyjmowania glukozaminy, jako monopreparatu. Glukozamina z dodatkiem pozostałych składników suplementu wykazuje działanie synergistycznie przyspieszając regenerację tkanki stawowej, A dzięki działaniu hydrofilowemu odżywiając stawy. Pośrednio bierze udział w zapobieganiu utracie wapnia z układu kostnego, co jest szczególnie ważne z punktu widzenia wytrzymałości kości.

Siarczan chondroityny - należy do składników budujących staw, a jego rolą jest nadanie elastyczności chrząstki stawowej, przez co jest ona bardziej odporna na przeciążenia. Brak odpowiedniej ilości chondroityny w stawach powoduje, że ulegają one mikrouszkodzeniom, pęknięciom, które z kolej przechodzą w zwyrodnienia i stopniowo ograniczają funkcję stawów. Działanie chondroityny wspomaga glukozamina, witamina C, hydrolizat kolagenu i kwas hialuronowy.

L-metionina - należy do aminokwasów egzogennych wykazujących działanie przeciwzapalne. Wraz z cysteiną odpowiada za produkcję najsilniejszego antyoksydantu, jakim jest glutation. Działanie glutationu polega na szerokim wsparciu regeneracyjnym organizmu.

collagen allnutrition

Ekstrakt z korzenia imbiru - wykazuje działanie przeciwzapalne, antyoksydacyjne, dba o zapobieganie nadmiernej kumulacji wolnych rodników, które sprzyjają utrzymywaniu się stanów zapalnych i bólu.

Kwas hialuronowy - obecnie jedna z najbardziej cenionych substancji w fizjoterapii. Wraz z terapiami osoczem bogatopłytkowym potrafi czynić cuda. Sportowcy stosujący tego typu zabiegi wskazują, że czują się, jakby ich stawy dostały drugie życie. Kwas hialuronowy naturalnie występuje w naszym ciele i odpowiada za ilość mazi stawowej, jak i za jej konsystencję. Jego dodatek w suplemencie wydaje się więc oczywistym rozwiązaniem.

Ekstrakt z żywicy kadzidłowca, czyli popularna roślina zawierająca kwas bosweliowy, wykazujący działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Jest to obowiązkowa pozycja u osób chcących obniżyć poziom stanu zapalnego w stawach, co pozwala na ich skuteczną regenerację.

Cynamon - wykazuje działanie przeciwzapalne, ogranicza ból stawów, działa antyoksydacyjnie.

Kurkuma - podobnie jak cynamon, ma silne właściwości antyoksydacyjne, wspomaga układ ruchu poprzez ograniczenie działań prozapalnych w organizmie.

Pieprz cayenne - zazwyczaj spotykamy w specjalistycznych maściach przeciwzapalnych, które mają redukować ból stawów. Pieprz posiada szerokie spektrum działania. Rozgrzewa organizm, wspomaga wchłanianie składników zawartych w suplemencie, jak i skutecznie wspomaga funkcję stawów poprzez działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe.

Witaminy: D i K - posiadają szczególną rolę w funkcjonowaniu układu ruchu. Obie witaminy odpowiedzialne są za to, jak funkcjonuje nasz układ kostny, poprawiając wchłanianie wapnia i fosforu. Witamina K z kolei dba dodatkowo o to, aby wapń nie był odkładany w innych częściach naszego ciała, jak np. tętnice.

Mangan - bierze udział w prawidłowym funkcjonowaniu metabolizmu kostnego. Dba o to, aby proces tworzenia kości w ciele przebiegał prawidłowo, ochrania komórki tworzące tkanki łączne przed wolnymi rodnikami.

Wapń - odpowiada za odpowiedni metabolizm kostny, wspomaga funkcjonowanie układu ruchu, kości, a nawet mięśni. Jest jednym z ważniejszych składników znajdujących się w kościach. Dzięki temu odpowiada za ich prawidłową budowę. Co więcej, bierze udział w aktywacji wielu enzymów, więc jego rola dla organizmu jest dość szeroka.

Witamina C - jej znaczenie dla układu ruchu polega na aktywacji syntezy kolagenu, co przekłada się na odpowiednie funkcjonowanie kości, stawów, chrząstek czy zębów. W związku z tym jest szczególnie ważna w kontekście tempa regeneracji. 

Podsumowanie

ALLNUTRITION COLLAGEN PRO to suplement, który został stworzony z myślą o tym, aby przyspieszyć tempo regeneracji po urazie. Produkt charakteryzuje się tym, że w swoim składzie zawiera wyłącznie substancje o działaniu potwierdzonym naukowo. Żaden ze składników nie znalazł się tutaj przypadkowo, a całość została obmyślona zgodnie z tym, czego nasz organizm potrzebuje w okresie rekonwalescencji, aby proces odbudowy tkanek przebiegał prawidłowo. Suplement z powodzeniem zastosować można w przypadku bólów stawowych, zwyrodnień, stanów zapalnych lub jako formę profilaktyki w okresie ciężkich treningów. Co więcej, produkt powstał z myślą o moich pacjentach, którzy łączyli poszczególne składowe suplementu, korzystając z pojedynczych składników. Obecnie mają pod ręką smakowity koktajl, który dostarcza wszystkiego, co potrzeba w jednej porcji.