Wbrew obiegowym, błędnym opiniom istnieją tysiące badań na temat biodostępności magnezu. Nie jest to wcale jakaś „nieznana dziedzina”. Magnez działa jako aktywator ok. 300 reakcji enzymatycznych, które są niezbędne dla:

  • syntezy białka,
  • skurczów mięśni,
  • funkcjonowania układu nerwowego,
  • kontroli glikemii,
  • przyłączania się hormonów do swoich receptorów,
  • regulacji ciśnienia krwi,
  • skurczów (pobudliwości) serca; działa przeciwnie do wapnia zwalniając przewodnictwo i pobudliwość mięśnia sercowego, przeciwdziałając także jego niedotlenieniu,
  • przepływu jonów przez błony komórkowe (warunkuje przepuszczalność błon komórkowych),
  • funkcjonowania kanałów wapniowych (działanie antyarytmiczne).

magnez w kapsułkach

Tlenek czy cytrynian?

W jednym z badań porównano tlenek magnezu i cytrynian magnezu pod względem rozpuszczalności i wchłanialności z przewodu pokarmowego in vivo. Rozpuszczalność 25 mmoli cytrynianu magnezu i tlenku magnezu badano in vitro w roztworach zawierających różne ilości kwasu solnego (0-24,2 mEq) w 300 ml wody destylowanej, mającej naśladować szczytowe wydzielanie w środowisku kwaśnym (czytaj: kwasu solnego w żołądku). Tlenek magnezu był praktycznie nierozpuszczalny w wodzie i tylko w 43% dał się rozpuścić w maksymalnej ilości kwasu solnego na 300 ml wody.

Cytrynian magnezu miał wysoką rozpuszczalność nawet w wodzie (55%) i był znacznie lepiej rozpuszczalny niż tlenek magnezu we wszystkich stężeniach kwasu.

Sprawdzano również, czy związki są odporne na oddziaływanie trzustkowych wodorowęglanów (neutralizują one oddziaływanie soku żołądkowego). Poddawano mieszanki coraz wyższemu pH.

Wchłanianie magnezu z dwóch soli magnezu mierzono u zdrowych ochotników, oceniając wzrost poziomu magnezu w moczu po podaniu doustnym magnezu. Przyrost magnezu w moczu po obciążeniu cytrynianem magnezu (25 mmol) był znacznie wyższy, niż uzyskany z obciążenia tlenkiem magnezu (w ciągu 4 godzin po obciążeniu 0,22 vs 0,006 mg / mg kreatyniny; a w ciągu 2 godzin po obciążeniu 0,035 vs 0,008 mg / mg kreatyniny). Zatem cytrynian magnezu był lepiej rozpuszczalny i biodostępny niż tlenek magnezu. Różnica rzędu kilku tysięcy procent nie pozostawia złudzeń co do biodostępności tlenku magnezu.

Podsumowanie

Z badań wynika, iż lepsze właściwości cechują cytrynian, gdyż ma największą rozpuszczalność w wodzie, dzięki czemu wykazuje większą biodostępność i wyższe wchłanianie po podaniu doustnym. Gorsze są chlorki, tlenki, najgorszy jest węglan.

Referencje:

J S Lindberg „Magnesium bioavailability from magnesium citrate and magnesium oxide.” https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/07315724.1990.10720349

V.V. Ranadel and J.C. Somberg „Bioavailability and Pharmacokinetics of Magnesium AfterAdrninistration of Magnesium Salts to Humans” https://magtabsr.com/wp-content/uploads/2018/05/Bioavailability-and-Pharmacokinetics-of-Mg-After-Admin-of-Mg-Salts-in-Humans.pdf

Komentarze (4)
SHHO

Czy tylko cytrynian jest wart uwagi?
Czy kilogramowe opakowania magnezu dostępnego np na allegro jest są bezpieczne? Mają jakąś etykiete CZYSTY DO ANALIZY

0
Bull

Mleczan, asparginian, cytrynian, w te formy celuj.

0
Entreri

Istnieją:
- leki - te dostaniesz tylko w aptece i masz 100% pewnosci, ze w magnezie jest magnez
- suplementy - wszystko sprzedawane na allegro, na tym portalu i na kazdym innym - nie masz pewnosci, ze to co na etykiecie jest w butelce, bo nikt tego nie kontroluje, ALE dobre firmy staraja sie trzymac poziom jakosci, wiec mozesz testowac.

0
gokuson

Entreri z tym 100% pewności lekko popłynąłeś, bo w takim przypadku nie byłoby wpadek ze składem leków a te się zdarzają.

1