Siła mięśniowa jest nierozłącznym elementem budowania sportowej formy. Mezocykle treningowe ukierunkowane na budowanie siły mają za zadanie podnieść efektywność pracy mięśnia, co przekłada się na większą stymulację hipertrofii. Trenowanie więc pod kątem siły nie tylko stymuluje układ nerwowy, ale jest również okazją na to, aby złapać dodatkową masę. Jednak dość często mylone jest pojęcie siły z budowaniem mięśnia, co wymaga pewnego doprecyzowania.

Budowa siły mięśniowej polega na stymulowaniu układu nerwowego, co ma za zadanie szybciej rekrutować większą ilość jednostek motorycznych. Jednak nie tylko samo stymulowanie nerwów ma znaczenie. Większa masa mięśniowa to również większa siła, dlatego oba pojęcia są mocno ze sobą powiązane, jednak w ujęciu fizjologicznym różne.

W budowaniu siły mięśniowej kluczowym zagadnieniem jest trening i odpowiednia progresja obciążenia. Co więcej, odpowiednio dobrana suplementacja znacznie wspomaga działanie treningu. Ważne jest więc, aby wykorzystać potencjał suplementacji w sposób, który umożliwi nam nie tylko wsparcie bezpośrednie pracy mięśnia, ale i przyczyni się do poprawy funkcjonowania układu nerwowego.

suplementy siła

Jakie składniki więc możemy wykorzystać w suplementacji na siłę?

Kreatyna

Jest suplementem uniwersalnym. Wykazuje działanie wspomagające nie tylko wzrost muskulatury, ale i skutecznie sprawdzi się w przypadku budowy siły mięśniowej. Kreatyna wspomaga gromadzenie wysokoenergetycznych związków (fosforan kreatyny i glikogen), co przyczynia się do szybszej resyntezy ATP. Jest to kluczowe działanie dla osób budujących siłę, które muszą wykorzystać dłuższe przerwy w seriach treningowych, aby doszło do pełnej resyntezy. Kreatyna znacznie będzie wspomagała ten proces, co skutecznie pozwoli na podniesienie efektywności treningu.

Beta-alanina

Działanie beta-alaniny podnosi możliwości regeneracyjne mięśnia w trakcie treningu. Dzięki koncentracji karnozyny w mięśniu szybciej transportowane są jony wodorowe, a mięsień odzyskuje swoją wysiłkową sprawność. Co więcej, beta-alanina wykazuje działanie synergistyczne do kreatyny, jej dodatek do cyklu podnosi efektywność samej kreatyny, więc jest ona dodatkiem obowiązkowym, jeśli zależy nam na znacznej sile.

Aminokwasy BCAA

Wpływają one na uzupełnienie energii w trakcie wysiłku fizycznego. BCAA jest elementem, który nie tylko dostarcza energii w postaci wiązań węglowych, ale i skutecznie wpływać będzie na układ nerwowy podtrzymując jego aktywność. BCAA dzięki temu, że nie jest trawione, po spożyciu trafia bezpośrednio do krwiobiegu, co skutecznie uruchamia wszystkie procesy metaboliczne podczas wysiłku.

Stacki kreatynowe

Posiadają podobne działanie do kreatyny z tą różnicą, że w składzie znajdziemy kilka form kreatyny, jak i dodatki, które mają na celu podnieść efektywność samej kreatyny. Wiele osób chwali sobie wykorzystanie stacka przypisując mu właściwości silniejszego działania, niż samej kreatyny w formie pojedynczej. Powiązane jest to z tym, że część z kreatyn, jak np. chelat magnezowy, posiada dodatek, który wykazuje działanie synergistyczne z kreatyną. Są one również bardziej polecane osobom, które nie czują zbyt dobrze działania klasycznego mono.

Adaptogeny

Są to związki należące do grupy ekstraktów roślinnych, którym przypisuje się działanie wspomagające układ nerwowy. Przyspieszają one regenerację, jak i pozwalają naszym mięśniom szybciej przyzwyczajać się do wysiłku. W praktyce oznacza to, że zastosowanie tego typu rozwiązania daje nam możliwość budowy siły mięśniowej szybciej. Najczęściej polecane adaptogeny to różeniec górski, ashwagandha, jak i żeń-szeń.

Potreningówki

Mają na celu przyspieszyć procesy regeneracji powysiłkowej, co ma za zadanie szybko odnowić utracone substraty energetyczne. Co więcej, potreningówka skutecznie wpływać będzie na proces regeneracji układu nerwowego, co jest kluczowym elementem w budowaniu siły. Zazwyczaj potreningówki posiadają w swoim składzie aminokwasy BCAA, węglowodany i białko. Nie tylko mają one na celu działać w sposób specjalistyczny, ale i odżywczy dla naszych mięśni.

