Większość ludzi choć raz w życiu miała styczność z kompleksem witamin. Multiwitamina to kompleksowy preparat pomagający zrealizować dzienne zapotrzebowanie na witaminy i minerały. Sprzyja utrzymaniu optymalnego poziomu energii, samopoczucia i stanu zdrowia.

Czy przyjmowanie kompleksów witaminowych to dobry pomysł? Kto potrzebuje ich najbardziej? Jak wybrać dobry kompleks witaminowy? O tym przeczytasz w dzisiejszym artykule.

Kto najbardziej potrzebuje witamin?

witaminy multiwitaminy

Istnieje kilka grup ludzi, którzy najbardziej potrzebują witamin.

Kobiety w ciąży

Konieczne jest, aby kobiety w ciąży otrzymywały odpowiednie witaminy i minerały, zarówno dla siebie, jak i dla ich rosnącego dziecka.

Starsze osoby

Starzenie zwiększa zapotrzebowanie na odpowiednie witaminy i minerały. W szczególności witamina D, wapń i witamina B12 mają kluczowe znaczenie dla zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia.

Osoby stosujące restrykcyjne diety

Jeśli stosujesz się dietę, która ogranicza kalorie lub eliminuje grupy żywnościowe, ważne jest, żebyś przyjmował witaminy w postaci suplementu, by uniknąć niedoborów żywieniowych.

Ludzie z pewnymi chorobami

Choroby takie, jak cukrzyca typu 2, choroba Leśniowskiego-Crohna i osoby z celiakią, wymagają zastosowania wsparcia w postaci suplementu witaminowego. W chorobach tych obserwuje się często niedobory witaminowe, m.in. witamin z grupy B.

Ludzie stosujący przetworzoną i mało urozmaiconą dietę

Jeśli twoja dieta bazuje na produktach przetworzonych, brakuje w niej świeżych owoców i warzyw, potrzebujesz witamin. Jeśli twoje żywienie pozostawia wiele do życzenia, włącz do suplementacji multiwitaminę, aby mieć pewność, że twoje ciało dostanie to, czego potrzebuje.

Pamiętaj jednak, że multiwitaminy nie zastępują zdrowej, urozmaiconej i dobrze zbilansowanej diety. To tylko krótkoterminowe/dodatkowe rozwiązanie, które daje twojemu organizmowi część witamin i minerałów, których potrzebuje. Ostatecznie jedynym sposobem na całkowite rozwiązanie problemu niedoborowej diety jest zmiana nawyków żywieniowych.

Czy multiwitaminy zwiększają zdrowie?

Generalnie rzecz biorąc, nie jeśli odżywiasz się zdrowo i jesteś średnio aktywną osobą. To jednak nie oznacza, że są bezużyteczne. Wręcz przeciwnie. Badania pokazują, że przyjmowanie multiwitaminy daje zauważalne efekty pod kątem zdrowia i samopoczucia, jeśli należysz, do którejś z wymienionych wyżej grup.

Dużo biegasz? Intensywnie trenujesz? Sięgnij po multiwitaminę

bieganie multiwitamina

Zapotrzebowanie na witaminy i minerały u osób intensywnie trenujących jest znacznie wyższe, niż u statystycznej osoby. Dostarczenie niezbędnej ilości składników odżywczych wraz z pożywieniem może być nie lada wyzwaniem. Tym trudniejsze staje się to, gdy osoby takie są często w rozjazdach, stosunkowo często biorą udział w wyczerpujących zawodach. Warto wówczas wprowadzić na stałe do suplementacji kompleksy witaminowe.

Jeśli jednak przyjmowanie multiwitaminy zachęca Cię do mniejszej dbałości o jakość diety, ponieważ wiesz, że dawkę niezbędnych witamin i minerałów masz zapewnioną, nie bierz ich. To jedyny minus, jaki może za sobą nieść przyjmowanie witaminowych suplementów. Inny, który przychodzi do głowy, to taki, że witaminy są stosunkowo drogie. Wybór dobrej jakości suplementów jest jednak coraz większy. Z pewnością każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

VITAMINALL SPORT od ALLNUTRITION to witaminy bardzo dobrej jakości w korzystnej cenie.

Czy witaminy mogą być toksyczne?

Ostrożność zachować należy przy zamawianiu suplementów sprzedawanych na rynku USA. Bardzo często zdarza się, że są one zanieczyszczone i mogą zawierać substancje niedozwolone. Ważne jest, aby przyjmować witaminy wysokiej jakości, jeśli już zdecydujemy się je przyjmować. Warto w takim wypadku postawić na sprawdzonych producentów działających od lat.

Jak wybrać odpowiedni kompleks witaminowy?

Zwróć uwagę na wielkość zalecanej dawki i ilość porcji w opakowaniu. Jeśli producent zaleca przyjmować po 4-6 tabletek dziennie, ilość witamin i minerałów w kapsułkach jest niewielka. Realnie mało prawdopodobne będzie przyjmowanie regularnie tak dużej ilości kapsułek.

Niewątpliwe zalety dobrej multiwitaminy to duża zawartość witamin i minerałów w jednej tabletce.

Rozważ reputację producenta i sprawdź opinie innych osób o danych produkcie.

Zaletą będzie również obecność wyciągów ziołowych: żeń-szeń, skrzyp, guarana, pokrzywa, ekstrakt z gorzkiej pomarańczy.

Podsumowując

Czy witaminy są dla Ciebie? Przede wszystkim postaw na nisko przetworzoną i urozmaiconą dietę. Najlepszym sposobem na uzyskanie witamin jest dobre, zdrowe jedzenie. Jeśli jesteś osobą starszą, intensywnie trenujesz lub stosujesz restrykcyjne diety, sięgnij po dobrej jakości kompleks witaminowy. Ponadto, jeśli nie masz pewności, czy dostarczasz wszystkich witamin i minerałów, których potrzebujesz, wykonaj badanie krwi i / lub skonsultuj się z lekarzem.

Komentarze (1)
szasiu

Dobrze wiedzieć, do tej pory nie przykładem takie j uwagi do witamin i minerałów.

1