Kac to pojęcie odnoszące się do kiepskiego samopoczucia, które towarzyszy nam następnego dnia po suto zakrapianej imprezie. Czujemy mdłości, boli nas głowa, nie mamy sił i ochoty na cokolwiek.
Jest to stan powiązany m.in. z odwodnieniem organizmu, który dodatkowo walczy z nadmiarem alkoholu w organizmie. Japońscy naukowcy postanowili zbadać wpływ suplementacji l-ornityną na kaca, a swoje spostrzeżenia przedstawili w BioPsychoSocial Medicine.
L-ornityna kontra kac - badanie naukowe
Naukowcy eksperymentowali na grupie 11 dorosłych Japończyków, którzy dość silnie reagowali na alkohol, zwłaszcza w kontekście złego samopoczucia. Pisząc wprost - mocno cierpieli po spożyciu alkoholu.
Jednym z winowajców złego samopoczucia dzień po piciu jest aldehyd kwasu octowego, który powoduje, że czujemy się po prostu źle.
Badani wypili 0,4 g alkoholu na 1 kg masy ciała. Jest to ilość odpowiadająca 3 lampkom wina. Pół godziny po spożyciu alkoholu badani zażyli kapsułkę 400 mg l-ornityny w formie HCL. Innym razem zastosowano kapsułkę z placebo.
Wyniki i wnioski
Następnego dnia, gdy badani się obudzili, sprawdzono poziom kortyzolu w ślinie. W okresie, gdy stosowali l-ornitynę, poziom kortyzolu był niższy. Osoby czuły się lepiej, były mniej zmęczone, mniej apatyczne, charakteryzowały się mniejszym rozdrażnieniem. Ponadto podczas przyjmowania l-ornityny osoby badane były w stanie spać dłużej.
Podsumowanie
Naukowcy nie do końca maja pewność, jak l-ornityna działa na niwelowanie skutków kaca. Jednak wysnuli pewną teorię dotyczącą wpływu l-ornityny na stymulowanie metabolizmu amoniaku. Dodatkowo istnieje korelacja pomiędzy przyspieszonym metabolizmem amoniaku a odczuciami zmęczenia. Co więcej, przyjęcie l-ornityny wydłuża sen, co również nie pozostaje bez znaczenia dla regeneracji.
Źródło:
Biopsychosoc Med. 18 lutego 2013; 7 (1): 6.