Kurkuma uważana jest za jedną z najcenniejszych przypraw, jakie uprawiane są na dalekim wschodzie. W sporcie z kolei, uchodzi za skuteczny suplement, który na kilku płaszczyznach wspomaga organizm osoby trenującej.  Wiele badań wskazuje na jej wszechstronne działanie, które wpływa nie tylko na układ pokarmowy i odporność organizmu, ale również wykazuje pozytywne działanie na mózg.

  1. Kurkuma a kurkumina - zawartość związków aktywnych
  2. Kurkumina działa przeciwzapalnie
  3. Kurkumina wykazuje silne działanie antyoksydacyjne
  4. Kurkumina usprawnia funkcjonowanie mózgu
  5. Kurkumina obniża ryzyko chorób serca
  6. Kurkuma wykazuje działanie przeciwrakowe
  7. Kurkumina wspomaga walkę z chorobami układu nerwowego
  8. Kurkumina wspomaga leczenie stawów

W artykule przybliżymy 8 faktów, które powinieneś poznać przed jej zastosowaniem.

Kurkuma a kurkumina - zawartość związków aktywnych

Kurkuma w Indiach stosowana jest od tysięcy lat, jako przyprawa i zioło o właściwościach leczniczych. Kurkumina obfituje w związki aktywne, które nazywane są kurkuminoidami, o silnych właściwościach przeciwzapalnych i antyoksydacyjnych. Wybierając suplement diety powinniśmy kierować się produktem, który jest standaryzowany na ilość kurkuminoidów. Sama przyprawa zawiera ich zaledwie 3%, a suplementy standaryzowane są średnio na 93% zawartości związków aktywnych. Ciężko jest dostarczyć odpowiedniej ilości związków aktywnych korzystając wyłącznie z przyprawy, dlatego zastosowanie suplementu jest mocno wskazane. Aby poprawić przyswajanie suplementu, warto stosować go w obecności piperyny, jak i dodatku tłuszczu. 

Kurkumina działa przeciwzapalnie

Stan zapalny jest ważnym zjawiskiem fizjologicznym, który ma za zadanie bronić organizm przed różnego rodzaju patogenami. Reakcja tego typu pomaga nam również w budowaniu masy mięśniowej. Po treningu siłowym, gdy dochodzi do mikrouszkodzeń mięśniowych, występuje w nich lekki stan zapalny dający sygnał organizmowi, aby zregenerował i nadbudował mięśnie. Dlatego też, okołotreningowo unikamy stosowania suplementów o działaniu przeciwzapalnym. Krótkotrwałe stany zapalne posiadają korzystne działanie, jednak problem zaczyna się wtedy, gdy utrzymują się one zbyt długo. Zazwyczaj problemy ze stanami zapalnymi zaczynają dotykać stawów, serca, jak i są przyczyną zespołów metabolicznych. Działanie kurkuminy doskonale sprawdza się, jako element diety o działaniu przeciwzapalnym.

Kurkumina wykazuje silne działanie antyoksydacyjne

Działania oksydacyjne są uważane za główną przyczynę starzenia się organizmu. Wolne rodniki odpowiedzialne są za działanie utleniające - wiążą się z kwasami tłuszczowymi, białkami i DNA, niszcząc komórki i tkanki. Głównym działaniem antyutleniaczy jest ochrona organizmu przed działaniem wolnych rodników. Kurkumina wykazuje działanie neutralizujące wolne rodniki oraz zwiększa aktywność enzymów przeciwutleniających. Działa więc na dwóch płaszczyznach, dzięki czemu uważana jest za produkt wysoce efektywny na polu walki z wolnymi rodnikami. 

Kurkumina usprawnia funkcjonowanie mózgu

mózg a kurkuma

Neurony w naszym mózgu mają zdolności do tworzenia nowych połączeń. Proces ten zachodzi pod wpływem specyficznej substancji nazywanej BDNF, która pełni rolę czynnika wzrostu dla mózgu. W wielu badaniach zostało udowodnione, że substancja tego typu odpowiada m.in. za depresję czy choroby Alzheimera. Co ciekawe, kurkumina ma zdolności do podnoszenia poziomu BDNF (białko wydzielane przez neurony) w mózgu, w ten sposób skutecznie opóźniając występowanie wielu chorób mózgu. Dodatkowo istnieją przesłanki wskazujące, że kurkumina doskonale wspomaga  logiczne myślenie i funkcje poznawcze.

Kurkumina obniża ryzyko chorób serca

Kolejną zaletą suplementacji kurkuminą jest obniżenia ryzyka wystąpienia chorób serca, jak i wsparcie w leczeniu chorób już istniejących. Większość problemów z sercem rozpoczyna się od dysfunkcji śródbłonka, co powiązano z trudnościami z regulacją ciśnienia krwi i problemami z jej krzepnięciem. Suplementacja kurkuminą prowadzi do poprawy funkcji śródbłonka, gdzie w jednym z badań porównano nawet jej działanie do leku ukierunkowanego na wsparcie pracy serca (1). Może być dodatkowo istotnym elementem diety, która ma na celu poprawę funkcji krzepliwości krwi. 

