Wystarczy, choć pobieżnie śledzić doniesienia naukowe albo choćby czytać ten portal, aby znać pojęcie wolnych rodników i co złego ich duża ilość (i/lub utrzymujący się podwyższony ich poziom), może wyrządzić w naszym ciele.

Naukowcy wiążą nadmiar wolnych rodników z takimi chorobami jak: choroby układu sercowo- naczyniowego,  wybrane rodzaje nowotworów, choroby Alzheimera i Parkinsona (oraz część innych schorzeń układu nerwowego), stany zapalne trzustki, skóry, stawów i wiele, wiele innych. Jednocześnie zapewne również większość z nas zdaje sobie sprawę, że walcząc z nadmiarem wolnych rodników, powinniśmy sięgać m.in. po antyoksydanty. Takim sztandarowym antyoksydantem, nazywanym często uniwersalnym, jest kwas alfa-liponowy - w skrócie ALA.

Ten wytwarzany w naszym ciele, ale także przez wszystkie zwierzęta i rośliny, kwas, wykorzystywany jest w wielu miejscach przez nasz organizm. Jednak zarówno jego własna produkcja, jak i źródła pokarmowe mogą być niewystarczające do tego, aby ALA mogła w pełni „rozwinąć swoje skrzydła”, jeśli chodzi o wspieranie zdrowia. Nie sprzyja temu zarówno nasz (przekrojowy) sposób odżywiania, jak i ogólnie niewielka ilość kwasu alfa-liponowego zawartego w pożywieniu. Z tej właśnie przyczyny takim powodzeniem cieszy się suplementacja ALA

ALA - to nie tylko narzędzie w walce z nadmiarem wolnych rodników

Cukrzyca

Postęp cywilizacyjny i związana z tym zmiana  wzorców żywieniowych (dieta zachodnia) oraz wzorców pracy (i ogólnie poruszania się), są jednymi z najczęściej wymienianych przyczyn rozwoju chorób cywilizacyjnych, do których z pewnością zalicza się cukrzyca typu 2. W wielu badaniach naukowych pokazano, że suplementacja kwasem alfa-liponowym zdołała obniżać stężenie poziomu cukru we krwi. Działo się to m.in. dzięki temu, że wykazywała zdolności uwrażliwienia docelowych komórek na działanie insuliny, której jednym z zadań jest utrzymywanie właściwego poziomu cukru we krwi - uproszczenie.

Waga w dół

Niezwykle zachęcająco brzmią wyniki badań, które wskazują na możliwe wspieranie procesów redukcji wagi oraz tkanki tłuszczowej. Dawki stosowane w tych badaniach były większe niż standardowo wykorzystywane we wspieraniu leczenia cukrzycy, gdzie stosuje się najczęściej około 300-600 mg ALA, i wynosiły od 800, przez 1200, aż do 1800 mg dziennie kwasu alfa-liponowego.

Sprawniejszy układ nerwowy

Żyjemy coraz dłużej, dlatego statystycznie ujmując, coraz więcej osób cierpi na różnego rodzaju choroby układu nerwowego. Jedną z nich jest neuropatia obwodowa. Jeśli wywoływana ona jest przez cukrzycę, a stwierdza się ją w przypadku prawie co drugiego cukrzyka, suplementacja ALA może spowodować, że chory będzie mniej odczuwał jej skutki.

Wśród innych chorób związanych z układem nerwowym gdzie naukowcy widzą zastosowania dla suplementacji kwasem alfa-liponowym, wymienia się m.in.:

  • stwardnienie rozsiane
  • demencja 
  • urazy układu nerwowego

Jeśli zatem kojarzyłaś(-eś) kwas alfa-liponowy (ALA) z antyoksydantem, słusznie czyniłaś(-eś). Jednak pamiętaj, że ALA to nie tylko antyoksydant!

Komentarze (4)
lordknaga

a jakie jest zalecane dawkowanie i w jakich porach(jesli ma to znaczenie)?

0
TomQ-MAG

u mnie leci 300 mg do 3 posilkow z weglowodanami powyzej 80g w porcji w ciagu dnia, czyli wrzucam pol tabsa ALA z SFD na porcje

2
lordknaga

TomQ - a berberyne tez dorzucasz wtedy?

0
RPS1990

Wie ktoś dlaczego ALA 200 z firmy Olimp tak bardzo zdrożał w ciągu tego roku ?
Rozumiem, że w Polsce jest inflacja na poziomie 6,8%, ale kosztował on czterdzieści kilka zł za opakowanie, a kosztuje blisko 100 zł na stoisku PBC Perfect Body Center / Olimp w galerii handlowej i to jest coś niepojętego.

0