Przysiad przedni jest dość nietypową odmianą przysiadu ze sztangą. Sztanga położona jest z przodu ciała (klatka piersiowa i barki), co sprawia, że ćwiczenie może sprawiać problemy. Z drugiej strony jest to jedno z ulubionych ćwiczeń ciężarowców czy osób zajmujących się CrossFit, ponieważ wzmacnia postawę wyjściową do drugiej fazy podrzutu. 

 1. O czym warto wiedzieć?
 2. Przysiad ze sztangą na barkach z przodu - zaangażowane mięśnie
 3. Przysiad ze sztangą na barkach z przodu - prawidłowe wykonanie
 4. Uwagi i sugestie

O czym warto wiedzieć?

W podrzucie ciężar jest najpierw zarzucany na klatkę piersiową, następnie wybijany nad głowę (najczęściej na nożyce lub na unik). Po zakończeniu przysiadu przedniego znajdujemy się w pozycji podobnej, jakby zarzucić sztangę na klatkę. W podrzucie są nieco inaczej ustawione łokcie, ale to akurat mało istotne.

W dawnych czasach niektórzy ciężarowcy utrudniali podrzut wykonywaniem dodatkowych przysiadów przednich, między kolejnymi wybiciami. Przygotowywało ich to do zmęczenia, które mogło wystąpić na zawodach (po pierwszej konkurencji, rwaniu sztangi).

W trakcie wykonywania przysiadów niektóre osoby mogą poczuć się słabo wskutek problemów z oddychaniem, ewentualnie z powodu nacisku na tułów (znajdujące się tam naczynia, tętnice, żyły), zdarzały się zasłabnięcia strongmanów (np. taka historia spotkała Austriaka, Martina Wildauera).

Przysiad ze sztangą na barkach z przodu - zaangażowane mięśnie

 • Mięsień czworogłowy uda
 • Mięsień pośladkowy wielki
 • Mięsień przywodziciel wielki
 • tył uda: mięśnie dwugłowe, mięśnie półścięgnisty i półbłoniasty
 • Mięśnie łydek (mięsień brzuchaty łydki, mięsień płaszczkowaty)
 • Mięśnie brzucha (mięsień prosty oraz mięsień skośny)
 • Mięśnie prostowniki grzbietu i szereg innych mięśni grzbietu

Przysiad ze sztangą na barkach z przodu - prawidłowe wykonanie

przysiad ze sztangą na barkach

Stopy są ustawione dość wąsko, nieco szerzej niż barki. Chwytamy gryf sposobem na krzyż. Napinamy brzuch, nabieramy powietrza, usztywniamy tułów i grzbiet (aktywujemy tłocznię brzuszną).

Przysiad przedni wykonuje się, cofając biodro i zginając stawy kolanowe, w sposób kontrolowany i równomierny schodzi się, osiągając pełny zakres ruchu. Łokcie są utrzymywane wysoko, co pozwala stabilizować ciężar.

Po osiągnięciu właściwej głębokości inicjuje się ruch biodrami do góry i do przodu, prostując staw kolanowy i biodrowy wracając do pozycji wyjściowej.

Uwagi i sugestie

Przysiad przedni w wariancie, gdy gryf trzymamy krzyżowo, nie jest do końca bezpieczny, ciężaru nie da się tak prosto zrzucić z klatki piersiowej, w porównaniu do chwytu ciężarowego (podchwytem). Niemniej ćwiczenie można wykonywać z wykorzystaniem ograniczników, w klatce do przysiadów.

Komentarze (0)