Kurkuma wykazuje działanie przeciwrakowe

Rak jest chorobą, która polega na niekontrolowanym wzroście komórek posiadających błędy genetyczne. Istnieje wiele rodzajów raka, które mają wpływ na różne układy naszego ciała. W badaniach naukowych, ze względu na działanie antyoksydacyjne, jak i przeciwzapalne, kurkumina wykazuje działanie zapobiegające tworzeniu się nowych komórek rakowych. Posiada ona wpływ na tempo namnażania się raka, jak i jego rozwój (2). Niektóre z publikacji wykazały, że kurkumina przyczyniać się może również do śmierci komórek rakowych (3).

Kurkumina wspomaga walkę z chorobami układu nerwowego

Choroba Alzheimera należy do najczęstszych chorób o podłożu neurodegeneracyjnym. Uszkodzeniu ulega nasz centralny układ nerwowy, przez co dochodzi do wielu zmian na podłożu osobowościowym, ale i nie tylko. Niestety nie ma skutecznego leku i skutecznej terapii, która zapobiegać będzie tego typu chorobie i jej postępowi. Wiadomo jednak, że stany zapalne, jak i działania oksydacyjne, są jedną z przyczyn występowania choroby. Dzięki temu, że kurkumina przenika przez barierę krew-mózg, szybko stała się suplementem, który chętnie wykorzystywano w leczeniu Alzheimera. Jej działania antyoksydacyjne oraz przeciwzapalne doskonale uzupełniają leczenie choroby. 

Kurkumina wspomaga leczenie stawów

kurkuma a leczenie stawów

Stany zapalne stawów są jedną z najczęstszych przyczyn uszkodzenia chrząstki stawowej, jak i przyspieszonemu występowaniu zwyrodnień. Kurkumina dzięki działaniu przeciwzapalnemu skutecznie wspomaga kurację leczenia stawów. W jednym z badań z udziałem osób cierpiących na reumatoidalne zapalenie stawów, kurkumina okazała się skuteczniejsza, niż leki przeciwzapalne (4). W wielu innych publikacjach, gdzie przedmiotem badania były osoby cierpiące na stany zapalne stawów, również kurkumina przynosi znaczące rezultaty (5). Gdy cierpisz na przewlekłe bóle stawów, jesteś po kontuzji czy w trakcie rehabilitacji, kurkumina skutecznie wspomoże okres rekonwalescencji. 

Źródła:

1.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23146777

2.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18462866

3.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18462866

4.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22407780

5.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20657536

Komentarze (6)
Muad"Dib

Bardzo ważny punkt, Wrzody! I żołądka i dwunastnicy. Męczył mnie refluks, zgaga, ściskanie w mostku i ssanie z rana niemiłosierne, jakiś czas temu. I tak wpadłem na Kurkuminę z bioperyną, plus popijam aloes i puff... Dosłownie po kilku dniach znikły dolegliwości, a dla mnie ta żółtawa przyprawa została jako stały suplement. Mam wrażenie że na wątrobę również dobrze robi.

1
Bull

próbowałeś imbir przy takich dolegliwościach?

1
Muad"Dib

Bull, w jakiej postaci?, świeży miksowałem z koktajlami, ale może nie za wiele go dawałem. Mam suchy sproszkowany, ale tak ,,pikantny,, czy ostry, jak to nazwać, że nie wiem z czym go przyjąć żeby go przeboleć, zaparzać? Albo kapsułkarke kupić i nabijać to, i tak połykać. W każdym razie, na stanie jest, a potencjał Imbiru jeszcze nie odkryty.

1
anubis84

Imbir mozna dać np do mięsa jak robisz, u mnie chińczyk fajnego kurczaka z imbirem robi. W okresie jesienno zimowych też sobie shoty robiłem, woda, kurkuma, imbir, cynamon, cytryna, miód i pieprz, bo kurkuma z pieperzem musi być, np jak dasz cos innego ostrego to już nie będzie dziać bo jednie z piperyną a nie kapsaicyną będzie się dobrze przyswajała.

1
RPS1990

O czym może świadczyć to, że kiedyś jak dodawałem kurkumę do zupy, albo do drugiego dania (chyba w obu przypadkach z mielonym czarnym pieprzem), to wyskakiwały mi na twarzy i/lub na plecach mniejsze lub większe pryszcze ??

0
SHHO

Wydawało mi się ze kurkuma to z chilli lepiej działa a nie pieprzem.
Może zależy czy pieprz biały lub czarny i wychodzą pryszcze?

1