Przedtreningówki

Podobnie, jak stacki kreatynowe, przedtreningówki składają się z kilku elementów. Zazwyczaj jest to element stymulujący, jak kofeina. Dodatek stymulujący jest dość ważnym wsparciem w okresie budowania siły mięśniowej pozwalając nam na wytrwanie przez cały okres treningowej sesji. Przedtreningówka posiada również dodatek składników pompujących, których zadaniem jest odpowiednie ukrwienie pracujących mięśni, a co za tym idzie, są one lepiej odżywione i gotowe do podjęcia wysiłku. Osoby stosujące przedtreningówki zwracają uwagę na ich doraźne działanie, które znacznie podnosi siłę na treningu.

Przyglądając się planom suplementacyjnym osób trenujących pod kątem siły, możemy zauważyć, że im większy staż i doświadczenie posiadają, tym stosują one inne suplementy. W związku ze zdobytą wiedzą proponujemy Wam 3 poniższe zestawy, które dedykowane są poszczególnym grupom osób trenujących.

Zestaw ECONO

zestaw na siłę

Wykorzystanie zestawu Econo pozwoli nam na skuteczne budowanie siły mięśniowej poprzez dostarczenie jednego z najskuteczniejszych suplementów na rynku, czyli kreatyny. Zestaw dobrany jest tak, aby przy minimalnym nakładzie środków móc efektywnie budować siłę.

ALLNUTRITION - 3 Creatine Malate 500g

Dawkowanie:

 • dzień treningowy 3 g przed i 3 g po treningu
 • dzień nietreningowy 3 g w ciągu dnia

ALLNUTRITION - AAKG Muscle Pump 300g

Dawkowanie:

dzień treningowy 3-5 g na 30 min przed treningiem

ALLNUTRITION - Caffeine 100 kapsułek

Dawkowanie:

 • dzień treningowy 200-300 mg na 30 min przed treningiem

Zestaw STANDARD

zestaw na siłę

Zestaw Standard składa się z bazy suplementacyjnej w postaci stacku kreatynowego, jak i beta-alaniny. Został on przemyślany w taki sposób, aby skutecznie wspomagać dalsze etapy budowania siły mięśniowej, jak i zapewnić mięśniom dostatecznej ilości paliwa w postaci aminokwasów.

ALLNUTRITION - AnticatabALL Aminoacid Xtreme Charge 500g

Dawkowanie:

 • dni treningowe: 10 g suplementu stosujemy przed, jak i po treningu

ALLNUTRITION - Beta Alanine Endurance Max 250g

Dawkowanie:

 • dni treningowe: 3 g przed i 3 g po treningu siłowym
 • dni nietreningowe: 3 g rano, jak i 3 g w porze popołudniowej

ALLNUTRITION - Caffeine 100 kapsułek

Dawkowanie:

 • dni treningowe: 200-300 mg 30 min przed treningiem

ALLNUTRITION - Citrulline 200g

Dawkowanie:

 • dni treningowe: 3-5 g na 30 min przed treningiem

ALLNUTRITION - Crea DX3 500g

Dawkowanie:

 • dni treningowe: 1 porcja suplementu przed, jak i po treningu
 • dni nietreningowe: 1 porcja suplementu w ciągu dnia

Zestaw PREMIUM

zestaw

Zestaw suplementów premium to specjalnie dobrane suplementy, które mają za zadanie sprostać wymaganiom osobom zawodowo zajmującym się sportem. Każda osoba, która wykorzysta tego typu rozwiązanie będzie maksymalnie usatysfakcjonowana z osiągniętych rezultatów podczas suplementacji. W zestawie znajdziemy:

ALLNUTRITION - Post Workout Pro Series 600g

Dawkowanie:

 • jedną porcję 25 g (1 miarka) rozpuścić w 250-320 ml wody i spożyć po zakończonym treningu

ALLNUTRITION - Pre Workout Pro Series 600g

Dawkowanie:

 • jedną porcję 30 g (1 miarka) rozpuścić w 250-320 ml wody i spożyć przed treningiem

SFD NUTRITION - BCAA 2:1:1 INSTANT 400g

Dawkowanie: 10-20 g aminokwasów w porze przed treningowej lub w trakcie wysiłku

SFD NUTRITION - Beta Alanine 250g

Dawkowanie:

 • dzień treningowy: 3 g przed treningiem, 3 g po treningu
 • dzień nietreningowy: 3 g rano i 3 g po południu

SFD Nutrition - Creatine HCL 180 kapsułek

Dawkowanie:

 • dzień treningowy: 1 porcja po 1,5 g po treningu
 • dzień nietreningowy: 1 porcja 1,5 g w ciągu dnia

SFD Nutrition - ZMA B6 90tab+90tab

Dawkowanie: porcję 2 tabletki dziennie spożyć w porze przed snem

Komentarze (0)