Kiedyś niezwykle popularne było łączenie aspiryny, kofeiny i efedryny. Stack nazywał się ECA. Aspirynie przypisywano niezwykłe właściwości ułatwiające pozbywanie się tkanki tłuszczowej. Na początku XXI wieku efedryna została oficjalnie wycofana z suplementów diety, pozostała w rozmaitych lekach (np. przeciwkaszlowych, leczących zakażenia dróg oddechowych).

Kofeina nie wymaga prezentacji. Obecnie wskazuje się na jej zalety i jest legalna w sporcie, kiedyś znajdowała się na liście antydopingowej, gdyż wywołuje wyraźny wpływ na wydolność sportowców. 

Czy stosowanie kofeiny razem z aspiryną ma sens?

U sportowców aspiryna (tak samo, jak wszystkie leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych) może hamować wzrost mięśni, utrudniać zwiększanie siły i mocy mięśniowej, gdyż określony stan zapalny jest korzystny, a wręcz niezbędny do indukowania adaptacji ogólnoustrojowych. Podobnie NLPZ mogą wpływać negatywnie na biegaczy, aspiryna może sprzyjać krwawieniom (które i tak trapią biegaczy, wstrząsy związane z bieganiem).

trening siłowy ćwiczenia na biceps

Badanie naukowe

W jednym z badań porównano wpływ kofeiny i aspiryny na wytrzymałość mięśni (ilość powtórzeń), tętno (HR), stopień odczuwania wysiłku (RPE) i odczuwany ból (PPI) podczas treningu siłowego, gdy serie wykonywano do odmowy. Naukowcy chcieli sprawdzić, czy kofeina i aspiryna mają znaczenie dla wydolności sportowców, poprzez wpływanie np. na odczuwanie bólu.

Mężczyznom podawano:

  • aspirynę w dawce 10 mg na kg masy ciała
  • kofeinę w dawce 6 mg na kg masy ciała
  • placebo, dekstrozę

Środki podawano 1 godzinę przed wysiłkiem, razem z 500 ml wody.

Oceniano wykonanie ćwiczeń wg skali postrzegania ciężkości pracy (RPE), tętna i odczuwania bólu (PPI) w trakcie 4 serii z ciężarem pozwalającym na wykonanie 12 powtórzeń dla wyprostów nóg i uginania ramion w pozycji siedzącej.

Wyniki

  • kofeina pozwoliła wykonać więcej powtórzeń w prostowaniu nóg siedząc, razem w 4 seriach ćwiczenia
  • kofeina pozwoliła wykonać więcej powtórzeń w prostowaniu nóg siedząc i uginaniu ramion w pozycji siedzącej, w pierwszej serii ćwiczenia, w porównaniu z aspiryną i placebo
  • aspiryna zwiększała odczuwanie bólu, w trakcie wszystkich serii prostowania nóg siedząc
  • kofeina sprawiała, iż wszystkie serie wydawały się lżejsze, z kolei aspiryna sprawiła, iż kolejne serie ćwiczeń wydawały się cięższe, w porównaniu do zastosowania placebo

Komentarz

Stosowanie aspiryny u sportowców nie ma sensu, chyba że istnieją ku temu wyraźne wskazania (np. kardiologiczne). Wbrew obiegowym, błędnym opiniom aspiryna nie zmniejsza lepkości krwi, więc nie zabezpiecza przed negatywnym oddziaływaniem środków hormonalnych z grupy sterydów anaboliczno-androgennych, które zmieniają rozmaite wskaźniki hematologiczne np. hematokryt (krwinek czerwonych) czy ilość płytek krwi.

Aspiryna wywołuje nieodwracalne działanie przeciwpłytkowe (antyagregacyjne), jednak ze względu na nieselektywność względem COX-1 i COX-2, jej stosowanie jest obarczone określonym ryzykiem np. pojawieniem się nadżerek w błonach śluzowych w układzie pokarmowym (np. żołądka, jelita cienkiego). Ponadto aspiryna szkodzi pod względem zmniejszania wywołanego treningiem stanu zapalnego w ustroju. Umiarkowany stan zapalny jest konieczny dla wywołania reakcji ustroju i określonych adaptacji indukowanych wysiłkiem fizycznym.

Referencje, badania naukowe, piśmiennictwo:

GEOFFREY M. HUDSON i in. Effects of caffeine and aspirin on light resistance training performance, perceived exertion, and pain perception https://www.researchgate.net/profile/Phil-Bishop-2/publication/23288016_Effects_of_Caffeine_and_Aspirin_on_Light_Resistance_Training_Performance_Perceived_Exertion_and_Pain_Perception/links/571f619508aed056fa234690/Effects-of-Caffeine-and-Aspirin-on-Light-Resistance-Training-Performance-Perceived-Exertion-and-Pain-Perception.pdf

Komentarze (1)
TomQ-MAG

ciekawe wnioski, ze aspiryna, jak gdyby ogranicza nasze mozliwsoci wysilkowe, szybciej zmuszajac miensie do zaprzestania pracy. Ciekawe jak to dalej interpretowac. Czy aspiryna ma właściwosci np. pobudzające wydzielanie kwasu mlekowego i stad mięsień nie jest w stanie pracować dłużej, czy jest to działanie typowo neurologiczne?

0