Wiele barwników organicznych dostępnych w pożywieniu wykazuje pozytywne właściwości zdrowotne. Astaksantyna jest jednym z nich, należy do barwników pochodzenia karotenoidowego, a dokładniej do ksantofili. Charakteryzuje się czerwono-pomarańczowym kolorem i wysokim potencjałem antyoksydacyjnym.

Właściwości astaksantyny

Astaksantyna, podobnie jak inne karotenoidy (w tym m.in. witamina A, czy luteina), jest związkiem rozpuszczalnym w tłuszczach. Podobnie też jak inne związki z tej grupy nadaje (w zależności od m.in. stężenia) czerwone, niekiedy różowe, pomarańczowe, lub żółte zabarwienie roztworom oraz tkankom, w których się pojawia. Do tkanek organizmów żywych wyjątkowo bogatych w astaksantynę zalicza się m.in. algi, ryby i owoce morza, czy drożdże. Co ciekawe, barwnik ten jest na tyle intensywny, że współodpowiedzialny jest za różowe zabarwienie flamingów, które żywią się np. skorupiakami o podobnym kolorze.

Ponadto związek ten jest silnym antyutleniaczem i bierze udział w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym. Badany był m.in. w kontekście terapii chorób oczu i zaburzeń wzroku, czy niektórych schorzeń o podłożu dermatologicznym. Jego właściwości mogą mieć znaczenie w procesach starzenia, czy kancerogenezy. Ponadto wykazuje działanie przeciwzapalne oraz immunomodulacyjne, co znaczenie ma m.in. w prewencji cukrzycy, czy zaburzeń neurodegeneracyjnych.

astaksantyna w tabletkach

Astaksantyna w diecie

Omawiany związek charakterystyczny jest dla organizmów morskich. Najłatwiej dostarczyć go w diecie z produktami takimi jak łosoś, raki czy krewetki, gdyż bezpośrednie źródło tego związku – glony z rodzaju Haematococcus - raczej nie nadaje się do użytku kulinarnego. Warto zwrócić uwagę na to, że istnieje duże zróżnicowanie pod względem zawartości astaksantyny nawet w obrębie jednego gatunku zwierzęcia.

Chcąc dostarczyć większe i bardziej stabilne dawki można rozważyć sięgnięcie po suplementy zawierające ten związek. W nich najczęściej spotkać można naturalną astaksantynę pochodzącą właśnie ze wspomnianych wcześniej alg.

Korzyści ze stosowania astaksantyny

Astaksantyna jest najsilniejszym antyoksydantem ze wszystkich karotenoidów, dlatego stosując ją, korzyści mogą odnieść m.in. osoby zagrożone ryzykiem chorób serca, cukrzycą, czy demencją. Szczególnie przydatne mogą być jej właściwości związane z łagodzeniem wpływu starzenia na komórki organizmu.

Ponadto związek ten wykazuje działanie przeciwzapalne i sprzyjać może redukcji zmęczenia oczu (uczucia suchości i ciężkości) podczas długotrwałej pracy, a nawet hamować progresję zaćmy. Nie wykazuje działania toksycznego i uznawany jest za bezpieczny. Najczęściej zalecane dawki mieszczą się w granicach 2 – 4 mg dziennie. Jako że jest to związek rozpuszczalny w tłuszczach, zaleca się spożywanie go w towarzystwie m.in. olejów roślinnych.

Komentarze (2)
lodzianin1

4 mg nie za mała ilość? Większość źródeł podaje że przy 16 mg jest ok

0
lodzianin1

Ps .12 mg

0